
Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach odwiedzają tłumy, ale to nie jedyna taka atrakcje w Polsce. Kliknij w naszą galeria i sprawdź pozostałe

5.
Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry
Tarnogórskie górnictwo przez stulecia działalności pozostawiło po sobie prawdziwy podziemny labirynt o łącznej długości około 150 km. Udostępniona do zwiedzania to wyrobiska z XVII i XIX wieku, trasa liczy obecnie 1,7 km, pokonuje się ją z przewodnikiem w czasie 90 minut. Na głębokość 40 m turystów zwozi klatka szybowa w szybie „Anioł”. Przechodząc korytarzami dochodzi się do kolejnych komór, w których umieszczone są różne ekspozycje, jak odtworzone stanowisko pracy gwarków (dawnych górników), drewniane wózki z XVIII wieku czy dawne narzędzia.

4.
Kopalnia Węgla Guido Zabrze
Zwiedzanie podziemnych korytarzy samo w sobie jest bardzo ekscytujące. Ale Kopalnia Guido w Zabrzu, pełniąca obecnie funkcje centrum rozrywki i edukacji, oferuje nam znacznie więcej.
Powstała w 1855 roku Kopalnia Guido swoją nazwę wzięła od założyciela – hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Wydobycie węgla wstrzymano tu w 1928 roku, w latach 80-tych działał tu skansen górniczy, od 2007 roku Kopalnia Guido została udostępniona do zwiedzania, a w 2013 roku wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Szeroka oferta rozrywkowa i kulturalna kopalni (na głębokości 320 m znajduje się tu najniżej położony w Europie Teatr na Poziomie oraz Pub 320), a także możliwość zwiedzania kopalni na kilka sposobów, przyciąga rzesze turystów.

3.
Kopalnia Soli Bochnia
Kopalnia Soli Bochnia choć zdecydowanie mniej znana od swojej "wielickiej siostry", z pewnością warta jest odwiedzenia. Turyści mają tutaj do wyboru kilka tras zwiedzania o zróżnicowanym stopniu trudności, jednak na rodzinną wycieczkę z dziećmi zdecydowanie najlepszą opcją jest trasa turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną. Zwiedzanie kopalni w ramach tej trasy to niezwykła podróż w czasie.