Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego powstanie w Krakowie. Ogłoszono konkurs architektoniczny [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Przemawia Bogdan Lisowski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków
Przemawia Bogdan Lisowski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków Łukasz Gazur
Muzeum Narodowe w Krakowie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków, ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Muzeum Wyspiańskiego ma być częścią większej całości, nowego Kwartału Muzealnego w Krakowie.

To powrót do idei, które pojawiały się już wcześniej. To jest jeden z najbardziej potrzebnych budynków w Krakowie. Przekonywać o tym powinna frekwencja, jaką miały kolejne odsłony naszej wystawy dzieł Wyspiańskiego

- mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

W 2004 roku, jeszcze za poprzedniej dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, powstał nawet szkic znanego polskiego architekta, Romualda Loeglera, który zaplanował w miejscu między Gmachem Głównym MNK a budynkiem domu studenckiego "Żaczek" powstanie pawilonu poświęconego twórczości autora "Wesela".

Nowy budynek powstanie na działce między Gmachem Głównym MNK a Domem Studenckim „Żaczek”. - Ta lokalizacja była już brana pod uwagę ok. 2004 r., jeszcze za kadencji dyrektorskiej Zofii Gołubiew. Powstała nawet wówczas ciekawa koncepcja architektoniczna autorstwa Romualda Loeglera - tłumaczy dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

Przypomina też, że już przed II wojną światową planowano powołanie w Muzeum Narodowym w Krakowie specjalnej galerii poświęconej Wyspiańskiemu. Takowe zresztą istniało: od 1983 r. do 2002 r. Jako oddział MNK funkcjonowało przy ul. Kanoniczej, potem zaś, od 2004 do 2012 r. w Kamienicy Szołayskich. W koncepcyjne prace zaangażowany był m.in. Mieczysław Porębski, jeden z najsłynniejszych polskich historyków sztuki. Jak przypomina Zofia Gołubiew, było to zresztą przedsięwzięcie, którego zażądał od ówczesnego dyrektora MNK, Tadeusza Chruścickiego, zarząd wojewódzki PZPR.

- Jak widać, nie musimy tego muzeum wymyślać od nowa. Chociaż mamy w tej kwestii swoje marzenia - mówi dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. - Chcemy, by było to nowoczesne muzeum biograficzne, oparte oczywiście na największej muzealnej kolekcji dzieł sztuki, jaka się w Polsce znajduje - czyli na zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Jednocześnie ma to być muzeum narracyjne, opowiadające nie tylko o dziedzictwie Wyspiańskiego, ale osadzające jego twórczość w panoramie polskiej i europejskiej sztuki, a także w szerokim kontekście czasów, w których żył- dodaje.

Poza tym podkreśla, że nowa placówka miałaby być jak „multimedialny kokon”, „swoistym centrum wiedzy o Wyspiańskim”, czyli miejscem, gdzie można by zapoznać się np. z wszelkimi dostępnymi materiałami o artyście, które byłyby przechowywane w formie zdigitalizowanej - teksty o twórcy, a nawet zapisy spektakli.

- Dyskutując o przyszłym kształcie wystawy jednocześnie rozważamy wszystko w kontekście wymogów konserwatorskich, jakie ciążą na niektórych obiektach. I to jest bardzo istotny kontekst dla nowej wystawy - tłumaczy dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Konkurs architektoniczny rozpisany we współpracy z oddziałem krakowskim Stowarzyszenia Architektów Polskich będzie miał charakter międzynarodowy. Pierwszy etap zostanie rozstrzygnięty w sierpniu, drugi - w październiku tego roku. Zwycięzca prócz nagrody pieniężnej w wysokości 90 tys. zł, otrzyma zaproszenie do negocjacji opracowania projektu wykonawczego budynku.

- Ta inwestycja nie jest wielka kubaturowo, ale jest trudna ze względu m.in. na konieczność wpisania budynku w przestrzeń między Gmachem Głównym a dawnym hotelem „Cracovia”. Chcemy, by powstała swoista giełda ideii architektonicznych i pomysłów na muzeum - tłumaczy sędzia konkursowy architekt Marcin Brataniec.

- Liczymy na to, że powstanie ciekawy projekt architektoniczny, wpisujący się w kontekst, a przy tym w nowoczesny sposób opowiadający o wartości i twórczości Stanisława Wyspiańskiego - tłumaczy prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków arch. Bohdan Lisowski.

Koszt muzeum to ok. 40 mln zł netto.

Sąd Konkursowy:

  • 1. arch. Maciej Miłobędzki, KSK SARP Oddział Kraków, Sędzia konkursowy Przewodniczący
  • 2. arch. Marcin Brataniec, KSK SARP Oddział Warszawa, Sędzia konkursowy Referent
  • 3. prof. arch. Rainer Mahlamäki, Finlandia, Sędzia konkursowy zagraniczny
  • 4. arch. Jacob Kurek, Dania, Sędzia konkursowy zagraniczny
  • 5. arch. Jacek Droszcz, KSK SARP Oddział Wybrzeże
  • 6. arch. Olaf Jasnorzewski, przedstawiciel MPOIA RP
  • 7. dr hab. Łukasz Gaweł, MNK, Zastępca Dyrektora ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji
  • 8. Magdalena Czubińska, MNK, Pełnomocnik Dyrektora ds. działalności wystawienniczej
  • 9. Daniel Hankus, MNK, Kierownik Działu Technicznego

Harmonogram konkursu:

Ogłoszenie konkursu – 3.05.2019
Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie – 3.06.2019, do godz. 14:00
Składanie opracowań studialnych w etapie 1. konkursu – do 26.07.2019, do godz. 14:00
Rozstrzygnięcie Etapu 1 Konkursu – do 12.08.2019
Składanie prac konkursowych w etapie 2. konkursu – do 4.10.2019, do godz. 14:00
Rozstrzygnięcie, publiczne ogłoszenie wyników Konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej – do 11.10.2019

Pula nagród (kwoty brutto): 275 000 PLN

  • pierwsza nagroda – 90 000 PLN
  • druga nagroda – 35 000 PLN
  • nagrody dla uczestników etapu II – 30 000 PLN

WIDEO: PKP Intercity wstrzymuje sprzedaż wakacyjnych biletów. Podróżni mogą stracić zniżki

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum Stanisława Wyspiańskiego powstanie w Krakowie. Ogłoszono konkurs architektoniczny [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska