Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy budynek stacji dializ w Oświęcimiu. Personel i pacjenci placówki mają teraz do dyspozycji nowoczesny obiekt

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Personel i pacjenci stacji dializ w Oświęcimiu mogą od dzisiaj korzystać już z nowej siedziby ośrodka, który wybudowany został na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu
Personel i pacjenci stacji dializ w Oświęcimiu mogą od dzisiaj korzystać już z nowej siedziby ośrodka, który wybudowany został na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Materiały Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.
Dzisiaj, 2 sierpnia personel i pacjenci Centrum Dializ Fresenius rozpoczęli leczenie w nowo wybudowanym ośrodku na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu przy ul. Wysokie Brzegi. Do tej pory stacja mieściła się na trzecim piętrze Centrum Medycznego przy ul. Chemików. Rozbudowa i przeprowadzka placówki jest związana z rosnącymi potrzebami pacjentów w regionie. Gdy stacja rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku leczyła początkowo kilkunastu pacjentów. Dziś jest ich 100. Dzięki zakończonej inwestycji w oświęcimskiej stacji dializ będzie mogło docelowo leczyć się nawet 150 pacjentów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przeprowadzka stacji dializ w Oświęcimiu do nowej siedziby na terenie szpitala

Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu właśnie przeprowadziło się do nowo powstałego budynku stacji przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, na ul. Wysokie Brzegi 4.

Do tej pory stacja mieściła się na trzecim piętrze Centrum Medycznego przy ul. Chemików. Zmiana lokalizacji podyktowana była nie tylko koniecznością rozbudowy ośrodka, ale także wspólnie z ZOZ w Oświęcimiu zidentyfikowanymi potrzebami pacjentów w regionie, dotyczącymi współpracy w zapewnieniu koordynowanej opieki nefrologicznej. Stacja rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku i początkowo leczyła kilkunastu pacjentów. Dziś jest ich 100.

W porozumieniu z władzami ZOZ w Oświęcimiu w zeszłym roku rozpoczęto więc budowę nowego, większego, wolnostojącego obiektu na terenie szpitala. To do niego przenieśli się pacjenci i pracownicy stacji dializ.

- Liczba pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego z powodu niewydolności nerek wzrasta każdego roku. Związane jest to przede wszystkich z coraz bardziej powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Najnowsze badania pokazują jednak, że także przechorowanie zakażenia koronawirusem może trwale uszkodzić nerki

– mówi dr Tomasz Prystacki, prezes Zarządu Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.

Jak dodaje, cieszy się, że w Oświęcimiu będzie można jeszcze lepiej zabezpieczyć specjalistyczne leczenie mieszkańców regionu.
- Bycie integralną częścią sytemu opieki zdrowotnej jest wpisane w naszą strategię, a obecność w ZOZ w Oświęcimiu i możliwość współpracy ze szpitalem jest dla nas dużym wyróżnieniem, które spożytkujemy dla dobra pacjentów - podkreśla dr Tomasz Prystacki.

Na terenie szpitala w Oświęcimiu powstał większy, nowoczesny obiekt

Nowy budynek stacji dializ to bardzo nowoczesny, parterowy obiekt. Posiada powierzchnię użytkową prawie 700 m kw., czyli o prawie 300 m kw. więcej od poprzedniej lokalizacji. Dzięki tej inwestycji w oświęcimskiej stacji dializ będzie mogło docelowo leczyć się nawet 150 pacjentów.

Nowe centrum dializ posiada trzy sale dializacyjne, w których jest miejsce na 25 stanowisk do dializ, wydzieloną poradnię nefrologiczną, szatnie dla pacjentów i personelu, pokój odpoczynku oraz pomieszczenia techniczne, w tym magazyny. W ośrodku zainstalowana jest klimatyzacja, a pacjenci podczas dializ mogą oglądać telewizję na podwieszanych pod sufitem telewizorach.

Nowa stacja będzie leczyć pacjentów według światowych wysokich standardów, na podstawie kontraktu z NFZ. Zmianą, którą na pewno odczują nasi pacjenci będzie większy komfort leczenia i pobytu w stacji. Pacjenci i personel mogą być zadowoleni z nowoczesnego i miłego dla oka wystroju, przestronnych pomieszczeń czy infrastruktury sanitarnej.

Przeprowadzka pozwoli na lepszą organizację procesu leczenia pacjentów. Ich stały grafik leczenia, wymagający trzech wizyt w tygodniu w ośrodku pozostaje niezmieniony, co pozwoli na bezpieczne i płynne przejście z jednego do drugiego ośrodka, zaś większa liczba stanowisk dializacyjnych zapewni wszystkim pacjentom możliwość leczenia w obrębie trzech zmian dializacyjnych w godzinach 7 – 23 z wyłączeniem dializ prowadzonych w godzinach nocnych, co było dużym obciążeniem dla pacjentów oraz personelu.

- Pacjenci cieszą się z przeprowadzki. Dla nich to tylko zmiany na lepsze: większa wygoda przy zachowaniu tej samej jakości leczenia oraz doświadczony i zorientowany w ich sytuacji zdrowotnej personel w nowym, doskonale wyposażonym budynku – podkreśla dr Magdalena Sobaszek-Pitas, nefrolog i ordynator Centrum Dializ Fresenius w Oświęcimiu.

Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są tu poręcze dla niepełnosprawnych pacjentów, specjalna rampa pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska