Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nieudane wakacje nad Jeziorem Mucharskim: brak plaży, parkingów, brud, kłótnie turystów

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Sporo osób spędza lato nad Jeziorem Mucharskiem. Tłok sprzyja kłótniom, czasem robi się nerwowo
Sporo osób spędza lato nad Jeziorem Mucharskiem. Tłok sprzyja kłótniom, czasem robi się nerwowo Bogumił Storch
- W związku z licznymi aktami chamstwa, wandalizmu i zaśmiecania terenu jeziora założyliśmy grupę na Facebooku, by piętnować te zachowania - tłumaczą turyści niezadowoleni z wakacji spędzonych nad tym zbiornikiem. Jezioro Mucharskie nadal nie ma plaży, parkingów i niezbędnej infrastruktury. Sporo jest natomiast śmieci. Zarządca zbiornika winą obarcza samorządy. W ogóle w naszym regionie - Małopolsce zachodniej brakuje kąpielisk. Szczególnie odczuwalne jest to teraz, w upały.

Zgodnie z art. 32 Prawa Wodnego, w ramach powszechnego korzystania z wód, każdy może kąpać się w zbiorniku, jakim jest Jezioro Mucharskie, czy też pływać tam kajakiem albo żaglówką. I wielu z tych okazji w te wakacje korzysta a potem żałuje.

Ja jestem za tym, żeby jezioro Mucharskie było strefą ciszy. Tylko żaglówki, kajaki, łowienie ryb itp, żadnych skuterów czy łodzi motorowych, które nie dość, że są głośne, to przeszkadzają wszystkim innym w pływaniu po jeziorze powodując duże fale i huk. Nie wspomnę o kilku burakach przyjeżdżających ze skuterami na przyczepie, którzy swoich pustych butelek po piwie nie są już w stanie ze sobą zabrać!

. Tacy rozczarowani wczasowicze zgrupowali się na Facebooku pod nazwą "Zalew Świnna Poręba - mówię STOP". Jak tłumaczą jej autorzy, Facebookowa grupa powstała "w związku z licznymi aktami chamstwa, wandalizmu i zaśmiecania terenu jeziora".

Nie ma plaż, parkingów, pomostów

Wokół zbiornika nadal brakuje odpowiedniej infrastruktury: wyznaczonych plaż, pomostów czy też parkingów. Jezioro ulokowane na tle gór przyciąga jednak w upalne dni tłumy turystów i miejscowych, spragnionych wodnej ochłody. Niedogodności sprawiają, że robi się nerwowo, dochodzi do awantur i kłótni między letnikami o np. lepsze miejsce czy też hałasowanie. Pretensje mają też wędkarze, bo miejsca wypoczynku i łowienia najwyraźniej się ludziom mylą.

Pani Ewa nagrała zajście, które zbulwersowało wiele osób. Wszystko opublikowała w sieci. Filmik można znaleźć tutaj:
Awantura nad Jeziorem Mucharskim
Na nagraniu widać widać parę, która dojechała autem z Krakowa wprost nad wodę i próbowała wymusić na wędkarzu "przesunięcie się". Wędkarz nie chciał ustąpić miejsca, wskazał im inne miejsce do wodowania. Ci jednak postawili na swoim, doszło do wyzwisk.

Pan wysiadł z samochodu i padły wulgarne słowa w stronę mojego partnera oraz groźby, że zabije nam psa

- relacjonuje autorka filmiku.

- Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby uporządkowano teren przy jeziorze i odpowiednio przygotowano go do użytku, gdzieś ci ludzie muszą zaparkować i mieć gdzie zwodować łodzie - przekonuje Mirosław Biegun, mieszkaniec powiatu wadowickiego.

Zdaniem turystów i okolicznych mieszkańców winna niedostatków w infrastrukturze rekreacyjnej jest rządowa instytucja zarządzająca tym zbiornikiem, czyli PGW Wody Polskie. Urzędnicy PGW jednak wskazuję na winę okolicznych samorządów. Twierdzą, że za tworzenie kąpielisk odpowiada wójt danej gminy, w tym wypadku Mucharza i Stryszowa.

"Przypominamy, iż rozwój infrastruktury rekreacyjnej nie leży w kompetencjach Wód Polskich. PGW Wody Polskie dokonują dzierżawy terenów położonych bezpośrednio nad brzegami zbiornika. Równocześnie pracownicy PGW Wody Polskie, jako osoby najlepiej znające lokalne uwarunkowania terenowe służą pomocą przy wyborze najkorzystniejszej lokalizacji pod rozwój turystyki" - informuje biuro prasowe Wód Polskich.

Zapewnienie komfortu wypoczywającym nad Jeziorem Mucharskim wcale nie należy do priorytetów.

Funkcja turystyczna jest funkcją dodatkową, jaką pełni zbiornik i to na barkach lokalnych włodarzy spoczywa rozwijanie nad jego brzegami turystyki i rekreacji

- informują Wody Polskie.

Do kompetencji Dyrektor RZGW Wody Polskie w Krakowie należy natomiast wydawanie pozwoleń wodnoprawnych na lokalizacje m.in. pomostów czy tez uprawianie żeglugi komercyjnej.

- Opinie wydawane są w ciągu kilku dni od wpłynięcia wniosku - zapewniają urzędnicy.

Oprócz żaglówek i motorówek, pływa tu też sporo kajaków, pontonów i mniejszych łódek, na które nie wydaje się pozwoleń. Najazd tak licznej grupy turystów najwyraźniej zaskoczył lokalnych urzędników. Ci przypominają, że zbiornik nie jest przystosowany do rekreacji.

"Z troski o wasze bezpieczeństwo, zwracam się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad Jeziorem Mucharskim. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów może grozić utratą zdrowia lub życia" - apeluje do turystów Renata Galara, wójt Mucharza, jednej z gmin, na terenie których znajduje się jezioro.

Mucharz nie dogadał się z RZGW w sprawie udostępnienia terenu pod plażę. Formalnie nie jest właścicielem teren wokół jeziora i - jak twierdzi - nic nie może zrobić. Z kolei Stryszów, gmina przylegająca do Jeziora Mucharskiego z drugiej strony, podpisała umowę w sprawie stworzenia małej plaży ale w te wakacje już nie zdąży jej uruchomić z powodów formalnych.

Pół miliona mieszkańców a kąpielisk jak "na lekarstwo"

Mieszkańcy Małopolski zachodniej, chcący ochłodzić się w wodzie w upalne lato nie mają wielu możliwości. W najlepszej sytuacji są ludzie z pow. chrzanowskiego, gdzie są kąpieliska Chechło i Balaton oraz odkryty basen w Libiążu. W oświęcimskim jest jedyni ośrodek Molo w Osieku, a w wadowickim - oprócz jeziora - basen w Andrychowie. Za to w pow. olkuskim w tym sezonie zamknięte są oba wodne ośrodki "pod chmurką".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska