Nagrody dla innowacyjnych firm z Małopolski [ZDJĘCIA]

  Nagrody dla innowacyjnych firm z Małopolski [ZDJĘCIA]

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
  1/17
  przejdź do galerii

  Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ©Andrzej Banas / Polska Press

  W krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wręczono nagrody Innovator Małopolski 2017. W tym roku statuetki powędrowały do firm Prodromus, Sinterit, Smay oraz NEWind Energy
  Zobacz galerię
  Wyróżnienia dla przedsiębiorstw, oferujących nowatorskie produkty i technologie, wręczono już po raz 11. Do rywalizacji w tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, zgłosiło się 30 regionalnych firm, spośród których kapituła wybrała czterech zwycięzców.  W kategorii „przedsiębiorstwo mikro” statuetka powędrowała do firmy Prodromus, zajmującej się tworzeniem zautomatyzowanych trenażerów chodu. Do jej produktów należy Prodrobot, służący do rehabilitacji kończyn dolnych małych pacjentów, którego rdzeniem jest unikalny wzorzec ludzkiego chodu przełożony na język oprogramowania komputerowego.

  Wśród małych przedsiębiorstw kapituła konkursu wyróżniła firmę Sinterit. Jej pracownicy specjalizują się w konstruowaniu urządzeń przeznaczonych do druku 3D. W swoich urządzeniach Małopolanie wykorzystują technologię SLS, która polega na tworzeniu obiektów przestrzennych ze sproszkowanych tworzyw sztucznych poprzez spiekanie ich laserem.

  W kategorii „start up” za najlepsze uznano przedsiębiorstwo NEWind Energy, tworzące rozwiązania z zakresu energetyki wiatrowej. Kapituła doceniła projekt, nad którym aktualnie pracują specjaliści z NEWind Energy pn. Hoverbike. To unikatowy pojazd, będący połączeniem motocykla i helikoptera. W przyszłości ma on znaleźć zastosowanie m.in. w ratownictwie czy lotnictwie wojskowym.

  Statuetka Innovator Małopolski powędrowała również w ręce firmy Smay. Przedsiębiorstwo specjalizujące się w kompleksowych rozwiązaniach z zakresu wentylacji i ochrony przeciwpożarowej, zostało wyróżnione w kategorii „firma średnia” za innowacyjny system oddymiania klatek schodowych.  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Tak budowano dawną zakopiankę! [ZDJĘCIA]

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!