Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczny hołd dla lat 80. na koncercie w Tauron Arenie. Koncert "Zadzwońcie po milicję!" w piątek 12 listopada

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Big Cyc
Big Cyc Przemyslaw Swiderski
„Zadzwońcie po milicję!” – pod takim dowcipnym hasłem odbędzie się w piątek 12 listopada o godz. 18 w krakowskiej Tauron Arenie koncert polskich zespołów rockowych, które największe sukcesy odnosiły w latach 80.

FLESZ - Polska potrzebuje imigrantów z dwóch podstawowych powodów

od 16 lat

Big Cyc to trochę rockowy zespół, a trochę kabaret. Powstał w 1988 roku, a zdobył popularność punkowymi piosenkami wyśmiewającymi absurdy schyłkowego Peerelu. W tamtym czasie przy mikrofonie grupy stał Krzysztof Skiba, który w tamtym czasie był jednym z aktywistów Pomarańczowej Alternatywy. Debiutancki album Big Cyca nosił tytuł „Z partyjnym pozdrowieniem”, a na jego okładce widniał portret Lenina z... punkowym irokezem. Mimo zmiany ustroju, zespół nie zrezygnował z ironicznego komentowania wydarzeń społecznych i politycznych w Polsce. Do dziś dorobił się całego zestawu przebojów, takich jak „Makumba” czy „Świat według Kiepskich”. W 2011 roku grupa nagrała płytę „Zadzwońcie po milicję!”, na której umieściła swoje interpretacje punkowych klasyków z czasów stanu wojennego.

IRA to zespół, który zaczynał swoją działalność w Radomiu w 1987 roku. Tworzący go muzycy od początku prezentowali energetyczny rock w amerykańskim stylu, nawiązując do twórczości takich gwiazd, jak Aerosmith czy Bon Jovi. Wielki sukces udało się jednak grupie odnieść dopiero w 1993 roku za sprawą przeboju „Mój dom”. Od tamtej pory Ira ma grono wiernych fanów, którzy chętnie kupują jej kolejne albumy i uczestniczą w koncertach.

Chłopcy z Placu Broni zadebiutowali w Nowohuckim Centrum Kultury w 1987 roku. Frontmanem grupy był wówczas Bogdan Łyszkiewicz – długowłosy wokalista w drucianych okularach, nazywany „polskim Johnem Lennonem”. Do twórczości The Beatles odwoływała się również muzyka i teksty formacji. Był to bezpretensjonalny rock z pozytywnym przesłaniem. Sukcesy grupy przerwała tragiczna śmierć Łyszkiewicza w wypadku samochodowym w 2000 roku. Piętnaście lat później zespół reaktywował się w nowym składzie w celu upamiętnienia twórczości swego dawnego lidera.

Również w Nowohuckim Centrum Kultury zadebiutował w 1986 roku zespół Sztywny Pan Azji z Chrzanowa. Podobnie jak Chłopcy z Placu Broni prezentował on bezpretensjonalnego rocka, który był odtrutką na mroczną i agresywną muzykę post-punkową, dominującą w ówczesnym undergroundzie. Pierwsza płyta zespołu ukazała się w 1987 roku i nosiła tytuł „Europa i Azja”. Pochodzące z niej piosenki królowały na liście przebojów radiowej Trójki.

Róże Europy rozpoczęły swą działalność od koncertu na festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Na początku swego istnienia zespół prezentował rock’n’rollowe utwory o nowofalowym brzmieniu, by z czasem przejść w stronę bardziej spokojnego i melodyjnego grania. Swój największy przebój warszawiacy nagrali w 1992 roku – i była to miłosna ballada „Jedwab”.

Wanda Kwietniewska była początkowo obok Małgorzaty Ostrowskiej jedną z dwóch wokalistek zespołu Lombard. W 1982 roku opuściła jednak swą macierzystą formację i założyła własną. Wanda i Banda szybko zdobyła popularność, lansując takie przeboje, jak „Nie będę Julią” czy „Hi-Fi”. Cztery lata później zespół zakończył działalność. Na dobre powrócił w 2000 roku, z powodzeniem nagrywając i koncertując do dzisiaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska