MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Chełmie za nami. Placówki Muzeum Ziemi Chełmskiej tej nocy były oblegane. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Tej nocy placówki Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie tętniły życiem. Z okazji Nocy Muzeów chełmscy muzealnicy zaprosili do obejrzenia wszystkich wystaw eksponowanych w placówkach muzealnych w Chełmie. Było co oglądać. Od śladów osadnictwa na terenie Chełma i okolic w X wieku. aż po sztukę współczesną. Nie brakowało też ciekawych wykładów i muzyki. Każdy miłośnik historii i kultury mógł znaleźć coś dla siebie. A chętnych nie brakowało.

W kaplicy św. Mikołaja 4 w Chełmie Noc Muzeum rozpoczęła się niezwykłym koncertem, który zgromadził liczną publiczność. Wystąpiła tu dziecięca „Orkiestra Wszystko Gra” z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie. Po koncercie można było obejrzeć ciekawą wystawę prac Marii Uszackiej, pochodzącej z Chełma ilustratorki książek dla dzieci.

Niecodzienną wystawę "Niezwykła moc chleba - pieczywo obrzędowe w kulturze ludowej" obejrzeć można było w dziale etnografii w budynku Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie przy ul. Lubelskiej 56a. Michał Kowalik, autor wystawy „Niezwykła moc chleba”, przekonuje jak ważne dla życia, również duchowego, jest pieczywo. Wszystkie rodzaje chleba wykonał własnoręcznie, a niektóre to naprawdę wręcz dzieła sztuki. Jeżeli ktoś tej wystawy jeszcze nie widział warto ją jeszcze obejrzeć.

Niezwykle bogate zbiory Muzeum Archeologicznego w Krakowie można było oglądać na wystawie autorstwa Jakuba Puziuka "Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa”. w budynku Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55. Interesujące zbiory pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Tutaj można było również obejrzeć wystawę „Dzieło złożone. Artyści Galerii 72”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również dwie wystawy: "Skarby przyrody", oraz ciekawa ekspozycja dla miłośników historii "Chełm jest jego imię... Dzieje miasta od X do XX w.” w siedzibie muzeum przy Lubelskiej 57 w Chełmie. Tutaj też zainteresowani przyrodą mogli posłuchać wykładu dr. hab. Ignacego Kitowskiego pt. „Co wiemy, a czego nie wiemy jeszcze o czaplach?”.

Była też okazją obejrzeć wystawę "Chełmska bezpieka i jej ofiary", która znajduje się przy ul. Reformackiej 27 w Chełmie.

Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z Nocy Muzeów w Chełmie.

[/b]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski