Nowa siedziba Galerii Miejskiej w Tarnowie czeka na otwarcie

  Nowa siedziba Galerii Miejskiej w Tarnowie czeka na otwarcie

  Andrzej Skórka

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Już w najbliższą sobotę Galeria Miejska BWA w pałacyku Strzeleckim otworzy się na amatorów sztuki
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Andrzej Skórka

  Zaledwie kilka dni pozostało do otwarcia nowej siedziby Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie. A jeszcze kilka lat temu zanosiło się na to, że zabytkowy pałacyk popadnie w całkowitą ruinę. Już dziś widać jednak, że warto było zainwestować miliony złotych w jego uratowanie i udostępnienie mieszkańcom.
  Zabytek ma za sobą trudną przeszłość. Kiedyś był siedzibą harcerzy, potem przejęło go bractwo kurkowe. Plany renowacji pozostały niezrealizowane. W końcu ratunkiem okazał się powrót pałacyku na łono miasta.

  Trzy lata temu błyskawicznie powstał projekt renowacji gmachu. Udało się dzięki temu zdobyć unijne dofinansowanie. Całość kosztowała ponad 4,5 mln zł, unijna dotacja pokryła 60 proc. wydatków. Prace prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków.
  - Mamy teraz do czynienia z nową jakością i nowymi możliwościami - podkreśla Krzysztof Madej, dyrektor Centrum Rozwoju Miasta w UMT. Efekt już zwraca na siebie uwagę, nie tylko mieszkańców. - Pałacyk Strzelecki nominowany został do nagrody tygodnika Polityka w kategorii obiektów rewitalizowanych - zdradza Ewa Łączyńska-Widz, dyr. Galerii Miejskiej BWA.

  We wnętrzach znajduje się jedna duża sala ekspozycyjna, w której przedpremierowo prezentowano już fragmenty Panoramy siedmiogrodzkiej podczas Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Prócz tego jest kilka mniejszych sal wystawowych oraz całe zaplecze instytucji. Galeria mogła dzięki temu opuścić tymczasową siedzibę na dworcu PKP. Nie jest jednak wykluczone, że śladową obecność w tym miejscu zachowa. Tym bardziej że dzięki dworcowi galeria zyskała swego czasu rozgłos. - Istnieją w tym zakresie pewne plany, przy wsparciu województwa oraz Ministerstwa Kultury - dodaje dyr. Łączyńska-Widz.


  Kantor na start
  Na inaugurację galerii tarnowianie obejrzą wystawę "Jak się staje kim się jest".


  To prezentacja prac kilkunastu artystów współczesnych z Polski, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Rosji. Projekt zainspirowany został latami szkolnymi Tadeusza Kantora, które późniejszy artysta spędził właśnie w Tarnowie. Obejrzeć można będzie m.in. jego obraz "Ogród Strzelecki". Uczniowie I LO zorganizują 11 maja wycieczkę po mieście śladami Kantora. 18 maja zaplanowano projekcję filmu "Play Kantor".


  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!


  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo