Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ognisko ASF na Powiślu Dąbrowskim. Wybito już blisko tysiąc świń. Rolnicy czekają na odszkodowania

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W związku z Afrykańskim Pomorem Świń obszar zapowietrzony na Powiślu Dąbrowskim został poszerzony
W związku z Afrykańskim Pomorem Świń obszar zapowietrzony na Powiślu Dąbrowskim został poszerzony Paweł Chwał
Już trzecie ognisko ASF wykryto na Powiślu Dąbrowskim. Po Słupcu, nowe zakażenia Afrykańskim Pomorem Świń stwierdzono w Suchym Gruncie. Wybita została trzoda chlewna nie tylko w gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, ale również w 11 innych, w promieniu kilometra.

Ognisko ASF w Suchym Gruncie na Powiślu Dąbrowskim w Małopolsce

W gospodarstwie zainfekowanym ASF znajdowały się 34 sztuki trzody (2 lochy, 13 prosiąt, 13 warchlaków, 6 tuczników). Wszystkie zostały uśmiercone. Podobny los spotkał także świnie w okolicznych gospodarstwach. W sumie wybitych zostało 348 zwierząt.

To trzecie ognisko ASF na Powiślu Dąbrowskim. Poprzednie dwa stwierdzono miesiąc temu w oddalonym o 12 kilometrów Słupcu. Tam, w związku z podjętymi działaniami prewencyjnymi, uśmiercono w sumie 634 sztuki trzody chlewnej.

- Rolnicy dostaną odszkodowania za wybite zwierzęta. Pieniądze są już zaksięgowane i na dniach powinny trafić na konta poszkodowanych hodowców – zapewnia Jacek Janas, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej.

W przypadku ognisk pomoru w Słupcu nie udało się ustalić źródła zakażenia. Prowadzone jest postępowanie, które ma wyjaśnić w jaki sposób choroba dotarła do gospodarstwa w Suchym Gruncie.

Strefa czerwona, w której obowiązują ścisłe restrykcje dotyczące sprzedaży i przewozu trzody, obejmuje gminy Dąbrowa Tarnowska, Radgoszcz i Szczucin.

Płot wzdłuż byłej linii kolejowej Szczucinki zatrzyma dziki i wirusa ASF?

Jednocześnie trwają przygotowania do budowy płotu z siatki, który zapobiec ma przemieszczaniu się na obszar Małopolski dzików od strony Podkarpacia, gdzie stwierdzono już ponad 50 ognisk ASF.

- Zapadła już w tej sprawie decyzja wojewody, a zadanie zostało nam zlecone. Zamówiliśmy siatkę, a paliki pochodzić będą z naszych zasobów. Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu, aby wyłonić wykonawcę lub wykonawców, którzy podejmą się wykonania płotu – wyjaśnia Krzysztof Majka, nadleśniczy w Dąbrowie Tarnowskiej.

Ogrodzenie będzie mieć ponad 41 kilometrów długości i poprowadzone zostanie wzdłuż linii kolejowej po dawnej Szczucince – od Szczucina aż do autostrady A4 w Tarnowie. Zadanie podzielone zostało na cztery odcinki. Na wykonanie każdego z nich ogłoszony zostanie osobny przetarg, dzięki czemu płot stanie szybciej. Prowadzone są jeszcze rozmowy z kilkoma różnymi spółkami kolejowymi, czyli właścicielami terenu. W tym momencie przeszkodą w wycince drzew przy linii kolejowej jest też okres lęgowy ptaków, który trwa do 15 października.

FLESZ - Mniej plastiku na owocach i warzywach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska