Niższy PIT 2019. Dla wszystkich już od 1 października. Kto skorzysta, ile - w ocenie eksperta [19.08.2019 r.]

Agnieszka Biegała-Dudek/AIPZaktualizowano 
Krótkie terminy wprowadzenia nowych uregulowań podatkowych i potrzeba dostosowania się do nich w obszarze tak wrażliwym, jak płace, wzbudzają jednak ogromne zainteresowanie pracodawców i pracowników. Sławomir Kowalski / Polska Press
Niższa, czyli 17% (zamiast 18%) stawka podatkowa obejmie podatników rozliczających się w ramach pierwszej stawki skali podatkowej. Pozytywny, choć relatywnie słabszy wpływ powinni odczuć też zamożniejsi Polacy. Osoby zatrudnione w ramach działalności wykonywanej osobiście (kontrakty menedżerskie, powołania do rad nadzorczych, skład zarządu) skorzystają również na podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów. Opinie ekspertów na temat zmian i prognozy na przyszłość bywają jednak różne. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w trakcie tego roku, od 1 października.

Ponad 60 proc. Polaków skorzysta w pełni na niższym PIT. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają obowiązywać już od 1 października 2019 r. Czy korzyści rzeczywiście będą wyższe od kosztów, które poniosą m.in. samorządy lokalne? Jak nowe przepisy wpłyną na motywację pracowników zatrudnionych w korporacjach, małych i średnich przedsiębiorstwach, czy na uczelniach wyższych?

Agnieszka Biegała-Dudek, Starszy Konsultant Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o.
Agnieszka Biegała-Dudek, Starszy Konsultant Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o. mat. prasowe

Motywacja?

Gdybyśmy potraktowali korzyść z obniżenia stawki podatkowej, jako rzeczywiste „podwyższenie” zarobków to będzie ono cieszyć pracownika podobnie, jak każda podwyżka. Radość będzie trwała jednak krótko. Faktyczna kwota, o którą wzrośnie wynagrodzenie netto może okazać się niezauważalna. W większości przypadków podwyżka „zginie” pośród comiesięcznych wydatków.

Im wcześniej każdy pracodawca czy pracownik zapozna się jednak ze szczegółami nowych regulacji, tym lepiej.

Ważniejszą kwestią jest szersza analiza skutków obniżenia stawki podatkowej. W efekcie ograniczone zostaną np. dochody samorządowe, a tym samym wydatki w naszym najbliższym otoczeniu. Z uwagi na źródło zmiany nie będą też formą dodatkowej motywacji dla pracowników. Każdą zatrudnioną osobę znacznie bardziej mobilizuje sytuacja, gdy zostaje ona indywidualnie doceniona za swoje zasługi lub wyróżniona na tle innych pracowników. Zmiany wprowadzane przez Ustawodawcę po prostu „nam się należą”.

Projekt ustawy przewiduje ponad dwukrotne podwyższenie kosztów pracowniczych. Dodatkowo projekt ustawy przewiduje zmiany w zakresie skali podatkowej polegające na zmianie stawki podatku 18 proc. na stawkę 17 proc., co oznacza obniżenie o 1 proc. podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w roku podatkowym do kwoty 85 528 zł. Dochody jakie uzyskamy powyżej tej kwoty dalej będą objęte stawka 32 proc. To pierwsza zmiana (obniżka) w skali podatkowej od dziesięciu lat.
Jednocześnie podwyższona zostanie kwota wolna dla podatku.

Szkolne zakupy mogą być tańsze nie tylko dla rodziców trójki dzieci. Od 2019 r. KDR mogą posiadać dziadkowie, którzy wychowali trójkę pociech. Ich karta może posłużyć do zakupów szkolnych nawet dla jedynaków! Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Próg do przeskoczenia

Patrząc na zarobki w niektórych branżach (np. w szkolnictwie wyższym), można zastanawiać się, czy zmiany podatkowe dadzą pozytywne konsekwencje w edukacji? A może z uwagi na niższe dochody samorządowe będzie odwrotnie? Na chwilę obecną ciężko przewidzieć wszystkie skutki.

Grupa pracowników uczelni wyższych jest złożona. Oprócz pracowników akademickich, dla których praca naukowa jest często jednym z kilku źródeł dochodu, zatrudnione są tam także osoby do obsługi administracji, czy na stanowiskach technicznych. Myślę, że zmiany polegające na obniżeniu stawki podatkowej będą dotyczyć przede wszystkim tych pracowników.

Zmiana przepisów ma na celu obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Projekt ustawy przewiduje ponad dwukrotny wzrost wysokości kosztów pracowniczych. Obecna ich wysokość jest taka sama od ponad dekady, mimo iż w tym czasie znacznie zmieniła się sytuacja na rynku pracy.
Przykładowo minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. wynosi 2 250 zł, a w 2008 r. wynosiło 1 126 zł, co oznacza dwukrotny wzrost płacy minimalnej na przestrzeni 11 lat.

Systematycznemu wzrostowi płacy minimalnej nie towarzyszył jednak wzrost kosztów uzyskania przychodów dla pracowników, które są jednym z czynników wpływających na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego przez pracowników.

Rząd znalazł dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli. Ile dostanie nauczyciel stażysta a ile nauczyciel dyplomowany. Jakie będą od 1 września wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli na różnych etatach? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

Projekt ustawy zakłada zmianę tego stanu rzeczy.
Podwyższenie pracowniczych kosztów spowoduje automatyczne podwyższenie kosztów stosowanych do niektórych przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy PIT), tj. z tytułu:

  • pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich,
  • powołania do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
  • umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Nowa skala podatkowa oraz kwota zmniejszająca podatek będzie kształtować się w następujący sposób:

do 85 528 zł, podatek wyniesie 17 proc. minus kwota zmniejszająca podatek (zróżnicowana jak obecnie w zalezności od sumy dochodów do opodatkowania za cały rok podatkowy; patrz dalej)
od 85 528 zł podatek wyniesie 14 539,76 zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 zł

  • Kwota zmniejszająca podatek:
  • 1 360 zł - dla podstawy obliczenia podatku nieprzekraczającej kwoty 8000 zł;
  • 1 360 zł pomniejszone o kwotę. obliczoną według wzoru: 834 zł 88 gr x (podstawa obliczenia podatku - 8 000 zł) – 5 000 zł, dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 8 000 zł i nieprzekraczającej kwoty 13 000 zł;
  • 525 zł 12 gr - dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 13 000 zł i nieprzekraczającej kwoty 85 528 zł;
  • 525 zł 12 gr pomniejszone o kwotę. obliczoną według wzoru: 525 zł 12 gr X (podstawa obliczenia podatku - 85 528 zł)- 41 472 zł dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 85 528 zł i nieprzekraczającej kwoty 127 000 zł.
  • Przy obliczaniu zaliczek na podatek (od dochodów rocznych nieprzekraczających kwoty 85 528 zł) będzie stosowana kwota zmniejszająca podatek w wysokości 525,12 zł.

Ile zmian, tyle pytań

Zmiany w zakresie prawa podatkowego mają wysoki priorytet wdrożenia. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi wynagrodzenie pracowników. Co ciekawe, pytań odnośnie np. terminów udostępniania zmian jest zdecydowanie więcej niż wątpliwości odnośnie rzeczywistego zarysu i sugerowanego kierunku nowych przepisów związanych z obniżonym podatkiem, „zerowym PIT”, czy wyższymi kosztami uzyskania przychodów. Krótkie terminy wprowadzenia nowych uregulowań podatkowych i potrzeba dostosowania się do nich w obszarze tak wrażliwym, jak płace, wzbudzają jednak ogromne zainteresowanie pracodawców i pracowników. Jest ono naturalne. W końcu mówimy o części pieniędzy, która przynajmniej teoretycznie pozostanie w naszych kieszeniach.

Pierwsze efekty nowych przepisów będzie można zaobserwować jeszcze w tym roku. Dopiero po dłuższym czasie okaże się, jakie będą ich dalsze skutki. Zbyt duża ilość informacji i opinii może zniechęcać do poszukiwania odpowiedzi na nowe pytania.

Agnieszka Biegała-Dudek, Starszy Konsultant Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o.

polecane: FLESZ: Smartfon zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Niższy PIT 2019. Dla wszystkich już od 1 października. Kto skorzysta, ile - w ocenie eksperta [19.08.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda
2019-08-12T09:33:52 02:00, Gość:

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.cianie pombiejsz

Mylisz pojęcia. Nic nie pomniejszają. Wszystko drożeje.czyli co do zasady idzie drożej i gorzej.

G
Gość
2019-08-14T11:00:06 02:00, xyz:

to kpina z nas o 1% to jest w moim przypadku moze z 30 pln miesiecznie hahah ale ulga ale obnizka a sobie na poczatku dali 30tys no nie boki zrywac jak zwykle szary pracujacy czlowiek jest najmniej szanowany w tym panstwie i przez burzuazje pisowska oni wola sponsorowac dzieki naszej rpacy nierobow i obibokow,leni i pasozytow,ba nawet onr i kiboli ,lysoli byleby nie zrobic cos dla czlowieka pracujacego i lozacego do budzetu aby bylo na te ich rozdawnictwo,wymyslili rozne poronione pomysly i datki podniesli wszedzie ceny i rozne podateczki i doplaty nawet energia ma skladnik oplata kongeneracyjna niby na promocje energii az kuzwa to w moim wynagrodzeniu tez powinna byc oplata dla zapierdalaj..ciagle

Nie denerwuj się. Byleś wytrzymał do emerytury, bo wtedy będzie cię stać na wakacje na Hawajach.

G
Gość
2019-08-14T11:00:06 02:00, xyz:

to kpina z nas o 1% to jest w moim przypadku moze z 30 pln miesiecznie hahah ale ulga ale obnizka a sobie na poczatku dali 30tys no nie boki zrywac jak zwykle szary pracujacy czlowiek jest najmniej szanowany w tym panstwie i przez burzuazje pisowska oni wola sponsorowac dzieki naszej rpacy nierobow i obibokow,leni i pasozytow,ba nawet onr i kiboli ,lysoli byleby nie zrobic cos dla czlowieka pracujacego i lozacego do budzetu aby bylo na te ich rozdawnictwo,wymyslili rozne poronione pomysly i datki podniesli wszedzie ceny i rozne podateczki i doplaty nawet energia ma skladnik oplata kongeneracyjna niby na promocje energii az kuzwa to w moim wynagrodzeniu tez powinna byc oplata dla zapierdalaj..ciagle

Właśnie!

G
Gość
2019-08-01T09:14:24 02:00, Gość:

Tytuł wprowadza w błąd - NIE dla wszystkich, gdyż nie obejmuje osób płacących podatek liniowy.

2019-08-15T10:33:52 02:00, Gość:

No właśnie, tak jest informowane społeczeństwo, żeby zgłupiało do końca!

500 też miało być przed wyborami na wszystkie dzieci!

Nie jest też dla osób płacących podatek zryczałtowany.

G
Gość
2019-08-01T09:14:24 02:00, Gość:

Tytuł wprowadza w błąd - NIE dla wszystkich, gdyż nie obejmuje osób płacących podatek liniowy.

No właśnie, tak jest informowane społeczeństwo, żeby zgłupiało do końca!

500 też miało być przed wyborami na wszystkie dzieci!

G
Gość
2019-08-12T07:33:34 02:00, Jacek:

Mniej kasy dla samorządów chyba się rozpłaczę.Może Trzaskowski nie położy już palet na parkingu za milion albo Dulkieqicz nie dokupi drugiego rydwanu za ponad 200 tys.Obniżanie podatków to krok w dobrą stronę szkoda że tak późno dlatego głos na Konfederację pójdzie.

Ale ty się za to nachlasz więcej!

O
Okradany podatnik

Totalne pierdoły!!!!

x
xyz

to kpina z nas o 1% to jest w moim przypadku moze z 30 pln miesiecznie hahah ale ulga ale obnizka a sobie na poczatku dali 30tys no nie boki zrywac jak zwykle szary pracujacy czlowiek jest najmniej szanowany w tym panstwie i przez burzuazje pisowska oni wola sponsorowac dzieki naszej rpacy nierobow i obibokow,leni i pasozytow,ba nawet onr i kiboli ,lysoli byleby nie zrobic cos dla czlowieka pracujacego i lozacego do budzetu aby bylo na te ich rozdawnictwo,wymyslili rozne poronione pomysly i datki podniesli wszedzie ceny i rozne podateczki i doplaty nawet energia ma skladnik oplata kongeneracyjna niby na promocje energii az kuzwa to w moim wynagrodzeniu tez powinna byc oplata dla zapierdalaj..ciagle

t
taka prawda

I co z tego że będzie niższy PIT. Ceny w sklepach rosną po parę procent miesięcznie i jakoś rząd nie widzi problemu.

Może dlatego że okrada ludzi na VACIE.

G
Gość

Kwota pomniejszająca podatek dla zarabiających powyżej 13 tys rocznie ( czyli normalne dochody) będzie niższa niż obecne 556,02 zł. Taka to wyższa kwota wolna

G
Gość

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.

J
Jacek

Mniej kasy dla samorządów chyba się rozpłaczę.Może Trzaskowski nie położy już palet na parkingu za milion albo Dulkieqicz nie dokupi drugiego rydwanu za ponad 200 tys.Obniżanie podatków to krok w dobrą stronę szkoda że tak późno dlatego głos na Konfederację pójdzie.

G
Gość

Tytuł wprowadza w błąd - NIE dla wszystkich, gdyż nie obejmuje osób płacących podatek liniowy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3