Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie straszny im mróz! Na Alei Róż w Krakowie prace cały czas postępują

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Postępy prac na Alei Róż
Postępy prac na Alei Róż Joanna Urbaniec / Polska Press
Chociaż jeszcze róż, czy też innej zieleni tam nie ma, to już widać, że Aleja Róż przechodzi naprawdę gruntowną zmianę. Wykonawcom nie jest straszny mróz, a prace cały czas postępują. Nim jednak na dobre zagości tam zieleń, muszą się zakończyć prace, które są wykonywane za pomocą ciężkiego sprzętu. Wykonawca działa tam już od 12 września. Łącznie ma 300 dni na uporanie się z remontem tego miejsca. Nasadzenia zieleni mają się odbywać dopiero na wiosnę.

Pierwsze prace rozpoczęły się 12 września od ogrodzenia terenu i zerwania betonowych płyt, które w miarę możliwości znalazły swoje ponowne zastosowanie. Dzięki projektowi Budżetu Obywatelskiego "Aleja Róż na nowo" to miejsce znów odzyska królującą tam kiedyś zieleń. Szpalery lip, róże czy też mała architektura w tym miejscu zbliżają się wielkimi krokami. Z centralnej części znika również wgłębnik. Aleja Róż, która czekała na remont długie lata, już w przyszłym roku będzie cieszyła oko widokiem ponad tysiąca pięknych kwiatów.

„Aleja Róż na nowo” to projekt budżetu obywatelskiego z 2019 r. W jego ramach przewidziano powrót do czasów sprzed przebudowy w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to na alei postawiono pomnik Włodzimierza Lenina.

Na czas wszystkich niezbędnych prac remontowych teren Alei Róż został wygrodzony, ale z zachowaniem możliwości przejścia wzdłuż budynków. Wykonawca jest zobowiązany do tego, by ograniczać uciążliwości dla przedsiębiorców prowadzących działalność w tym rejonie, stąd prace przy wejściach są etapowe. Rośliny, które znajdowały się na placu – między innymi róże, cisy, lawenda otrzymały drugie życie – zmieniły lokalizację.

- Czekaliśmy już tak długo, więc przez te 300 dni obserwujmy prace, dokumentujmy, jak zmienia się przestrzeń i czekajmy cierpliwie na efekt - mówiła nam Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, autorka projektu budżetu obywatelskiego.

Aleja Róż w liczbach

Pojawi się tam mnóstwo zieleni: 1260 krzewów róż, prawie 3,5 tysiąca innych krzewów (lilak pospolity, ligustr pospolity), 24 drzewa (lipy drobnolistne), blisko 500 bylin oraz roślin cebulowych. Na placu zakwitną m.in. tulipany. Obszar o powierzchni blisko 1 hektara na odcinku między placem Centralnym a aleją Przyjaźni zamieni się w duży zieleniec, w którym będzie można wypocząć wśród drzew i zapachu róż. Na terenie placu zlokalizowane zostaną ławki i kosze na śmieci nawiązujące do historycznych form znanych z fotografii. Pojawią się również stojaki rowerowe. Dodatkowo, na teren objęty projektem wprowadzony został zdrój uliczny z wodą pitną dla ludzi i zwierząt – dwupoziomowy zdrój wody pitnej składający się z trzech mis – poideł dla zwierząt i ludzi z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych.

Cała inwestycja została wyceniona na blisko 3 750 000 zł brutto. Inwestorem rewitalizacji jest Zarząd Zieleni Miejskiej, a wykonawcą firma FLORA Sp. Z O.O. Sp. K z Krakowa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska