Najbardziej ekologiczne przedszkola w Krakowie

  Najbardziej ekologiczne przedszkola w Krakowie

  (mst)

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Ponad 40 krakowskich przedszkoli przystąpiło do II edycji konkursu EDUeko, organizowanego przez IKEA Kraków. I miejsce i tytuł najbardziej ekologicznego przedszkola w powiecie otrzymało Przedszkole Niepubliczne "Pod Gwiazdkami".
  Dwa pozostałe miejsca przyznano ex aequo Samorządowemu Przedszkolu nr 83 i Prywatnemu Przedszkolu nr 9. Wyróżnione placówki otryzmały nagrody, wybiorą się też na zajęcia edukacyjne do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a pracownicy IKEA Kraków przeprowadzą dla dzieci autorskie ekolekcje. Nagrody publiczności ( upominki z IKEA) przyznano dzieciom z Przedszkola "Pod Gwiazdkami" (I miejsce), z Akademii Twórczego Przedszkolaka "Małe Impresje" (II miejsce), Przedszkola Samorządowego nr 83 (III miejsce) i z Przedszkola Samorządowego nr 6 (IV miejsce).
  Zadaniem placówek było udokumentowanie podejmowanych przez nie działań na rzecz środowiska i kształtowania świadomości ekologicznej najmłodszych. Oceniane były również prace plastyczne ilustrujące te działania Krakowskie przedszkola biorą udział w akcjach zbierania zakrętek, makulatury czy zużytych baterii, często też same organizują konkursy i działania podnoszące świadomość ekologiczną najmłodszych.

  Takim przykładem jest Przedszkole nr 83 w Krakowie, które realizuje autorskie programy współpracy z wolontariuszami z całej Europy. Z kolei Przedszkole nr 9 opracowało program wychowawczo-profilaktyczny "Przyjazny Świat". Zwycięskie Przedszkole "Pod Gwiazdkami" poza działaniami na rzecz środowiska, może pochwalić się m.in. dużym, ekologicznie uprawianym ogrodem. - To doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych. Każda grupa posiada tu własne poletko uprawne. Wspólnie sadzimy kwiaty, zioła czy warzywa. Mamy też kompostownik, gdzie gromadzimy liście, ściętą trawę i odpady organiczne . 2 lata temu założyliśmy w ogrodzie oczko wodne, które oczyszczamy z glonów w sposób ekologiczny, za pomocą łodyg owsa. Nie stosujemy żadnych chemicznych środków, dzięki czemu dzieci mogą obserwować bogatą florę i faunę. Korzystamy z zabawek zrobionych z naturalnych materiałów, nierzadko wykonanych własnoręcznie przez nauczycieli, ale również przez same maluchy - wylicza Grażyna Płachecka, dyrektor przedszkola.

  Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

  Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom