MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje "Sosenka" bohaterka Powstania Warszawskiego. Zofia Czekalska pochodziła z Tomaszowa Mazowieckiego

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Zofia Czekalska ps. Sosenka w lipcu skończyłaby 101 lat
Zofia Czekalska ps. Sosenka w lipcu skończyłaby 101 lat Facebook/nasze miasto/Muzeum Powstania Warszawskiego
Nie żyje Zofia Czekalska, ps. Sosenka, jedna z bohaterek Powstania Warszawskiego. Pochodziła z Tomaszowa Mazowieckiego. 6 lipca skończyłaby 101 lat.

Dzieciństwo w Tomaszowie

Zofia Czekalska, z domu Sosnowska, urodziła się 6 lipca 1923 w Tomaszowie Mazowieckim. Gdy wybuchła II wojna światowa miała 16 lat. O swoim dzieciństwie opowiadała Archiwum Historii Mówionej. Spędziła je w rodzinnym Tomaszowie.

- Rodzice byli biednymi ludźmi, bardzo biednymi – wspominała „Sosenka”. - Mama – hafciarka, ojciec był robotnikiem. Brat młodszy ode mnie o dwa lata. Żyliśmy w bardzo trudnych warunkach. W Tomaszowie Mazowieckim, w dzielnicy, gdzie Niemcy, Polacy – wszyscy byliśmy kolegami. Nie było żadnych różnic, wszyscy byliśmy razem. Warunki były bardzo trudne. Mama żyła z haftu. Brat był działaczem – w AK bardzo działał. Takie szykany były. Miałam szesnaście lat, już pracowałam w fabryce.

Pani Zofia opowiadała, że skończyła tylko szkołę podstawową.

- Naturalnie dalej nie mogłam się uczyć – opowiadała. - Musiałam zająć się domem. Mama pracowała, tatuś robotnik. Na dwunastą musiałam zrobić obiad, żeby trzy kilometry do fabryki taty zanieść. Marzyłam o szkole, ale było to niemożliwe, bo trzeba było płacić. A że brat był młodszy i bardziej zdolny, to brata się szykowało, że on pójdzie do szkoły. A ja – do krawcowej. Musiałam iść na dwie, trzy godziny do krawcowej, przylecieć, zrobić obiad i zanieść trzy kilometry. To było przed wojną. Wojna zastała nas w Tomaszowie Mazowieckim nad Pilicą.

Kamizelki dla Wolnego

W czasie wojny znalazła się w Warszawie. Kiedy wybuchło Powstanie włączyła do walki.

- Gdy w czasie Powstania mnie zapytali, jaki chcę pseudonim, powiedziałam: "nie wiem… Sosenka? - tłumaczyła. - Tak zostałam "Sosenką". Cała ulica mówiła na mnie "Sosenka"

W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Centralnej Składnicy Aptecznej odcinka zachodniego. Później została łączniczką-sanitariuszką. Walczyła w zgrupowaniu „Chrobry II”.
Po wojnie została w Warszawie. Pracowała w różnych warszawskich teatrach. Szyła stroje sceniczne. W 2023 roku przyznano jej tytuł „Zasłużony dla miasta Tomaszów Mazowiecki
To Zofia Czekalska, z domu Sosnowska robiła na drutach kamizelki do byłego dziennikarza TVP Tomasza Wolnego

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki