
Cmentarze wywołują zadumę i zachwyt. Szczególnie jesienią, gdy wspominamy zmarłych. W Polsce znajduje się wiele cmentarzy o wspaniałej historii i z niezwykłą aurą! Za każdym z nich stoją fascynujące życiorysy tych, których już z nami nie ma.
Zobacz galerię najciekawszych, najdziwniejszych i najpiękniejszych polskich cmentarzy!

Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Zabytkowy cmentarz, jeden z najstarszych w stolicy, został założony 4 listopada 1790 r.
Cmentarz Powązkowski stanowi miejsce pochówku wielu wybitnych postaci – stanowi on miejsce spoczynku ludzi kultury, polityki i sportu. Znajdują się tu groby powstańców narodowych: od insurekcji kościuszkowskiej po ofiary powstania warszawskiego.
Część cmentarza to tzw. Powązki Wojskowe. Początkowo grzebano tutaj żołnierzy carskiego garnizonu, później bohaterów powstań i kampanii wrześniowej. W części wojskowej cmentarza wzniesiono szereg pomników: Gloria Victis, Mauzoleum Polaków pomordowanych w obozach koncentracyjnych.
Na Powązkach spoczywa ponad milion osób. Najbardziej znaną częścią nekropolii jest tzw. Aleja Zasłużonych.

Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Cmentarz Rakowicki to najbardziej znana nekropolia w Krakowie (choć nie najstarsza). Został otwarty w 1803 r. Pierwszą osobą pochowaną na cmentarzu była Apolonia z Lubowieckich Bursikowa. 18-letnia mężatka zmarła na gruźlicę 15 stycznia 1803 r.
Na inskrypcji nagrobka widniały słowa: „Pod śmiertelnym głazem, który ją okrywa, z Lubowieckich Bursika żona spoczywa”.
Cmentarz Rakowicki także posiada swoją „Aleję Zasłużonych”. To główna aleja nekropolii. Znajdują się tam groby rodziny Kossaków, Matejki, Heleny Modrzejewskiej, Ignacego Daszyńskiego.
W centrum cmentarza stoi kaplica – ufundowana przez Ludwika i Annę Helclów, zamożnych krakowian. Za kaplicą ulokowany jest Pomnik Ofiar Komunizmu.

Cmentarz Centralny w Szczecinie
Cmentarz Centralny w Szczecinie został nagrodzony w 2011 r. przez magazyn „National Geographic Traveler”. W plebiscycie „Siedem cudów Polski. Polska jest najfajniejsza” cmentarz zajął piąte miejsce.
Cmentarz został otwarty w 1901 r. Plan zagospodarowania oparto na założeniach używanych w Hamburgu i Wiedniu.
Cmentarz Centralny to najpiękniejszy park w Szczecinie! Oprócz nagrobków i symbolicznych pomników można tu znaleźć drewniane mostki, zbiorniki wodne, symboliczne pomniki, żywopłoty i zieleńce.
Do nekropolii prowadzi brama wzniesiona w stylu neoromańskim