MŚ siatkarek. Miłe złego początki - Polki przegrały z Dominikaną

Łukasz Konstanty
Pierwszej porażki podczas trwającego mundialu doznały polskie siatkarki. Świetny początek i łatwe zwycięstwo w pierwszym secie nie zwiastowały wydarzeń, które nastąpiły w dalszej części meczu. Dominikanki nie podłamały się pierwszymi niepowodzeniami, w kolejnych partiach zagrały znacznie lepiej i w efekcie wygrały całe spotkanie 3:1.

Polska - Dominikana 1:3 (25:18, 22:25, 21:25, 21:25)

Polska: Joanna Wołosz (1), Agnieszka Korneluk (11), Kamila Witkowska (1), Zuzanna Górecka (9), Magdalena Stysiak (23), Olivia Różański (16), Maria Stenzel (libero) oraz Monika Fedusio (2), Weronika Szlagowska, Katarzyna Wenerska, Monika Gałkowska (1), Klaudia Alagierska-Szczepaniak (6)

Dominikanki podczas polsko-holenderskiego mundialu odniosły już dwa zwycięstwa (z Chorwacją i Koreą Południową), zaś w środę po pięciosetowej rywalizacji uległy Turczynkom. Biało-Czerwone z kolei wygrały wszystkie dotychczasowe mecze - kolejno z Chorwacją, Tajlandią i Koreą Południową. Obydwie drużyny zapewniły już sobie awans do kolejnej fazy turnieju. Stawką czwartkowego meczu było pierwsze miejsce w grupie po czterech seriach gier.

Dominacja Polek w pierwszym secie

Znacznie lepiej pierwszą partię rozpoczęły Polki, które w początkowych fragmentach gry wyszły na trzypunktowe prowadzenie, a potem nie tylko nie pozwoliły rywalkom na odrobienie straty, ale same systematycznie przewagę powiększały. W połowie seta Biało-Czerwone miały siedem punktów więcej od rywalek (14:7), kilka chwil później przewaga urosła do dziesięciu punktów (18:8). Dominikanki starały się jeszcze walczyć, zmniejszyły stratę do sześciu punktów (19:13), nie były jednak w stanie przechylić szalę zwycięstwa w pierwszym secie na swoją stronę. Ostatecznie nasze siatkarki wygrały tę partię 25:18.

Lepsza gra rywalek, Polki słabiej przyjmowały i serwowały

Zazwyczaj na trwającym mundialu po świetnym pierwszym secie Polki nie najlepiej rozpoczynały drugą partię. Tym razem Biało-Czerwone były znacznie bardziej skupione i wypracowały dwupunktowe prowadzenie. Koncentracja szybko jednak uciekła, nasze zawodniczki zaczęły popełniać błędy w przyjęciu, ataku i zagrywce, w efekcie Dominikanki objęły prowadzenie (7:8), a potem oddaliły się na trzy (11:14), a nawet cztery punkty (13:17). Zryw Polek pozwolił na wyrównanie (19:19), końcówka seta należała jednak do rywalek (22:25).

Niemoc trwająca

Problemy, z którymi borykały się nasze siatkarki w drugim secie, dokuczały także w trzeciej partii. Co prawda na początku to Biało-Czerwone objęły prowadzenie (3:1), rywalki szybko jednak stratę odrobiły, a potem wyszły na trzypunktowe prowadzenie (8:11), które przez dłuższy czas utrzymywały. Nasze zawodniczki potrafiły zatrzymywać ataki Dominikanek czy świetnie zagrać w obronie, działo się to jednak tylko wtedy, gdy rywalki próbowały kontratakować. Krótkotrwały zryw Polek przy stanie 17:21 pozwolił zmniejszyć stratę (20:21), kilka chwil później przeciwniczki znów jednak odskoczyły, wykorzystały pierwszą piłkę setową i wygrały partię (21:25).

Znowu to samo

W czwartym secie byliśmy świadkami obrazów znanych z drugiej i trzeciej partii – w miarę wyrównany początek, potem wypracowana nieznaczna przewaga Dominikanek (w różnych momentach seta dwu lub trzypunktowa), której nasze zawodniczki nie były już do końca meczu w stanie odrobić. Rywalki świetnie grały w obronie, walcząc o każdą piłkę nieomal jak o życie, Polki zaś miały ogromne problemy ze skutecznością w ataku. Efektem pierwsza porażka Biało-Czerwonych na tegorocznym mundialu i utrata pozycji lidera w grupie B.