Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Profesor Jerzy Giza otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta [ZDJĘCIA,WIDEO]

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Profesor Jerzy Giza to wnuk słynnego sądeckiego generała Józefa Gizy, powiększy grono Honorowych Obywateli Nowego Sącza. Dzisiaj podczas uroczystej sesji z okazji 727 rocznic lokacji miasta został mu wręczony ten szczególny tytuł, który stanowi podziękowanie za jego wkład w rozwój i promocję Sądecczyzny. Jerzy Giza jest bardzo mocno związany z Nowym Sączem oraz regionem sądeckim, którym poświęcił wiele artykułów i książek.

Profesor Jerzy Giza nie krył wzruszenia i wyraził wdzięczność wszystkim radnym za ten niewątpliwie zaszczytny tytuł

-Jestem szczęśliwy i wdzięczny wszystkim radnym królewskiego miasta Nowego Sącza za ten sposób uhonorowania. To miasto zawsze będzie w moim sercu. W Krakowie jestem znany z tego, że ciągle powtarzam, że jestem z Nowego Sącza, że Sądecczyzna jest moim matecznikiem jest to często powód do różnych żartów ze mnie, ale myślę, że jak się dowiedzą, że Nowy Sącz uhonorował mnie tym wspaniałym tytułem, to żarty się skończą i zrozumieją istotę sprawy- mówi Jerzy Giza.

Giza przyznał, że ma jeszcze wiele planów wydawniczo-historycznych związanych z Garnizonem Nowy Sącz oraz z samym miastem, już kilka jego dzieł czeka na publikację. Jest autorem "Sądeckiej listy katyńskiej", a za monografię "Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922" otrzymał w 2015 roku nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Był to niewątpliwie wielki dzień dla wszystkich sądeczan i całego miasta. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Ludomir Handzel, sądeccy radni, parlamentarzyści oraz wielu przybyłych gości.

- Profesor Jerzy Giza w pełni zasłużył na ten tytuł, ponieważ wkład jego pracy dydaktycznej jest ogromny. O Nowym Sączu powstało bardzo wiele publikacji, jego przywiązanie do tego miasta i pokazywanie i mówienie w tak piękny sposób o tradycji Nowego Sącza, także o jego przeszłości świadczy o tym, że jest to osoba która w pełni zasługuje i cieszymy się, że przyjęła ten tytuł- mówi Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.

Jak czytamy w laudacji " wygłoszonej przez inicjatora i pomysłodawcę nadania tytułu Jerzemu Gizie, Artura Czerneckiego

,,Ktoś trafnie podsumował, że miłość do Nowego Sącza i historii ma we krwi. Swoją działalnością wypełnia cytat Cypriana Kamila Norwida:„Ludzie czynu są ci, co nie zależą od miejscowości, ale miejscowość od nich zależy…”Ta zależność naszego królewskiego miasta od Jerzego Gizy jest ze wszech miar pożyteczna dla obu stron: profesorowi Jerzemu Gizie pęcznieje twórcze portfolio, nam – sądeczanom zapełniają się faktami i postaciami białe plamy z bliższego i dalszego wczoraj. Spoglądając na dorobek naszego rodaka – sądeczanina z urodzenia i krakusa z wyboru, ciśnie się na usta jedno: chapeau bas, kolego Jerzy!"

Wśród kilkudziesięciu publikacji książkowych autorstwa Jerzego Gizy kilkanaście dotyka bezpośrednio naszego miasta i regionu. Wśród nich są: „Nowosądecka lista katyńska” (wydanie pierwsze i drugie), do których suplement zamieścił w Almanachu Sądeckim, „Sądeccy generałowie w służbie polskiej i obcej”, „Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu – rejestr zasłużonych”, „Sądeccy Kawalerowie Virtuti Militari 1918-1920”, „Jozef Fejervary – Honorowy Obywatel Nowego Sącza”, „Ryszard szkoły obywatel”, „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922” (tom pierwszy i drugi), „Generał Jozef Giza. Virtute et armis”, „Legioniści nowosądeckich gimnazjów czasu Wielkiej Wojny”.

Bardzo owocna była współpraca Jerzego Gizy z „Almanachem Sądeckim”, w którym zamieścił kilkadziesiąt publikacji traktujących o historii Nowego Sącza i jego obywatelach. Wiele z nich to prace pionierskie, przybliżające sądeczanom wydarzenia i postacie, które zasłużyły na ich przypomnienie współczesnym. Ma też na swym publicystycznym i naukowym koncie setki opracowanych i opublikowanych życiorysów żołnierzy związanych z Sądecczyzną.

Jerzy Giza jest postacią wielowymiarową. Swoją działalnością, także wydawniczą, uwiarygodnia siebie i swoje przekonania. Jego dokonania wypełniają sentencję Cycerona – mówcy, polityka i filozofa:

„Najwięcej dokonamy w tym, do czego będziemy najbardziej uzdolnieni”.

Za sandecjana, książki o Nowym Sączu i regionie Jerzy Giza uhonorowany został nagrodą imienia Szczęsnego Morawskiego za: „Nowosądecką listę katyńską” – najlepszą publikację dotyczącą dziejów i kultury Sądecczyzny. Kilkakrotnie przypadła mu w udziale nagroda imienia księdza profesora Bolesława Kumora za najlepszą sądecką książkę, a były to: „Organizacja Wolność 1918” oraz „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922”, a także za twórczość historyczną, jako najlepszemu sądeckiemu autorowi.

W gronie Honorowych Obywateli Nowego Sącza są m.in. Józef Piłsudski, Lech Kaczyński i Józef Oleksy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska