Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Podczas remontu bazyliki znaleziono kryptę [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Krypta znaleziona pod posadzką bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Krypta znaleziona pod posadzką bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu Facebook Bazylika Nowy Sącz
Od lipca ubiegłego roku trwa generalny remont sądeckiej bazyliki. Od tego czasu budynek przeglądany jest wzdłuż i wszerz przez pracowników, którzy przy okazji prac odkrywają kolejne cenne znaleziska i tajemnice. Tym razem udało im się dotrzeć do podziemnej krypty, która ukryta była pod posadzką kościoła.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Sądecka fara od lipca remontowana jest w ramach realizacji projektu „Z architekturą przez wieki – renowacja 4 zabytkowych kościołów diecezji tarnowskiej”. W ramach prac modernizacyjnych i konserwatorskich świątynia pięknieje. Prace odbywające się pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich mają zostać zakończone w 2022 roku.

Większość prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni została już wykonana. Podczas ich wykonywania udało się również dokonać kilku cenny znalezisk.

Po zdjęciu krzyża z wieży północnej okazało się, że kula pod nim skrywała prawdziwą kapsułę czasu. Bardzo cenną pamiątkę pozostawili tam nasi przodkowie, poprzedni proboszczowie parafii.

Kapsuła w formie metalowej tuby skrywała wewnątrz chroniący zawartość przed czynnikami zewnętrznymi słoik. Po jego otwarciu okazało się, że artefakty pochodzą z różnych okresów historycznych. Prawdopodobnie była więc znajdowana już wcześniej, a proboszczowie dokładali tam kolejne pamiątki, które teraz po wielu latach znów zostały odnalezione.

-Znaleźliśmy w środku kilka monet z czasów zaborów z podobizną Franciszka Józefa I. Były one datowane na 1866- 1879 rok. Odkryliśmy również dokumenty. Jeden z nich pochodzący z 1810 roku. W napisanym w języku polskim i łacińskim dokumencie opisany był remont wieży, który wtedy miał miejsce. Austriacy dokonali jej przebudowy. Została obniżona- relacjonuje Jerzy Jurkiewicz, proboszcz sądeckiej bazyliki

Ale to nie wszystko. Odkryto również datowany na 1880 rok jednostronicowy dokument, który również zawierał informację o przeprowadzanym remoncie kościoła. Szczegółowo opisano tam źródła finansowania tego przedsięwzięcia oraz zakres robót.

-Dowiedzieliśmy się z tego dokumentu, że wykonane zostały wtedy między innymi ławki. Podane są sumy datków i miejscowości, które składały się wtedy na ten remont. Najświeższa informacja pochodzi natomiast z 1954 roku, którą pozostawił tam ks. infułat Władysław Lesiak. Opisał tam między innymi w jak bardzo złym stanie była wówczas północna wieża, którą poddano remontowi- dodaje

31 października 1954 roku podczas uroczystości Chrystusa Króla wszystkie cenne pamiątki zostały ukryte w kuli pod krzyżem i umieszczone na wieży. Po raz kolejny ujrzały światło dzienne po 67 latach, w 2021 roku.

Kilka dni temu pod nawą boczną udało się dotrzeć do pomieszczenia, w którym najprawdopodobniej znajdowała się krypta, czyli pomieszczenie pierwotnie służące do przechowywania relikwii lub miejsce pochówków. W kryptach chowano dostojników kościelnych, władców lub ważne osoby świeckie.

Sugeruje to wygląd architektoniczny pomieszczeń czyli między innymi półkoliste sklepienia oraz stopnie przy ścianach.

Odkrycie sprawiło, że podjęto decyzję o przeszukaniu posadzek kościoła georadarem. Wszystko wskazuje bowiem na to, że krypt w kościele może być więcej. Wyniki badań mają zostać podane za około dwa tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska