https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Motywy na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Jakie ważne tematy poruszają lektury obowiązkowe? Zobacz przykłady

Barbara Wesoła
Lektury obowiązkowe i związane z nimi motywy do wypracowania na egzaminie ósmoklasisty spędzają uczniom sen z powiek. Mamy podpowiedzi.
Lektury obowiązkowe i związane z nimi motywy do wypracowania na egzaminie ósmoklasisty spędzają uczniom sen z powiek. Mamy podpowiedzi. Polska Press
Egzamin ósmoklasisty weryfikuje znajomość lektur obowiązkowych zarówno w zadaniach zamkniętych, jak i otwartych. Przykładowe polecenie może polegać np. na dopasowaniu bohaterów lub wydarzeń do konkretnego tytułu i autora. Jednak najbardziej wiedza z lektur będzie potrzebna przy pracy pisemnej. Zarówno rozprawka, jak i opowiadanie czy przemówienie wymagają wykazania się dobrą znajomością treści książki i umiejętnego dobrania lektury do tematu. „Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową” – przypomina CKE w każdym arkuszu. Problem może stanowić dla uczniów dopasowanie właściwej lektury do motywu przewodniego pracy. Zobacz, jak dopasować lekturę do motywu.

Spis treści

Lista lektur obowiązkowych i dopasowane do nich motywy

Na egzamin ósmoklasisty z polskiego nie tylko trzeba dobrze znać treść lektur obowiązkowych, ale także wiedzieć, którą z lektur wykorzystać przy konkretnym motywie.

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”: dobro i zło, bieda i bogactwo, wędrówka, przemiana, samotność, miłość czy sens życia.
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”: zemsta, trudna miłość, sąsiedzkie niesnaski, przykład życia polskiej szlachty, humor w lekturach, wady i zalety człowieka.
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek: miłość, szczęście, zdrowie, ważne wartości.
  • Jan Kochanowski, tren VII i VIII: żałoba, cierpienie, rozpacz, strata, miłość ojcowska, śmierć, motyw ojca.
  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”: patriotyzm, wojna, walka za ojczyznę, braterstwo, przyjaźń, młodość, odwaga, cierpienie, dojrzewanie w trudnych czasach, honor.
  • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”: podróż, dorastanie, mądrość, samotność, miłość, przyjaźń, cierpienie, odpowiedzialność za innych, próżność, ważne wartości, wyobraźnia.
  • Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”: przyjaźń, miłość, przemiana, religia, wiara, szaleństwo, władza, uprzedzenia, wolność i niewolnictwo.
  • Henryk Sienkiewicz „Latarnik”: emigracja, wędrówka, tęsknota za ojczyzną, nadzieja, samotność, starość, odwaga.
  • Juliusz Słowacki, „Balladyna”: miłość i zdrada, zbrodnia, kłamstwo, konsekwencje, obyczaje ludowe, elementy świata fantastycznego, dobro i zło.

I oczywiście dzieła Adama Mickiewicza:

  • „Reduta Ordona”: bohaterstwo, patriotyzm, poświęcenie dla ojczyzny, śmierć w walce, żołnierz, Polacy i Rosjanie, wojna, odwaga, cierpienie, męstwo.
  • „Świtezianka”: dobro i zło, wierność, zdrada, miłość, kuszenie, silna wola, elementy słowiańskich wierzeń, świat fantastyczny.
  • „Dziady” cz. II: dobro i zło, kara, cierpienie, miłość, śmierć, tradycja, obrzędy słowiańskie.
  • Pan Tadeusz”: miłość, zemsta, romantyzm, wina i kara, przyroda, historia, tradycje szlacheckie, walka o niepodległość, przemiana bohatera, patriotyzm, ojczyzna, rodzina.

Tych lektur najbardziej obawiają się uczniowie

Oczywiście uczniowie mają swoje ulubione lektury, jak i te, które z różnych powodów woleliby omijać z daleka. Według relacji w mediach społecznościowych ósmoklasiści doceniają „Kamienie na szaniec”, natomiast manifestują brak na egzaminie m.in. Quo Vadis.

Motywy na egzaminie ósmoklasisty 2025 – wybrane przykłady z omówieniem

Sugerując się potrzebami uczniów wybraliśmy dwie lektury do omówienia wraz z przykładowymi motywami:

  1. QUO VADIS:
    Motyw miłości – ten motyw można poprzeć na trzech wyraźnie zaznaczonych w powieści wątkach. Relacja Ligii i Winicjusza, Petroniusza i Eunice oraz miłości do Boga. Ligia i Winicjusz pokazują związek romantyczny, można powiedzieć o miłości od pierwszego wejrzenia silnym zauroczeniu i przyciąganiu. Winicjusz na początku pała do Ligii pożądaniem, które go wręcz niszczy, jest opętany swoją żądzą. Wrażliwość, zasady Ligii i czas wpływają na zmianę Winicjusza. Prawdziwa miłość pozwala mu przewartościować swój świat i stać się lepszym człowiekiem. Ligia od początku kochała mężczyznę miłością niewinną i czystą, bez powierzchownych i interesownych pobudek opartych na cielesności.
    Motyw przemiany bohatera – doskonałym przykładem przemiany bohatera pod wypływem wydarzeń, jest postać Marka Winicjusza, który z poganina, egoisty, porywczego i mściwego mężczyzny zmienia się w pokornego chrześcijanina, ufnego i dobrego człowieka, który dobro ukochanej stawia ponad swoje własne. Co zmieniło Winicjusza? Miłość do Ligii, a także do Boga. Był to długotrwały proces wywołujący liczne wewnętrzne rozterki m.in. porównywanie świata chrześcijan i nauk Apostoła Piotra do zasad, którymi kierował się on i otaczający go ludzie, a także moralność ukochanej oraz tęsknota za Ligią, kiedy kobieta uciekła z jego domu, w którym nie brakowało jej dobrodziejstw materialnych.
  2. ZEMSTA:
    Motyw zemsty – to oczywisty motyw, który mocno wybrzmiewa w książce o tym samym tytule. Fabułę napędza chęć wzajemnej zemsty dwóch bohaterów: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Sąsiedzi podejmują działania, aby dostarczać sobie przykrości i złośliwości. Te dwie osoby obrazujące przejaskrawiony obraz szlachciców końca XVIII wieku, dla zemsty są w stanie poświęcić dobro bliskich, a także kłamać. Co stanowi spór sąsiadów? Chodzi o dwa główne tematy: po pierwsze dzielący ich mur. Rejent chce go naprawić, Cześnik się nie zgadza. A po drugie miłość, która połączyła młodych żyjących w skłóconych ze sobą rodzinach. Chodzi o Wacława syna Rejenta Milczka i Klarę – bratanicę Cześnika Raptusiewicza, który zastępował dziewczynie zmarłego ojca.
    Motyw muru – mur dzielący sąsiadów oprócz podziału przestrzeni życiowej i wyznaczenia wyraźnej granicy jest symbolem barier nie do pokonania, ograniczeń, niewoli i różnych trudności. Bohaterowie dramatu próbują im sprostać, szczególnie młodzi zakochani, ale mur i upór Cześnika oraz Rejenta wciąż powodują konflikty i intrygi. Mur utrudnia zgodne życie sąsiadów i szczęśliwy związek Wacława oraz Klary. Przydatne zwroty: „Głową muru nie przebijesz”,„Stanąć za kimś murem”, „Przycisnąć kogoś do muru/ściany”.
Matura 2025

Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat matury w 2025 roku: harmonogram, czas trwania egzaminów, przebieg matury, przedmioty, które można ze sobą zabrać. Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę i kto przystępuje do egzaminów dojrzałości w 2025 roku?

Jak wygląda matura w 2025 roku?

Zdecydowana większość uczniów piszących maturę w 2025 roku podejdzie do egzaminu w formule 2023, mniejsza grupa – do matury w formule 2015. Niezależnie od formuły uczniowie przystępują do egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz do egzaminów ustnych. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, muszą zdać te egzaminy przynajmniej na 30 procent.

Każdy obowiązkowo przystępuje także do przynajmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym, ale w tym wypadku nie obowiązuje tzw. próg zdawalności.

Czy można wyjść z sali w trakcie matury?

Maturzysta, który zakończył pracę, może opuścić salę. Wszystkich obowiązują jednak konkretne zasady:

  • maturzysta może opuścić salę najwcześniej po godzinie od rozpoczęcia egzaminu,
  • jeśli do oficjalnego zakończenia egzaminu zostało 15 minut lub mniej, maturzysta zobowiązany jest do pozostania na miejscu do jego końca,
  • uczeń, który chce opuścić salę, musi zamknąć arkusz i położyć go na brzegu ławki. Wtedy może zgłosić zamiar wyjścia, podnosząc rękę.

Kiedy jest matura poprawkowa 2025?

Matura poprawkowa odbędzie się odpowiednio:

  • 19 sierpnia 2025 o godz. 9.00 (egzaminy pisemne);
  • 20 sierpnia 2024 (egzaminy ustne).

Co można mieć ze sobą na maturze 2025?

Każdy zdający powinien mieć ze sobą długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). Ponadto w zależności od zdawanego przedmiotu, może mieć przedmioty takie jak:

  • kalkulator prosty, linijka, cyrkiel, kartę wzorów matematycznych – w przypadku egzaminu z matematyki;
  • linijkę, kalkulator naukowy, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki – w przypadku egzaminu z fizyki;
  • linijkę, kalkulator prosty, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki – w przypadku egzaminu z biologii.

Warto sprawdzić pełną listę materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie. Została ona opublikowana na stronie CKE.

Kiedy będą wyniki matury 2025?

Ogłoszenie wyników matur zostało zaplanowane na 8 lipca 2025 roku.

Ile trwa matura z poszczególnych przedmiotów?

Matura w 2025 roku w zależności od przedmiotu trwa:

  • 240 minut – egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy);
  • 180 minut – egzamin z matematyki (poziom podstawowy);
  • 120 minut – egzamin z języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy);
  • 180 minut – większość egzaminów na poziomie rozszerzonym (np. WOS, fizyka, geografia itd.).
  • 210 minut – niektóre przedmioty na poziomie rozszerzonym, np. język polski, informatyka.

Czas trwania tych egzaminów dotyczy matury w formule 2023.

Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę w 2025 roku?

Uczeń, by zdać maturę musi przystąpić do wszystkich trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym, a więc do egzaminu z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego (najczęściej jest to język angielski), a także uzyskać z tych przedmiotów przynajmniej 30 procent. Maturzysta musi również przystąpić do egzaminów ustnych i zdać je na minimum 30 procent.

Dodatkowo należy podejść do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie obowiązuje jednak tzw. próg zdawalności.

Jak wygląda matura ustna i czy jest obowiązkowa?

W 2025 roku uczniowie muszą przystąpić do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. W tym drugim przypadku nic się nie zmieniło. Zestaw egzaminacyjny zawiera trzy zadania, polecenia sformułowane są w języku polskim. Zdający odbywa rozmowę wstępną, następnie rozmowę z odgrywaniem ról, opisuje ilustrację i udziela odpowiedzi na trzy pytania, a następnie przedstawia wypowiedź na podstawie materiału stymulującego.

W przypadku matury ustnej z języka polskiego, uczniowie którzy przystępują do egzaminu w formule 2023 losują dwa zadania:

  • pytanie niejawne oparte na tekście literackim, ikonicznym, dotyczącym języka;
  • pytanie jawne (z listy zagadnień), które dotyczy lektury.

Uczeń tworzy wypowiedź, a następnie odpowiada na pytania egzaminatorów.

Kiedy jest matura 2025?

Tak prezentuje się harmonogram matur 2025:

5 maja 2025 (poniedziałek):

  • godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy).

6 maja 2025 (wtorek):

  • godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy);
  • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)

7 maja 2025 (środa):

  • godz. 9.00 – język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (poziom podstawowy)
  • godz. 14.00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych;
  • godz. 15:35 – geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

8 maja 2025 (czwartek):

  • godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny),
  • godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

9 maja 2025 (piątek):

  • godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

12 maja 2025 (poniedziałek):

  • godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

13 maja 2025 (wtorek):

  • godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

14 maja 2025 (środa):

  • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
  • Godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

15 maja 2025 (czwartek):

  • godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

16 maja 2025 (piątek):

  • godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

19 maja 2025 (poniedziałek):

  • godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

20 maja 2025 (wtorek):

  • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny).

21 maja 2025 (środa):

  • godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
  • godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

22 maja 2025 (czwartek):

  • godz. 9:00 – chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony)
  • godz. 10:35 – fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony)
  • godz. 12:10 – biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony)
  • godz. 13:45 – historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska