Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta Przyszłości: dzielnica Krakowa na miarę XXI wieku. W planach biurowce, laboratoria i... termy. Są tu gorące źródła? 25.02.2021

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W ramach Nowej Huty Przyszłości powstanie m.in. nowe kąpielisko w Przylasku Rusieckim.
W ramach Nowej Huty Przyszłości powstanie m.in. nowe kąpielisko w Przylasku Rusieckim. Nowa Huta Przyszłości
Kraków. Trwają pierwsze prace związane z budową Nowej Huty Przyszłości, czyli centrum nowych technologii, biznesu i wypoczynku, które ma powstać na terenach poprzemysłowych. W ramach prac w Przylasku Rusieckim powstaje nowe kąpielisko. Planowane są także inne duże przedsięwzięcia, m.in. termy, takie jak na Podhalu. Przejdź do GALERII, by zobaczyć na wizualizacjach, jak ma wyglądać nowoczesna dzielnica miasta i zdjęcia z terenu budowy i prac w Przylasku Rusieckim. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

Nowa Huta Przyszłości - WIZUALIZACJE

Projekt Kraków – Nowa Huta Przyszłości został podzielony na cztery główne zadania, w ramach których spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości realizuje uszczegółowiające je projekty.

Najbardziej zaawansowane są prace zmierzające do utworzenia Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” oraz Parku Naukowo – Technologicznego „Branice”

- informuje Artur Paszko, pre­zes Kra­ków Nowa Huta Przy­szło­ści S.A.

Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”

W Przylasku Rusieckim, od połowy ubiegłego roku, prowadzone są prace przy przebudowie półdzikiego dotychczas kąpieliska (w ramach – dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 („RPO WM”) – projektu pn. Budowa infrastruktury rekreacyjnej w otoczeniu zbiornika nr 1).

Jak informują w KNHP, wykonawca, firma Krisbud, dostosował aktualnie swój harmonogram robót do zimowych warunków, stąd główne prace skupiają się na dwóch nowych budynkach zaplecza. Będą tam łazienki i przebieralnie oraz pomieszczenia magazynowo-socjalne. W obu przypadkach trwają prace nad wykonaniem instalacji wewnętrznych oraz roboty wykończeniowe.

Powstał projekt nowego zagospodarowania bulwarów wiślanych. Teraz jest konsultowany z mieszkańcami.

Kraków. Nowe bulwary wiślane za ponad 42 mln zł. Zobacz, jak...

Na terenie wokół kąpieliska pojawiły się już pomosty – pierwsze zostały zainstalowane pod koniec ubiegłego roku. Zakończono też nasadzenia zieleni wysokiej i montaż latarni. W tym samym czasie KNHP udało się wyłonić operatora kąpieliska. Jego obowiązkiem będzie kompleksowe zarządzanie tym obiektem, w tym także zorganizowanie opieki ratowników oraz dbanie o porządek. W zamian może on tam prowadzić własną działalność gospodarczą.

Gdy zrobi się cieplej, robotnicy mają wrócić do prac przy budowie ścieżek. Ponadto do wykonania zostały jeszcze boiska do piłki plażowej, plac zabaw i pływający basen dla małych dzieci. Jeśli inne, nieprzewidziane okoliczności nie pokrzyżują planów, obiekt udostępniony ma zostać mieszkańcom w tegorocznym sezonie letnim.

W skład Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” ma także wejść Park Edukacyjny „Branice”, którego elementem będzie skansen prezentujący krakowską wieś przełomu XIX i XX wieku. Dla tej inwestycji opracowano już koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Obecnie trwa wstępna inwentaryzacja i pozyskiwanie zagród, które mogą zostać przeniesione do skansenu. KNHP poszukuje także intensywnie źródeł finansowania tego zadania. Obiekt ma być dostępny dla zwiedzających najwcześniej w 2023 roku.

Na ten rok planowane jest także wykonanie odwiertu w Przylasku Rusieckim, który ma potwierdzić historyczne badania wskazujące na występowanie w tej okolicy gorących źródeł. Przedsięwzięcie to jest realizowane we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A. oraz jednostką Klimat – Energia – Gospodarka Wodna.

Aktualnie oczekujemy na decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą jego finansowania. Jeśli badania potwierdzą występowanie w tym rejonie wód geotermalnych, w przyszłości źródło będzie mogło zostać wykorzystane do pozyskania energii, ciepła i chłodu - to ostatnie jest potrzebne np. niektórym rodzajom przedsiębiorstw. Rozważana będzie także budowa term podobnych do tych, które można spotkać chociażby na Podhalu. Na ten cel KNHP zabezpieczyła już niezbędne nieruchomości - przyznaje prezes Artur Paszko.

W miejscu stoczni w Płaszowie planowana jest budowa osiedla budynków wraz z portem dla jachtów i łodzi motorowych.

Kraków niczym Monte Carlo! Port Płaszów zmieni się w osiedle...

Park Naukowo-Technologiczny „Branice”

W KNHP wyjaśniają, że Park Naukowo-Technologiczny "Branice" jest obecnie realizowany na dwa sposoby. Część terenów jest aktualnie intensywnie przekształcanych przez KNHP w ramach – współfinansowanego ze środków RPO WM - projektu pn. Kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych Strefy Aktywności Gospodarczej – Nowa Huta Przyszłości. W sumie to ok. 33 hektarów terenów po dawnych wydziałach krakowskiej huty stali i jej strefy ochronnej.

W przyszłym roku mają tam być gotowe drogi wewnętrzne i chodniki, instalacje zasilające i wodno-kanalizacyjne, a także zielona przestrzeń wypoczynku o łącznej powierzchni ponad 4 hektarów. Pod ziemię trafi także linia wysokiego napięcia, która obecnie dominuje w tamtejszym krajobrazie. Aktualnie Wykonawcy Strefy Aktywności Gospodarczej („SAG”), tj. AG System Sp. z o.o. i Instbud Stanisław Boguta Sp.j., są na etapie pozyskiwania niezbędnej dokumentacji i pozwoleń na budowę.

- KNHP prowadzi też rozmowy z inwestorami, którzy mogą pojawić się w tej Strefie. Około 30 przedsiębiorców, podpisując listy intencyjne, wyraziło zainteresowanie ulokowaniem na tym terenie swoich przedsięwzięć. Komercjalizacja parcel inwestycyjnych w SAG rozpocznie się w połowie przyszłego roku - informują w KNHP.

Poza SAG, na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”, KNHP prowadzi intensywną akwizycję terenów, tworząc z nich obszary inwestycyjne, które oferuje przedsiębiorcom. - Dotychczas skomercjalizowała w ten sposób prawie 16 hektarów takich terenów. W ubiegłym roku udało się m.in. sfinalizować transakcję z krakowską firmą Bielenda Kosmetyki Naturalne Sp. z o.o., która - na nieruchomościach przy ul. Igołomskiej - wybuduje swoją nową siedzibę oraz laboratorium. Deklarowana wartość tej inwestycji to 64 miliony złotych - wylicza prezes KNHP.

Następne komercjalizacje gruntów zaplanowane są na ten rok. Przed pojawieniem się pandemii tereny projektu były promowane na targach międzynarodowych w ramach – współfinansowanego ze środków RPO WM – projektu pn. Krakow Metropolitan Area for Business, realizowanego we współpracy z gminą Kraków, Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska i Izbą Przemysłowo-Handlową w Krakowie. Koronawirus pokrzyżował plany organizatorom takich wydarzeń, stąd w tym roku przynajmniej część z nich planowana jest w formie online.

Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych „Błonia 2.0”

W przypadku stworzenia Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych „Błonia 2.0”, KNHP prowadzi akwizycję terenów na obszarze tego, obejmującego ok. 37 hektarów, komponentu NHP. Jest to zadanie trudne, ze względu na rozdrobnienie własności (pola uprawne w układzie łanowym) i – często – nieuregulowane stany prawne nieruchomości. - Tym niemniej udało się pozyskać już ponad 50 procent niezbędnych działek - informuje prezes Artur Paszko.

Dla zadania przygotowano też koncepcję urbanistyczno-architektoniczną i program funkcjonalno-użytkowy, które pozwoliły podzielić jego realizację na pięć etapów. Wniosek o dofinansowanie pierwszego z nich znajduje się na liście rezerwowej projektów do dofinansowania w ramach RPO WM.

Budowa trasy Łagiewnickiej w Krakowie. Zobacz wizualizacje trasy, która połączy Kurdwanów i okolice Zakrzówka.

Budowa Trasy Łagiewnickiej. Jak bardzo ta droga zmieni Krakó...

Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”

Największym obszarowo komponentem NHP jest Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”, obejmujące w sumie 229 hektarów. Od kilku lat KNHP prowadzi prace studialne i przygotowawcze, których celem jest pozyskanie – w ramach jednej transakcji – połowy tego obszaru. - Działania te powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Jednocześnie podejmowane są prace zmierzające do pozyskania inwestorów, którzy obejmą te nieruchomości. Zakładamy, że w pierwszej kolejności skomercjalizowanych zostanie
prawie 90 hektarów. Listy intencyjne i umowy o poufności z takimi przedsiębiorcami zostały już podpisane - podkreśla prezes NHP.

Pozostałe działania związane z Nową Hutą Przyszłości

W ramach projektu Kraków - Nowa Huta Przyszłości działania podejmują także instytucje miejskie, takie jak Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Zarząd Zieleni Miejskiej, Wodociągi Miasta Krakowa oraz Klimat – Energia – Gospodarka Wodna.

Realizują one głównie inicjatywy w zakresie rozwoju transportu publicznego, budowy nowych dróg oraz uzbrojenia terenu w potrzebne media. W tym roku do budżetu Krakowa udało się wprowadzić punkt w sprawie stworzenia koncepcji przystanku szybkiej kolei aglomeracyjnej Kraków - Nowa Huta Przyszłości oraz opracowanie koncepcji dla nowej drogi zlokalizowanej w północnej części Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”. Wody Polskie planują natomiast budowę ścieżki rowerowej na wale wiślanym pomiędzy Mogiłą a Przylaskiem Rusieckim.

- Ze względu między innymi na możliwość poszerzenia projektu o kolejne tereny, w tym te, na których aktualnie huta zaprzestaje swojej działalności, trudno jest zadeklarować konkretny termin zakończenia wszystkich inwestycji, a przy okazji czas finalizacji całego przedsięwzięcia. Zakładamy jednak, że zasadnicza część projektu Kraków – Nowa Huta Przyszłości zakończy się w roku 2030 - informuje prezes Artur Paszko.

Nowe centrum handlowe w Krakowie. W ATUT Bielany znajda się takie sklepy, jak m.in: Biedronka, Kik, Pepco, Action, Buczek, Apteka, Media Expert, Rossmann.

Nowe centrum handlowe w Krakowie. Otwarcie wkrótce! Budowa A...

Nowa Huta Przyszłości w liczbach:

  • - ponad 100 milionów zł – to wartość wszystkich zakontraktowanych dotychczas przez KNHP robót budowalnych;
  • - 75 milionów zł – tyle udało się już w sumie pozyskać KNHP z Funduszy Europejskich w ramach RPO WM;
  • - prawie 6 milionów zł - to kwota, którą udało się pozyskać KNHP z Funduszy Europejskich w ramach RPO WM na promocję Małopolski, Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz Nowej Huty na międzynarodowych targach inwestycyjnych;
  • - 40 – tyle mniej więcej parceli inwestycyjnych znajdzie się na terenie SAG;
  • - 150 hektarów – tyle (w zaokrągleniu) gruntów posiada aktualnie w swoim portfelu KNHP;
  • - 22 000 W – to moc paneli fotowoltaicznych, które zainstalowano na jednym z budynków w Przylasku Rusieckim;
  • - 42 - to liczba drewnianych zagród zinwentaryzowanych wstępnie przez pracowników KNHP, z których około połowa ma szansę znaleźć się w krakowskim skansenie;
  • - 1 mural - którym KNHP ozdobiła w sąsiedztwie swojej siedziby zaniedbane dotychczas garaże na osiedlu Willowym w Nowej Hucie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska