Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nadzieja" - charytatywny tom polskich pisarzy od 8 lipca w księgarniach. Tym razem nie czekajcie na przecenę

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall to tylko trójka z czterdziestu autorów "Nadziei"/fot. Wikipedia
Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall to tylko trójka z czterdziestu autorów "Nadziei"/fot. Wikipedia
Proza, poezja, a nawet komiks - czterdziestu autorów opublikowało swoje prace w zbiorowym tomie "Nadzieja". Cały dochód z książki przeznaczony zostanie na pomoc pensjonariuszom domów pomocy społecznej. Od środy (8 lipca) "Nadzieja" jest dostępna w księgarniach.

Najbardziej uznani polscy autorzy, najgorętsze i najbardziej utytułowane nazwiska pisarzy, poetek, dziennikarzy i reporterów: Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Adam Wajrak, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Sylwia Chutnik - to tylko kilkoro autorów, którzy wzięli udział w powstaniu charytatywnej książki "Nadzieja".

Dlaczego?
"Zawsze warto iść w kierunku nadziei. Warto jej zaufać. Każda iskierka marzeń może się spełnić..." - uważa poetka Ewa Lipska.

"Postawiono przede mną bardzo osobliwe zadanie - miałem dać odrobinę nadziei. Wszystkie moje książki są smutne, sam jestem smutny a jednak spróbowałem i wyszło. Cieszę się, że jest ta książka, że zbieramy pieniądze na dobry cel, że jesteśmy potrzebni. Bo każdy chce być potrzebny, zwłaszcza w trudnych czasach" - wyjaśnia Łukasz Orbitowski, autor, m.in. utytułowanego "Kultu".

"Przyjąłem zaproszenie, bo ciężko zrezygnować z propozycji, która w najprostszy z możliwych sposobów stawia znak równości między literaturą a pomocą ludziom." - mówi Mikołaj Grynberg, fotograf, autor m.in. książek "Oskarżam Auschwitz", "Poufne".

"Nie jestem fanatykiem nadziei.
Tyle że ponoć bez niej nie ma człowieka.
To może wyjaśnię: nie „żyję nadzieją” ani nie „mam nadziei” (między tymi dwoma programami jest ponoć różnica). Włączam program trzeci: niczego specjalnie nie oczekuję.
Albo inaczej: otwieram się na to, co ma być. Nie wiem, czy będzie lepiej, czy gorzej. Rozglądam się, staję czujny i uważny. Może coś lub ktoś do mnie przyjdzie, coś z sobą przyniesie. Przy okazji. A ja sobie wycisnę z przyniesionego to, co najlepsze." - pisze Mariusz Szczygieł.

Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla mieszkańców i pacjentów ośrodków pomocy społecznej, w których pandemia uderzyła szczególnie dotkliwie. Wyboru placówek dokonają wspólnie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundacja Agory - partnerzy i patroni akcji.

"Chcemy pomóc tym, których pandemia dotyka najmocniej – osobom starszym znajdującym się w grupie największego ryzyka zakażenia i najcięższego przebiegu Covid-19 – mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, również prowadzonym przez organizacje społeczne, dziś często pozbawionych wystarczającego wsparcia ze strony państwa, borykających się z brakiem personelu, sprzętu, maseczek czy kombinezonów" – piszą o akcji pomysłodawcy.

Wszystkie osoby pracujące nad książką robią to charytatywnie.

Książkę-cegiełkę można kupić w cenie za 50 zł, a także w wersji e-booka. Dostępna jest w sieci Empik, Kulturalnysklep.pl, w wybranych sklepach sieci Biedronka.

Dochód z przedpremierowej sprzedaży to już 176 421 złotych na koncie akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska