Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa winda w Polsce zjedzie pod ziemię w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu w zaledwie w 6 minut [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Wysoka na cztery piętra, pomieści jednorazowo aż 200 osób lub 24 tony materiałów. W Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu zamontowano jedną z największych klatek szybowych w Polsce. Wielkogabarytowa konstrukcja powstała w ramach inwestycji strategicznej spółki Tauron Wydobycie, jaką jest budowa poziomu 800 metrów. Urządzenie jest nie tylko największe, ale również szybkie i bezpieczne.

Libiąż. Największa w Polsce winda zjedzie pod ziemię w kopalni Janina

FLESZ - Która praca skraca życie?

- Uruchomienie poziomu 800 metrów umożliwi ZG Janina dostęp do nowych zasobów dobrej jakości węgla kamiennego, co otworzy drogę do rentownego wydobycia tego surowca przez wiele lat

 - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.- Ta strategiczna inwestycja jest już zrealizowana w blisko 90 proc. Jej oddanie znacznie przyspieszy transport oraz zwiększy jego bezpieczeństwo. Jedną z istotnych korzyści będzie również znaczne skrócenie czasu dotarcia pracowników do stanowisk pracy, a tym samym wydłużenie efektywnego czasu pracy - dodaje.

Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton. Produkuje się tutaj m.in. paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest dedykowane dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Budowany poziom 800 metrów pozwoli m.in. na wydobycie dotąd niedostępnych zasobów węgla.

Unikalna i bezpieczna konstrukcja

Czteropiętrowa klatka wielkogabarytowa, zamontowana w szybie Janina VI, jest przystosowana do przewozu ludzi oraz transportu materiałów i kamienia w wozach urobkowych z prędkością 12 metrów na sekundę. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 m.

Transport ludzi odbywać się będzie na czterech piętrach klatki. Każde z nich pomieści maksymalnie 50 osób, czyli jednocześnie przewiezie aż 200 pracowników. Jednak z uwagi na obowiązujące w zakładach górniczych spółki procedury bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa, liczba osób w klatce zjazdowej zostanie ograniczona. Z kolei maksymalna masa ładunku w klatce to 24 tony. Będzie to zatem jedna z największych konstrukcji tego typu w Polsce.

- Czas zjazdu 200 osób na poziom 800 metrów lub ich wyjazdu będzie wynosił ok. 6 minut

- informuje Tomasz Cudny. - Dla porównania obecnie, aby załoga mogła dojść pieszo do stanowisk pracy na poziomie 800 metrów potrzebuje na to ok. 100 minut - dodaje.

Klatka wielkogabarytowa została zaprojektowana tak, aby była możliwość bezpośredniej ewakuacji załogi do przedziału drabinowego w przypadku awarii lub zaniku zasilania. Dodatkowo górniczy wyciąg szybowy będzie wyposażony w układ grawitacyjnego opuszczania nadwagi, co w przypadku awarii umożliwi ewakuację na najbliższy poziom wykorzystując różnicę ciężaru pomiędzy klatką wielkogabarytową a przeciwciężarem.

Górniczy wyciąg szybowy, maszyna wyciągowa, układ sterowania i sygnalizacji został tak zaprojektowany, aby w przyszłości możliwa była w pełni automatyczna praca tego urządzenia.

Uruchomienie zjazdu na poziom 800 metrów planowane jest na trzeci kwartał tego roku, natomiast zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska