NOWE PRAWO JAZDY 2019 od marca! Zmiany w prawie jazdy: 6 ważnych zmian w prawie jazdy, które wejdą w życie w 2019! Sprawdź, co się zmieni!

  • Dziennik Łódzki

a.w.

PRAWO JAZDY 2019. Nowe prawo jazdy od marca. Ile kosztuje zmiana prawa jazdy? W 2019 czekają nas zmiany w prawie jazdy w tym w egzaminie na prawo jazdy. Zmiany w prawie jazdy 2019 były zapowiadane już wcześniej, kilka z nich weszło już w życie, inne dalej są w trakcie wdrażania. Sprawdź, jakie zmiany w prawie jazdy 2019 obowiązują od dziś, a o jakich dyskutują posłowie w Sejmie i specjaliści. Nowy projekt zmian w prawie jazdy ma ukrócić proceder oblewania kursantów podczas egzaminów na prawo jazdy. Kiedy możemy się spodziewać nowych wytycznych dla WORD?

PRAWO JAZDY 2019. Zmiany, które wchodzą w życie

Zmiany w prawie jazdy, o których mówi się już od co najmniej roku wiążą się z egzaminami na prawo jazdy. Odnoszą się zarówno do instruktorów nauki jazdy, przyszłych kierowców jak i egzaminatorów, którzy współpracują z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Z doniesień medialnych wynika, że projekt ustawy o zmianach w prawie jazdy jest już przygotowany. Aktualnie trwają konsultacje z reprezentantami instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Jest szansa, że gotowy projekt trafi pod obrady Sejmu i Senatu jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy do poprawki

Statystyka nie kłamie. Polska jest daleko w tyle w raportach zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Taka sytuacja nie zawsze wynika z małych umiejętności kursantów i przyszłych kierowców. W Polsce egzamin na prawo jazdy zdaje średnio 35 % podchodzących do niego osób. W Wielkiej Brytanii podobny egzamin, umożliwiający prowadzenie samochodu zdaje prawie połowa kursantów (47 %) a w Niemczech rekordowo nawet 70 %. Na ile możemy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów i mieć wpływ na sytuację? Jakie zmiany w prawie jazdy są potrzebne, żeby niepokojący trend się odwrócił?

Prawo jazdy – kurs jak zdać egzamin?

Jedną z bolączek obecnego stanu rzeczy jest podejście do kursu na prawo jazdy i samego egzaminu. Instruktorzy, którzy przygotowują przyszłych kierowców do egzaminu od dawna narzekają na fakt, że w praktyce nie uczą jak bezpiecznie jeździć tylko jak skutecznie zdać egzamin. Podobne przekonanie jest u osób, które decydują się na kurs na prawo jazdy. Większość z nich jest zdania, że kurs nie uczy jeździć. Żeby skutecznie reagować w sytuacjach nagłych lub przy gwałtownej zmianie pogody trzeba udać się na specjalne kursy np. jazdy w poślizgu czy z łańcuchami w terenach górskich.

Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

Prawo jazdy 2019: mniej biurokracji

W trakcie egzaminu na prawo jazdy nie jest wymagana bezpieczna i płynna jazda (choć to oczywiście też podlega ocenie egzaminatora). Najważniejsze jest poprawne wykonywanie pojedynczych manewrów. Egzaminator zwraca też szczególną uwagę na dokładną interpretację przepisów. Na egzaminie nie ma błędów większych czy mniejszych, nieistotnych i zagrażających życiu. Jeden błąd skutkuje ostrzeżeniem, drugi wyklucza z dalszej części egzaminu.

Egzaminatorzy literalnie podchodzą do przepisów kodeksu drogowego w trakcie egzaminu, ponieważ to się po prostu opłaca. Większość wpłat do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to właśnie opłaty za egzamin na prawo jazdy. Z raportu NIK sporządzonego w 2016 roku wynika, że aż 88 % dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego prawie 70 % to egzaminy poprawkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Kodeks Drogowy 2018. Sprawdź, co już się zmieniło
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński w rozmowie z dziennikarzem TVN24bis komentował, że obecna sytuacja związana z dużą ilością egzaminów poprawkowych jest patologiczna. Receptą na tę sytuację ma być m.in. zmiana sposobu finansowania WORD-ów. Partia rządząca chce, by ośrodki te były finansowane przez wojewodę, czyli z budżetu państwa. Wynagrodzenia egzaminatorów miałyby być określane odgórnie, bez związku z ilością przeprowadzonych egzaminów.

Prawo jazdy 2019: zmiany już w tym roku?

Projekt ustawy jest już w procesie legislacyjnym. Projekt zmiany finansowania egzaminatorów jest gotowy, w tym momencie jest dyskutowany z tkanką społeczną,czyli przedstawicielami środowiska instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Kolejnych kroków, w tym złożenia projektu w Sejmie oraz głosowania możemy się spodziewać jeszcze w tym roku.

Prawo jazdy: zmiany

Czego możemy się spodziewać w tym roku? Czy zmiany w prawie jazdy wejdą w życie? Dyskusja o zmianach trwa już co najmniej od roku. O tym się mówiło w 2018 roku.

 motofakty / Polska Press

NOWE PRAWO JAZDY 2019 od marca! Zmiany w prawie jazdy: 6 waż...

Dojenie krowy i wymuszanie pierwszeństwa. Top 11 błędów pope...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.03.2019, 19:53

Na drodze nie ma manewru wykonanego poprawnie w 80%. Jest albo dobrze, albo źle, nic pośrednio...

17.03.2019, 18:03

I bardzo dobrze, że jest niska zdawalność, bo te dane znajdują perfekcyjne odwzorowanie na drogach. Większość na drogach to melepety ktorzy prawo jazdy w czipsach znaleźli. Drogowa dżungla o przepisach nie wspominając.

16.03.2019, 23:26

Warto przeczytać artykuł poniżej, chociaż ma już ...5 lat

https://motoryzacja.interia.pl/prawo-jazdy/wiadomosci/news-cala-prawda-o-obowiazkowej-wymianie-praw-jazdy,nId,1398013

15.03.2019, 16:14

Prawo jazdy od 1965 roku. Teraz, już od ponad roku - odłożone i nieużywane chociaż nadal aktualne z tym, ze już nie czuję się a siłach nadal zasiadać "na kierowniczym stanowisku". Nigdy nie spowodowałem żadnego wypadku. Nakręciłem trochę kilometrów, może nie tyle ile nakręcają zwodowi kierowcy, ale trochę ich było. Przez ten czas dość napatrzyłem się na tych, którzy siebie nazywają super-kierowcami. To są zwykli idioci. Możecie często obejrzeć ich wyczyny na nagraniach z kamerek internetowych. Oni nie dopuszczają do siebie myśli, że aby być w miarę dobrym kierowcą, to należy mieć coś innego w mózgu poza zwykła sieczką, zdolność myślenia i przewidywania.
Pozdrowienia dla w miarę mądrych kierowców.

15.03.2019, 13:12

Właśnie - jechałem w Lublinie ulicą Andersa , zatrzymałem się przed przejściem dla pieszych bo dwoje osób oczekiwało na przejście a po mojej prawel L-ka jakby nigdy nic w najlepsze sobie pojechała . Innym razem jadąc tą samą ulicą dojeżdżałem do skrzyżowania ze Spółdzielczości Pracy
gdzie dla skrętu w lewo było czerwone światło ale nie przeszkadzało to kierowcy z policyjnego busa aby sobie pojechać jakby nigdy nic. Przez prawie 4-lata jeździłem po niemieckich drogach i tam jak tylko przechodzeń znalazł się na wysokości przejscia to się zatrzymywałem bo tak nakazywało prawo

15.03.2019, 11:51

Panie instruktorze a dodatkowe godziny to też biznes dla OSK. Więc nie zawsze się opłaca wyszkolić dobrego kierowcę.

15.03.2019, 11:30

Nawet osoby które zdają wiedzą, że system jest chory i po egzaminie nie są super kierowcami. Ktoś może wspomni o WORDzie w Piotrkowie Tryb. i jak łatwo jest tam zdać.

15.03.2019, 11:12

Powinny być umowy z ośrodkami szkolenia. Za wykonaną pracę płaca. Kurs może być nawet 3 razy droższy. Bez egzaminów. Lepiej zapłacić człowiekowi za pracę niż za egzamin poprawkowy 5 min. Jeśli instruktor stwierdzi, że nie jest w stanie nauczyć, zerwanie umowy bez konsekwencji. Na korepetycje też wysyłamy dzieci do kogoś kto nauczy.

14.03.2019, 20:32

Cześć panowie, mam na imie Karolina i mam 22 lata :). Napisz do mnie na http://randkierodate.pl/karola22 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam

14.03.2019, 13:20

To samo wymuszanie poprawkowych egzaminow jest nie tylko w WORD-ach ale i w OSK-szkoly sa od szkolenia a nie od zdawania egzaminów.

14.03.2019, 11:58

Cześć wszystkim :( Bardzo proszę o pomoc. wczoraj w hotelu wynajałem polkę około 23lata do towarzystwa i mnie okradła na dość wysoką sumę. jej profil jest w internecie na stronie: https://sexpogaduchy.pl/sandra88 jej nik: sandra88
jeżeli zna ktoś tę polkę prosze o kontakt za ustalenie tej kobiety place 5.000zł odrazu. ..czekam na KarolM89@wp.pl .

13.03.2019, 17:21

No i guwno się dowiedziałem, to pewnikim guwo się coś zmieni.

12.03.2019, 21:36

koniec z tymi górkami niech wrescie to pustkowie zaistnieje i tetni zyciem

12.03.2019, 21:03

Jak się zakończyła sprawa gdańskiego WORD-u , czy siedzą czy powychodzili - bo tam była gruba afera - czy ktoś wie coś na ten temat.

12.03.2019, 17:44

Jakoś nie jestem pewna, że po zwiększeniu zdawalności młodzi będą rozsądniej i zgodnie z przepisami jeździć. Wystarczy popatrzeć kto jeździ brawurowo i kto powoduje najwięcej śmiertelnych wypadków.

08.03.2019, 13:10

To jest monopol , państwowo - prywatny drogowy biznes ...
Dano mu ogromne możliwości ale tak naprawdę za nic nie odpowiadają !!!
Zwykła firma daje gwarancję na swoje usługi ...
Jakie gwarancje dają te WORDY ?
Powinna nastąpić likwidacja ich monopolu , zmiana zasad .
Ustanowić należy konkurencję i żądać gwarancji jakości .
Tej jakości nie widzę dziś na naszych drogach ....

07.03.2019, 18:08

Znajomość przepisów to jedno a umiejętność prowadzenia pojazdu to drugie, gdy się te dwie rzeczy połączy to wtedy można być doświadczonym kierowcą i bez większych przeszkód poruszać się po jakichkolwiek drogach.Ile to jest osób które po małych miejscowościach jakoś jeździ, ale wymięka gdy trza pojechać do większego ruchliwego miasta.

07.03.2019, 12:40

A ja mam prawo jazdy z dokumencikpl, wersja kolekcjonerska, ale znajomi myslą ze oryginał bo tak dobrze wyglada :D

05.03.2019, 12:13

NIE OSZUKUJMY SIĘ CZEGO MOZNA NAUCZYĆ SIĘ W 30 GODZ I NIECH ZADEN INSTRUKTOR NIE MOWI ZE MOZNA TO TAK JAK MOZNA ZALICZYĆ ROK W SZKOLE W MIESIAC KAZDY UCZY POD EGZAMIN TAKA PRAWDA A GADANIE ZE NIE TO SAMOZAKLAMANIE ALE TEZ NIE MA SIE CZEMU DZIWIC 30 GODZ TO LICZAC NA DNI MOZNA POWIEDZIEC ZE W TRZY CZTERY DNI KURS PRAKTYCZNY FAKT ZE TEZ KWESTIA TLUMACZENIA KURSANTOWI CO I JAK TO JUZ INNA SPRAWA JEDEN POTRAF COS WYTLUMACZYC INNY NIE ALE TAK NA DOBRĄ SPRAWĘ MIN 60 GODZ TO COS TAM SIE PZREKAZE WIEDZY POWIEDZMY ZE POL NA POL CZYLI NAUKA POD EGZAMIN NIESTETY BO INACZEJ SIE NIE DA A RESZTA WLASNIE W ZLYCH WARUNKACH POGODOWYCH WIECZOREM ITP ALE POZA OBRZAREM NIE W MIESCIE GDZIE OSWIETLENIE WTEDY COS TAM OZE ZALAPIE KURSANT LECZ NIE OSZUKUJMY PRAKTYKA PRAKTYKA PRAKTYKA JAK W KAZDEJ DZIEDZINIE I TEZ NIE MOWMY ZE KAZDY JEST MISTRZEM OD RAZU NA TO TZREBA ZCASU ROZNYCH SYTUACJI NA DRODZE JEST ZIMA TRUDNE WARUNKI DESZCZ MGLY WYMUSZANIE NA DRODZE PZREZ INNYCH PO PROSTU PRAKTYKA A NIE ZROBIC KURS ZDAC EGZAMIN I JEZDZIC JAK Z 10LETNIM STARZEM ZWYCZAJNIE SIE NIE DA A JAK JAKIS ISTRUKTOR TAK MOWI TO NIE INSTRUKTOR TYLE ZE JAK NP BY BYLO NIE WIEM 50 60 GODZ PRAKTYKI SAMEJ TO WIADOMO ZE CENA KURSU POJDZIE W GORĘ LOGICZNE ZNAM OSOBISCIE INSTRUKTOROW KTORZY NIESTETY NIE POTRAFIA JEDZIC NIESTETY

04.03.2019, 16:49

Nigdzie nie doczytałem się kryteriow oceny egzaminowanych umiejętności przyszłego kierowcy. Stosuje się zasadę błędu kardynalnego bez możliwości poprawy. Egzamin praktyczny trzeba wykonać na 100% a przyznana poprawkę również na 100% inaczej będzie kolejny termin. Do funkcjonującego testu kierowcy należy dopracować właściwy system oceny zadań, punktowy lub procentowy. Brak zasad oceny łamie prawa zdajacego do rzetelnej oceny a uzależnienie finansowe prowadzi do nadużyć egzaminatora względem egzaminowanego. Wina leży po stronie Ministra Infrastruktury, który dopuścił do użycia testu bez kryteriow oceny.!!!

04.03.2019, 11:59

Zgadzam się "że będzie więcej idiotów"! Uczę jeździć przyszłych kierowców i być może są instruktorzy którzy tylko przygotowują pod egzamin. Ale według rozporządzenia w sprawie szkolenia i egzaminowania np. trzeba spędzić min.4 godziny na drogach o podwyższonej prędkości(uważam, że godzin poza miastem powinno być więcej), jazda w nocy (choć latem ciężko zrealizować) i niekoniecznie jazda tylko po drogach gdzie jeżdżą egzaminy. Dobry kierowca poradzi sobie po 10-15 godzinach jazdy po trasach egzaminacyjnych. Uczenie po łuku na obrót a nie na logikę to już wina instruktora, tak samo parkowanie wg jakiś dziwnych schematów. Moim zdaniem to nie wina szkolenia tylko uczenia na pamięć niektórych instruktorów nauki jazdy którym albo "już się nie chce" albo nie potrafią inaczej.
Jeśli chodzi o zdawalność to jest jakoś przyjęte, że każdy WORD ma trzydzieścipare procent zdawalości. To trochę dziwne ale uważam że jeśli ktoś popełnił błąd lub błędy tzn. że nie jest dobrze przygotowany (każdy ma prawo się odwołać od decyzji i sprawdzić nagranie bo wszystkie egzaminy kat B są nagrywane) Pare dodatkowych godzin mogą wyjść tylko na dobre (na pewno nie zaszkodzą). Przykład z pracy po 30h kursantka siłowała się z egzaminatorami i kilkanaście razy była na egzaminie. Złośliwość egzaminatorów kilkanaście razy? Wystarczyło 10 dodatkowych godzin i zdane za pierwszym razem!
Cytat autora "W trakcie egzaminu na prawo jazdy nie jest wymagana bezpieczna i płynna jazda (choć to oczywiście też podlega ocenie egzaminatora)" Co za bzdura! Za każde stworzenie zagrożenia egzamin jest przerwany. Choć ustawodawca dopuszcza pominięcie tego błędu i ocenia to egzaminator (kursant może zdać).
A jeśli chodzi o wynagrodzenia egzaminatorów to z tego co się orientuję nie są prowizyjne. Czyli nie ma znaczenia ile ma procent zdawalności i ilu kursantów obleje bo wynagrodzenie reguluje ustawa i każdy może sprawdzić ile zarabia egzaminator.
Posłowie już czują zbliżające się wybory i przychodzą im do głowy dziwne pomysły. Uwierzcie, że wszystkim wyjdzie to na dobre jeśli ustawodawca nie będzie chciał na siłę dać wszystkim prawka bo źle statystyka wygląda.

Instruktor nauki jazdy

04.03.2019, 11:21

Egzamin ciężko zdać, ale ma to tez i plusy. Osoby które zdawały prawojazdy naście lat temu nie znają przepisów. Starsi kierowcy nagminnie zjezdzajać ze środkowego pasa na rondzie zajeżdżają droge pojazdowi na pasie prawym wymachujac przy tym rękami. Swiatla warunkowego skretu w prawo traktują jak bezkolizyjne. A najbardziej mnie rozpierdala jak na zielonym w prawo malo nie rozjezdzaja ludzi.

03.03.2019, 09:22

Hmm. Czyli co się zmieni bo nic konkretnego nie napisaliście.

02.03.2019, 19:14

Nic się nie zmieni bo liczy się kasa a nie zdawalność.

02.03.2019, 11:33

W Łodzi nauczyli się, że jak już nie mogą brać łapówek to przenieśli to na prawną drogę czyli trzeba upie...lić młodego kierowcę ile się da. Oczywiście nie wszyscy ale tacy się zdarzają. Tak więc powinno być to już dawno wprowadzone, czyli miesięczna pensja i kropka

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3