Nowy kodeks pracy: 18.03.2019. Zmiany w urlopach, wypłatach za godziny nadliczbowe, składowych płacy minimalnej

  • Strefa Biznesu

Zbigniew Biskupski AIP

Rok 2018 miał wyznaczać rewolucję w polskim prawie pracy. Do rewolucji jednak nie doszło, dojdzie dopiero w 2019 roku, a może w ogóle – raz na zawsze upadnie pomysł zamrażania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe czy dłuższej pracy dla palaczy oraz anulowania niewykorzystanych urlopów czy gorszych dla pracownika zasad korzystania z urlopu na żądanie?
 Marek Szawdyn / Polska Press

Nowe projekty dwóch kodeksów – oddzielnego dla pracowników, i oddzielnego dla pracodawców – na zlecenie ministerstwa pracy przygotowała specjalna komisja złożona z wybitnych znawców przedmiotu. Relację ze swoich prac, wraz ze stosownymi dokumentami złożyli oni minister rodziny, pracy i polityki społecznej Grażynie Rafalskiej niemal równo rok temu. Do rewolucji jednak nie doszło.

Nie doszło, bo rząd wystraszył się reakcji pracowników. Jednocześnie resort pracy zapowiedział, że nie rezygnuje ze zmian, ale będzie je wprowadzał poprzez nowelizacje „starego” kodeksu pracy. Jednak już do końca 2018 r. żadne z kontrowersyjnych rozwiązań nie stało się normą prawną.

Należność za godziny nadliczbowe

Najbliżej było – i wciąż jest, bo to sprawa związana z unifikacją prawa wewnątrz Unii Europejskiej – ze zmianami zasad wynagradzania za godziny nadliczbowe. Chodzi o odkładanie należności za taką pracę na specjalnie utworzone konta rozliczeniowe czasu pracy. Obecnie należność za nadliczbówki wypłacana jest na koniec miesiąca wraz z innymi składnikami płacy. Po zmianach jednak pieniądze byłyby zamrażane i wykorzystywane np. do zapłaty za przestoje czy niewykorzystany urlop. Takie rozwiązanie jest na rękę pracodawcom, ale nie pracownikom. Dlatego wciąż obowiązuje stary system, a jeśli dojdzie do zmiany, to pewnie nie będzie ona szłą tak daleko i choć pieniądze za godziny będą ewidencjonowane na specjalnym koncie, to wzorem rozwiązań niemieckich, pracownik będzie miał do nich zdecydowanie bardziej liberalny dostęp niż zakładał to pierwszy projekt.

Czy prawdą jest to co twierdzi Beata Szydło, że dopiero PiS daje podwyżki nauczycielom? Ile zarabiają nauczyciele w innych krajach? Kliknij po prostu w ten tekst, a poznasz odpowiedź.

KALENDARZ DNI WOLNYCH 2019 - kiedy wziąć wolne, by mieć dłuż...

Czas to pieniądz, a szybka informacja to DUŻY pieniądz! Chcesz o pieniądzach wiedzieć wszystko na czas, polub nas na facebooku. Kliknij, przejdź na FB i polub!

Urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie

Z pewnością natomiast w 2019 roku – roku wyborów – rząd nie zdecyduje się na kontrowersyjne zmiany dotyczące urlopów wypoczynkowych i urlopu na żądanie.Przypomnijmy, że projekt zakładał zrównanie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, niezależnie od stażu pracy. Z kolei w przypadku urlopu na żądanie, przy pozostawieniu obecnej ilości dostępnych pracownikowi dni, nakładał obowiązek zgłoszenia pracodawcy chęci skorzystania z takiego urlopu przynajmniej na 24 godziny przed faktem. To drugie rozwiązanie całkowicie wypacza sens instytucji urlopu na żądanie, choć – co jest zrozumiałe – byłoby dużo wygodniejsze dla pracodawcy, nie prowadząc do potrzeby niespodziewanych korekt w czasie pracy pozostałych członków załogi.

Wymiar minimalnego wynagrodzenia za pracę

Pewne są też zmiany dotyczące składników wynagrodzenia wchodzących w skład minimalnego wynagrodzenia za pracę. Rządowy projekt ustawy w grudniu 2018 r. trafił do uzgodnień i konsultacji; lada tydzień powinien trafić pod obrady rządu i następnie zostać przekazy do Sejmu.

Co do potrzeby wprowadzenia tych przepisów jest pełna zgoda. Obecna konstrukcja – nakazująca uwzględniać w składzie minimalnego wynagrodzenia za pracę różne dodatki, w tym najbardziej kontrowersyjny dodatek za staż i wysługę lat – w praktyce dyskryminuje doświadczonych pracowników budżetówki, którzy nie zyskują na wzroście płacy minimalnej tyle co dopiero rozpoczynający karierę zawodową. Wydawało się nawet, że sprawa zostanie rozwiązana już w 2018 r. i nowe prawo będzie obowiązywać od początku 2019 r. Jednak ponieważ zmiana wiąże się z dodatkowym kosztem dla budżetu państwa – dodatki stażowe dotyczą praktycznie pracowników strefy budżetowej – zwłoka w procedowaniu zmian wynikała z niedostatku środków przeznaczonych na podwyżki.

Teraz sytuacja odwróciła się o 180 stopni – jest rok wyborczy potencjalny elektorat może więc liczyć na załatwienie tak pilnego postulatu, a to gwarantuje, że te zmiany w prawie pracy w 2019 roku zostaną wprowadzone na sto procent.

Czas to pieniądz, a szybka informacja to DUŻY pieniądz! Chcesz o pieniądzach wiedzieć wszystko na czas, polub nas na facebooku. Kliknij, przejdź na FB i polub! NAPRAWDĘ WARTO!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.03.2019, 13:10

"""hh
04.03.2019, 19:06
jaki kodeks? moj pracodawa ma go w d****.. z dodatkow mam wode do.picia """
----------
W latach 50-tych, kiedy zaczynałem swą karierę pracownika, w większości fabryk czy zakładów były kioski z między innymi piwem. Pracownicy rano przychodzili do pracy i na dobry początek walnęli sobie po piwku. Później to zlikwidowano. Komu to przeszkadzało ? A teraz są kłopoty nawet za zwykłą wodą w czasie upałów.

16.03.2019, 13:00

""""" Nie zostane na ani 1 nadgodzine jezeli nie dostane za nia wynagrodzenia w normalnym czasie rozliczeniowym, może ktos kto to wymyslal pracuje dla przyjemności ja dla pieniędzy zamiast pieniedzy ktorych pewnie nie zobacze za nadgodziny wole siedzinadgodzinya zapieprza niech sobie pracodawca po godzinach za darmo. """""
------
Idź do polityki. Tam się idzie NIE dla pieniędzy. (Tak mówi nasz wódz.)

16.03.2019, 12:56

Co by tu jeszcze ........

15.03.2019, 14:03

To robota uni

07.03.2019, 08:41

Idę do lekarz on wyznacza mi następny termin za trzy dni więc muszę wziąć urlop na żądanie czy wystarczy zwykły wypoczynkowy ten jeden dzień.Jak daleko zajedzie ciemnota rządzących.W normalnej firmie urlop wiadomo każdy bierze jak ma wczasy potrzebę w rodzinie czy chce odpocząć i nikt nikomu nie robi na złość ale są wodzowie w firmach szczególnie częściowo państwowych że mają problemy z ludźmi bo maja problemy ze sobą .To sa ci fachowcy przywożeni w walizkach z dwiema rękami lewymi i pustką w głowie ale z poparciem partii .

05.03.2019, 21:39

Nie zostane na ani 1 nadgodzine jezeli nie dostane za nia wynagrodzenia w normalnym czasie rozliczeniowym, może ktos kto to wymyslal pracuje dla przyjemności ja dla pieniędzy zamiast pieniedzy ktorych pewnie nie zobacze za nadgodziny wole siedzinadgodzinya zapieprza niech sobie pracodawca po godzinach za darmo.

05.03.2019, 05:53

W polsce lepiej maja obiboki,ludzie pracy sa dyskryminowani.

05.03.2019, 05:51

Zz zamiast bronic pomnika niech bronią pracownika.Panie duda przewodniczący schodzicie na psy.

05.03.2019, 00:28

Jest prosta sprawa nie robić nadgodzin jeżeli mam mieć zamrozone pieniądze, co do urlopów to nie szybko wejdzie w życie

04.03.2019, 21:22

A z wszystkimi dodatkami?
Doliczyć wszystkie dni wolne za które macie płacone plusn dodatkowa kasa na ferie, wakacje, dzień nauczyciela itd. Jesteście żenada!

04.03.2019, 21:18

Heee dobre haruj człowieku bo chcesz dorobić to Ci zabiorą kasę, a na urlop Cie nie wyślę bo nie ma kto pracować dobreee! Pomysły takie dobre jak i tego brodniarz,, robimy to dla dobra uczniów,, już dawno takich żenujących wypowiedzi nie słyszałem. Niemcy hmm może tak mają ale ile zarabiają? Chyba jest różnica!

04.03.2019, 20:18

Może by tak każdy umawiał się z pracodawcą jak mu się podoba? Czy państwo musi mi wszystko regulować?

Przeciez jest kodeks karny i to wystarczy. Jeżeli ktoś będzie mnie przymuszał do pracy, to jest na to paragraf. Jeżeli nie będzie prezstrzegał BHP i stanie mi się krzywda, też jest paragraf.

Było 50 lat komuny i ludzie nic się nie nauczyli, co za dzbany

04.03.2019, 20:00

Czyli robisz nadgodziny bo tak chce pracodawca potem nie daje urlopu bo nie masz zmiennika czy sytuacja firmy na to nie pozwala a za urlop w który będziesz charował dostaniesz pieniądze które zarobiłeś bo szef ci kazał ... Żart z pracowników .. i tyle ....

04.03.2019, 19:14

Ciesz się że masz wodę do picia bo ja nawet tego nie mam. Latem gdy temp w pomieszczeniu przekracza 45°C można wypocić wszystko.

04.03.2019, 19:06

jaki kodeks? moj pracodawa ma go w d****.. z dodatkow mam wode do.picia

04.03.2019, 18:50

A czy jest brany pod uwagę postulat o możliwości przejścia na emeryturę po 40 latach pracy...bo ja w tym roku osiągnę 46 lat pracy a jeszcze do wieku emerytalnego mam prawie 4 lata i ledwo żyję po 8 godz.pracy

04.03.2019, 18:50

Tak ja mam taki przyklad mniej zatabiam od wiznych i sekretarek Sądzie Okregowym Warszawa Praga w Warszawa Pragaa mam podstawy 2180 i uwazam ze jest to nie sptawiedliwe gdy młodzież ma 2250
Ja mam pocztę do wpisania za biuro podawcze bo jestem w innym miejscu gdzie znakduje się Sad a pozatym mam inne czynnosci ktore mam w zakrese obowiązków

04.03.2019, 18:34

Co stanie się z tymi pieniędzmi jak firma stanie się niewypłacalna. Kolejna możliwość do nadużyć...

04.03.2019, 17:57

Pewnie że chcemy dostawać swoje pieniądze co miesiadz do ręki lub na konto. Zamrażania godzin nad lidzbowych to bzdura bo sam osobiście mam takich godzin średnio co miesiąc 60 w skali roku to jest 720godzin itd

04.03.2019, 16:08

Dla niepracujących nigdzie i nigdy to są pieniądze tylko dla ludzi pracy tych pieniędzy ciągle brakuje

04.03.2019, 16:02

Co nas obchodzą Niemcy jesteśmy Polakami chcemy mieć pieniądze za nadgodziny co miesiąc z wypłata a nie zamrożone których nigdy nie dostaniemy gdzie są te związki zawodowe znowu chowają głowy w piasek nie umia walczyć o swoje

04.03.2019, 15:57

A z nadgodzin zapłacą mi np. Za nie wykorzystany urlop!!!! To ja sama sobie mam zapłacić za to, ze nie poszłam na urlop nie ze swojej winy !!!!???

04.03.2019, 15:57

A z nadgodzin zapłacą mi np. Za nie wykorzystany urlop!!!! To ja sama sobie mam zapłacić za to, ze nie poszłam na urlop nie ze swojej winy !!!!???

04.03.2019, 14:53

Clickbait, marne lanie wody, bez konkretów. Blokuję stronę w proponowanych przez Google.

04.03.2019, 12:35

CZY TO PO HITLEROWSKU ? CIEKAWE KTO I ILE DOSTAL KASY ZA TEN ARTYKUL ? BANDA KRETYNOW MATACZY W TEJ POLSCE NIKT NIEBEDZIE PRACOWAC ZA DARMO TERAZ W 2019 ROKU MINIMALNA PLACA KRAJOWA TO 2250 ZLOTY NA CALY ETAT ALE GURU KAZE NA UMOWACH O PRACE NA CALY ETAT PISAC 1840zloty brutto dotego doliczaja za staz pracy zlodzieje kretacze NAJLEPIEJ BYSCIE CHCIELI MIEC WLADZE ZYC JAK KROLOWIE A BIEDNI BY JEDLI PO WAS ODPADKI SZARANCZA I TYLE