Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Mieszkańcy mogą liczyć na więcej pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego. O jakiej kwocie mowa?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
W projektach Budżetu Obywatelskiego znajduje się wiele różnych osiedlowych inwestycji, w tym m.in. place zabaw
W projektach Budżetu Obywatelskiego znajduje się wiele różnych osiedlowych inwestycji, w tym m.in. place zabaw fot. Tatiana Biela
Prezydent Ludomir Handzel wydał rozporządzenie, ustalające harmonogram przeprowadzenia budżetu obywatelskiego miasta na rok 2021. Podobnie jak w zeszłym roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty osiedlowe, nie przewidziano natomiast projektów ogólnomiejskich. 25 nowosądeckich osiedli będzie miało do dyspozycji 3,18 mln zł, czyli o milion 180 tysięcy zł więcej niż w roku ubiegłym. Miasto przyjmuje wnioski do budżetu od 15 czerwca, samo głosowanie nad propozycjami nowosądeczan odbędzie się natomiast pod koniec października.

FLESZ - Oni stracą 500+ Koniec podwójnych świadczeń

od 16 lat

Piotr Lachowicz, sekretarz miasta, wyjaśnia skąd wzięła się wyższa niż w zeszłym roku kwota do rozdysponowania pomiędzy nowosądeckimi osiedlami.

- Wysokość Budżetu Obywatelskiego nie jest sztywnie ustalona, ponieważ zgodnie z intencją ustawodawcy musi wynosić minimum 0, 5 procent wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania ogólnego budżetu miasta - wyjaśnia.

Ponieważ ogólny budżet jest z roku na rok coraz wyższy, zwiększa się również pula środków przeznaczonych na realizację projektów Budżetu Obywatelskiego.

- Nowy Sącz to miasto na prawach powiatu, a zatem do sumy wydatków gminy dochodzą również wydatki powiatu, co także podwyższa pulę środków na projekty obywatelskie - tłumaczy Piotr Lachowicz.

Dodaje również, że miasta na prawach powiatu są zobligowane do realizacji Budżetu Obywatelskiego, co jednak może rodzić pewne problemy w dobie epidemii koronawirusa.

- Projekty obywatelskie dzielą się na twarde i miękkie. I o ile nie ma problemu z realizacją przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym, o tyle trudno sobie w tym momencie wyobrazić przygotowanie np. masowej imprezy dla osób starszych - wyjaśnia.

Ponieważ władze centralne nie zwolniły miast na prawach powiatu z konieczności przygotowania Budżetu Obywatelskiego będzie on również funkcjonował w Nowym Sączu.

Szósta edycja Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza (do realizacji w 2021 roku) przeprowadzana zostanie według zmienionych w ubiegłym roku zasad. Przeznaczone do rozdysponowania na pomysły mieszkańców środki podzielono między każde z osiedli miasta proporcjonalnie według liczby mieszkańców danego osiedla oraz jego powierzchni.

Zgodnie z przedstawioną w zarządzeniu prezydenta tabelą, największe środki przypadną na projekty przeznaczone dla osiedli: Zawada (235 tys. zł), Kochanowskiego (215 tys. zł) i Helena (210 tys. zł). Najmniejsze kwoty przeznaczono dla osiedli: Kilińskiego (25 tys. zł), Chruślice (42 tys. zł) oraz Centrum (44 tys. zł).

Wartość szacunkowa pojedynczego projektu dla danego osiedla nie może przekroczyć kwoty przypadającej dla tego osiedla.

Harmonogram tegorocznego Budżetu Obywatelskiego

- 15 czerwca a 6 lipca odbędzie się nabór projektów.

- do 15 września ogłoszenie listy projektów, które przeszły weryfikację

- 1 - 8 października głosowanie

- ogłoszenie wyników do 15 października

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska