Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie obwodnicy Oświęcimia do drogi ekspresowej S1. Naczelny Sąd Administracyjny uznał uwagi Towarzystwa na rzecz Ziemi. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Naczelny Sąd Administracyjny uznał racje Towarzystwa na rzecz Ziemi, że most w ramach obwodnicy Oświęcimia będzie stanowił zagrożenie znajdującego się pod nim ujęcia wody pitnej
Naczelny Sąd Administracyjny uznał racje Towarzystwa na rzecz Ziemi, że most w ramach obwodnicy Oświęcimia będzie stanowił zagrożenie znajdującego się pod nim ujęcia wody pitnej Materiały Towarzystwa na rzecz Ziemi
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok odnoszący się do obwodnicy Oświęcimia. Uznał racje Towarzystwa na rzecz Ziemi, według którego most przebiegający nad Sołą w ramach planowanej obwodnicy będzie stanowił zagrożenie dla znajdującego się pod nim ujęcia wody pitnej dla miasta. Inwestycja w zaplanowanym wariancie nie może być więc realizowana.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

NSA uznał racje Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu

Inwestycja miała rozpocząć się wiosną tego roku. Wykonawca - firma Budimex zobowiązał się, że nowa droga łącząca Oświęcim z trasą ekspresową S1 będzie gotowa za dwa lata. Ten scenariusz jest już nieaktualny po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił uchylił zaskarżoną decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz utrzymujący ją wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Sąd podzielił nasze obawy, że przebieg obwodnicy w części obejmującej most nad Sołą będzie stanowił zagrożenie dla znajdującego się pod nim ujęcia wody pitnej dla miasta. Ta budowa to był absurd. Jest to dla nas satysfakcja, bo walczyliśmy o to od lipca 2016 roku - mówi Piotr Rymarowicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi.

W kwietniu 2021 r. TnZ złożyło w tej sprawie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, zwracając uwagę, że zgłaszane przez nie odwołania w minionych latach nie były brane pod uwagę przy wydawaniu decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Jak dodają ekolodzy, dla mieszkańców Oświęcimia decyzja sądu oznacza to, że będą mogli nadal pić i używać do gotowania dobrej jakości wodę, bez obaw, że znajdą się w niej toksyczne chemikalia.

Tymczasem opinie mieszkańców są podzielone. Jedni zgadzają ze stanowiskiem ekologów, drudzy nie wyobrażają sobie, że obwodnica Oświęcimia łącząca je z drogą ekspresową S1 może nie powstać.

- Nie mogę w to uwierzyć. Przecież wszystko było ustalone, ta inwestycja miała się już zacząć. Wielu kierowców na to liczyło. Bez obwodnicy dalej będziemy wystawać w korkach, nie mówiąc już o dogodnym dostępie do ważnej trasy ekspresowej - mówi Mariusz Woźniak, mieszkaniec Oświęcimia.

Odcinek z nowym mostem nad Sołą w ramach planowanej obwodnicy miał rozpoczynać się na wysokości drogi wojewódzkiej 933 na granicy miasta z gminą i po drugiej stronie rzeki dochodzić po wiadukcie do drogi 948.

Inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie przekonywała dotąd, że nie ma mowy o żadnym zagrożeniu. W ramach przygotowania inwestycji uzyskano też wszystkie uzgodnienia. Rzecznik krakowskiego zarządcy dróg krajowych Iwona Mikrut powiedziała, że GDDKiA nie otrzymała jeszcze informacji dotyczących wyroku NSA.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska