Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Fotografii podało datę otwarcia nowej siedziby. Na początek pokaże dwie wystawy

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Wystawa główna w nowym gmachu Muzeum Fotografii opowie o tym, jak fotografia towarzyszy człowiekowi i jak go zmienia.
Wystawa główna w nowym gmachu Muzeum Fotografii opowie o tym, jak fotografia towarzyszy człowiekowi i jak go zmienia. Fot. Adam Wojnar / Polska Press
Wystawa główna "Co robi zdjęcie?" oraz czasowa "Tu zaszła zmiana", a także ogólnodostępna biblioteka z czytelnią, księgarnia i kawiarnia będą czekały na odwiedzających przy ulicy Rakowickiej w Krakowie. Nowa główna siedziba Muzeum Fotografii zostanie otwarta dla zwiedzających w pierwszy weekend grudnia.

FLESZ - Trzy miesiące chorobowego, koniec raju dla symulantów!

od 16 lat

Po dwóch latach budowy zabytkowy budynek dawnej Zbrojowni został dostosowany do potrzeb muzeum. Nowy oddział MuFo przy ulicy Rakowickiej 22a jest już główną siedzibą placówki, a zwiedzający będą ją mogli po raz pierwszy odwiedzić 4 grudnia. Na weekend otwarcia zespół przygotowuje specjalne wydarzenia - oprowadzania ze znawcami fotografii, prezentacje i wystawy.

Podczas otwarcia MuFo zainaugurowana zostanie wystawa główna "Co robi zdjęcie". To pierwsza tego typu prezentowana w Polsce ekspozycja podejmująca zagadnienie kulturowej roli fotografii i mechanizmów jej działania. Wystawa przygotowana przez zespół kuratorski MuFo pod przewodnictwem Dominika Kuryłka zapewni widzom wgląd w historię fotografii, jej teraźniejszość i przyszłość.

Pod tytułowym "co robi" kuratorzy zgłębiają tematy dotyczące nie tylko tego, "jak działa" czy "co tworzy", ale również "co składa się na" zdjęcie. Podejmują kwestie procesu fotografowania, sposobów wykorzystywania zdjęć czy kulturowego znaczenia fotografii - tego, jak wykorzystywano ją, by przekazywać wiedzę o świecie, ale także, by wpływać na opinię publiczną. Na wystawę będzie się składać łącznie około tysiąc muzealiów ze zbiorów MuFo, w tym odbitki i albumy fotograficzne, szklane klisze, negatywy oraz sprzęt fotograficzny. Sam projekt aranżacji wystawy głównej, który wyłoniono w konkursie na początku 2020 roku, określono jako odważny, unikatowy, przełamujący stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografii, ale "zachowujący równowagę między elementami ekspozycyjnymi oraz prezentowanymi na wystawie muzealiami".

W tym samym czasie otwarta zostanie też wystawa czasowa pt. "Tu zaszła zmiana". Będzie to przegląd najciekawszych fotograficznych zjawisk stworzonych w Polsce po 2000 roku - w momencie rozwoju fotografii cyfrowej i okresie społecznej i gospodarczej transformacji - które miały kluczowy wpływ na współczesną, i nie tylko polską, wizualność.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace łącznie 17 artystek i artystów, w tym m.in. Bogusława Bachorczyka, Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Alicji Dobruckiej, Jana Dziaczkowskiego, Weroniki Gęsickiej czy Maurycego Gomulickiego. Kuratorką wystawy jest Monika Kozień.

Do części wystawienniczej będzie prowadzić oszklony pawilon, z którego widać będzie zabytkową elewację Zbrojowni. Kiedyś w miejscu obecnego muzeum mieściły się warsztaty artyleryjskie będące częścią kompleksu Twierdzy Kraków. W grudniu 2016 roku z myślą o nowej siedzibie dla Muzeum Fotografii miasto kupiło od Agencji Mienia Wojskowego ceglany budynek zabytkowej Zbrojowni wraz z otaczającą go działką. Jak podkreślali muzealnicy, dotychczasowa siedziba przy ulicy Józefitów 16 nie pozwalała na prowadzenie szeroko zakrojonej działalności wystawienniczej, umożliwiającej prezentację bogatej kolekcji fotografii i sprzętu fotograficznego. Dziś w wyremontowanym budynku przy Józefitów znajdują się m.in. magazyny i specjalistyczne pracownie konserwacji i dokumentacji. Natomiast remont przy ulicy Rakowickiej rozpoczął się na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku.

Zabytkowy budynek Zbrojowni nie mógłby pomieścić wszystkich funkcji jakie planujemy tam realizować, dlatego zaprojektowana została znacząca jego rozbudowa

- podkreślała wiosną ubiegłego roku Adrianna Gębala-Pietras, wicedyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.

Przed ceglanym budynkiem dawnej zbrojowni stanął więc nowoczesny szklany pawilon, który - jak podkreślają autorzy koncepcji - w harmonijny sposób koresponduje z zabytkową architekturą. Łącznie w zmodernizowanej zbrojowni zespół ma do dyspozycji ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, a oprócz głównej ekspozycji i sali wystaw zmiennych na miejscu dostępne będą też kawiarnia, sale wielofunkcyjne, a na piętrze także ogólnodostępna biblioteka z pokaźnymi zbiorami poświęconymi fotografii. Część funkcji muzeum, w tym sale edukacyjne i konferencyjne i szatnia, zostały umieszczona w podziemiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska