Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Do 2025 roku ma powstać nowy most na Dunajcu. Podpisano list intencyjny [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Do 2025 roku ma powstać nowy most na Dunajcu. Podpisano list intencyjny
Do 2025 roku ma powstać nowy most na Dunajcu. Podpisano list intencyjny Maria Olszowska
Ostateczna decyzja zapadła. Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, Ludomir Handzel, prezydent miasta Nowego Sącza, Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec oraz Stanisław Banach, wójt gminy Podegrodzie podpisali list intencyjny w sprawie budowy połączenia między DK 87 z DW 969. Oznacza to, że prawdopodobnie już w 2025 roku będzie można przejechać przez Dunajec kolejnym już mostem, a stworzenie tego nowego połączenia drogowego wpłynie na odciążenie ruchu na ul. Węgierskiej w Nowym Sączu.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Samorządowcy nie kryją zadowolenia

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy etap powstawania dużej inwestycji na Sądecczyźnie, która pochłonie około ćwierć miliarda złotych. Kwota ta obejmuje nie tylko koszty związane z budową, ale również wykupem gruntów. Wartość szacunkowa kosztu gruntów zostanie określona przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w przygotowanym projekcie umowy międzysamorządowej.

-To ważny dzień, bo wspólnie z trzema sądeckimi samorządami rozpoczynamy proces realizacji największej inwestycji infrastrukturalnej województwa i tych trzech gmin, jakie były do tej pory realizowane- mówił marszałek Kozłowski i podziękował sądeckim samorządowcom za zgodną współprace przy stworzeniu ostatecznej wersji listu intencyjnego

-To kluczowe rozwiązanie komunikacyjne nie tylko dla Nowego Sącza, ale również całego regionu. Wpłynie przede wszystkim na odkorkowanie wylotu na południe z Nowego Sącza, ale również ul. Węgierskiej. Mam nadzieje, że dzięki temu mieszkańcy odetchną z ulgą- mówił prezydent Ludomir Handzel

Swojego zadowolenia z wypracowanego porozumienia nie kryli również wójtowie gmin Chełmiec i Podegrodzia, którzy podkreślili, że to rozwiązanie, którego chcieli nie tylko samorządowcy, ale również lokalna społeczność.

-Mam nadzieję, że kolejna już inwestycja drogowa realizowana w naszej gminie będzie zachętą dla rozwoju przedsiębiorczości w Podegrodziu, ale również dla turystów. To będzie też spore ułatwienie dla mieszkańców- mówił Stanisław Banach, wójt gminy Podegrodzie

Strony porozumienia deklarują wolę pokrycia w latach 2024 – 2025 kosztów regulacji stanów prawnych nieruchomości wraz z wypłatą odszkodowań niezbędnych do realizacji zadania.

Dodatkowo, na mocy listu intencyjnego, województwo małopolskie deklaruje wolę zabezpieczenia w budżecie środków finansowych, by pokryć wkład własny związany z budową tego połączenia.

Przebieg drogi budził wcześniej wiele kontrowersji

O to, jaki ma być przebieg drogi w mieście trwał wcześniej zagorzały konflikt.

W lipcu 2018 roku województwo, powiat nowosądecki, miasto Nowy Sącz oraz gminy Chełmiec i Podegrodzie doszły do porozumienia w sprawie najkorzystniejszego dla wszystkich stron przebiegu drogi. Zaproponowany wariant C zaakceptowały również Wody Polskie oraz PKP.

Równocześnie swoją wizję drogi zaproponowały Sądecka Izba Gospodarcza i Fundacja Pomyśl o Przyszłości Ryszarda Florka, prezesa firmy Fakro. Doszło między nimi, a prezydentem Ludomirem Handzlem do trwającego kilka miesięcy konfliktu.

Zdaniem prezydenta: Florek i fundacja lansowali swój wariant drogi, bo mieli w tym „interes, aby uzbroić swoje tereny”, a miasto straci na tym miliony. Drugi odgryzał się, że prezydent dba o interes swojej pracownicy, bo kosztem oddalenia drogi od jej domu jest likwidacja kilku hektarów terenów przemysłowych.

Ostatecznie jednak zdecydowano, że droga przebiegać będzie zgodnie z wariantem lansowanym przez prezydenta Nowego Sącza. Decyzję środowiskową w tej sprawie podjął Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie w listopadzie ubiegłego roku.

Zdecydowano się na wariant C ponieważ sprzyjał on maksymalnemu obejściu terenów inwestycyjnych, ale również zamieszkanych. Była to też najkorzystniejsza propozycja pod względem ekonomicznym.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska