Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Problemy przy głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. Sprawa zgłoszona na policję

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Piotr Lachowicz podkreśla, że miasto monitoruje procedurę głosowania, a system jest modyfikowany na bieżąco przez firmę, która dostarczyła oprogramowanie
Piotr Lachowicz podkreśla, że miasto monitoruje procedurę głosowania, a system jest modyfikowany na bieżąco przez firmę, która dostarczyła oprogramowanie polska press
Urząd Miasta potwierdził, że w trakcie procedury głosowania na projekty do Budżetu Obywatelskiego 2023 doszło do nieprawidłowości. - Zgłosiło się do nas 17 osób, które nie mogły zagłosować na wybrany projekt, bo system informował je, że już oddały głos - mówi Piotr Lachowicz, sekretarz miasta. Ponieważ zgłoszenia te mogą wskazywać na bezprawne posługiwania się cudzym numerem PESEL, sprawa została zgłoszona przez ratusz do prokuratury. Wyniki dochodzenia poznamy prawdopodobnie za kilka miesięcy.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

Jak wyjaśnia Piotr Lachowicz 11 osób zgłosiło się do urzędu miasta, pozostałe wysłały swoje oświadczenie za pośrednictwem maila.

- W przypadku mieszkańców, którzy osobiście stawili się w urzędzie i złożyli pisemne oświadczenie, że pomimo wskazań systemu, nie oddali głosu na żaden projekt, anulowano oddane w ich imieniu głosy i mogli oni raz jeszcze zagłosować na wybrane zadanie. Poinformowaliśmy także te osoby o możliwości złożenia zawiadomienia do organów ścigania - mówi.

Lachowicz podkreśla również, że miasto cały czas monitorowało procedurę głosowania, zaś firma, która dostarczyła do urzędu stosowne oprogramowanie wprowadza na bieżąco różne poprawki i modyfikacje systemu.

- My też mamy możliwość śledzenia pewnych procesów, które odbywają się w sieci - zapewnia sekretarz miasta.

Piotr Lachowicz wspomina także o innym niepokojącym zjawisku, które jednak niekoniecznie musi świadczyć o popełnieniu przestępstwa.

- Śledząc ruch w sieci zaobserwowaliśmy, że np. w odstępie 30 -40 sekundowym złożono kilkaset głosów na dany projekt, co może, ale nie musi świadczyć o próbie manipulacji głosami - tłumaczy.

Dodaje, że do działań takich dochodziło z tych samych numerów IP.

Jakie miasto podejmie kroki, jeśli okaże się, że podejrzenia odnośnie wspomnianych nieprawidłowości się potwierdzą? Czy taka sytuacja podważy wyniki głosowania?

Jak tłumaczy Lachowicz ani uchwała, ani przepisy nie rozstrzygają jakie kroki należy podjąć w takim przypadku.

- Jeśli jednak w przypadku projektu, który wygrał na danym osiedlu okaże się, że uzyskał pierwszeństwo, bo nieuczciwie oddano na niego głosy, to będziemy podejmować kroki prawne, włącznie z odmową realizacji tego projektu - nadmienia.

Ostateczną decyzję w takiej sprawie podejmie prezydent i rada miasta.

Sądecki Park Etnograficzny można odwiedzić w dniach od 1 marca do 30 kwietnia oraz od 1 maja do 16 października od wtorku do niedzieli

Sądecki Skansen urzeka jesiennymi widokami. Magiczne ujęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska