Nowy ZUS 2020. Ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent! [20.09.2019 r.]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zaktualizowano 
Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł. Teraz aż o 127 zł miesięcznie. Krzysztof Kapica / Polska Press
Przedsiębiorcy opłacający obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności muszą szykować na nie dodatkowe 127 złotych. To efekt dynamicznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wyższe składki zapłacą także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i korzystające z preferencji w płaceniu ZUS. W sumie wyższe niż się na to zanosiło, bo ich składki zależą od płacy minimalnej, a tę rząd w ostatniej chwili zdecydował się podnieść o dodatkowe 150 zł.

Jedyną grupą, która skorzysta na dynamicznym wzroście płac, a konkretnie minimalnego wynagrodzenia za pracę są przedsiębiorcy uzyskujące nieduże obroty, beneficjenci obowiązującego od początku 2019 r, prawa zwanego :mała firma mały ZUS”.

Podwyżka składek o 127 złotych miesięcznie

Wzrost obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą to efekt coraz wyższych płac. Podstawa minimalnego wymiaru składek emerytalnych, rentowych i innych uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia. W przypadku standardowych składek podstawę stanowi 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok, a w przypadku składek opłacanych na zasadach preferencyjnych – wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
Taka prognoza zawarta jest w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok, zaakceptowanym już przez Radę Ministrów. Przewidziano w nim, że przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku wzrośnie z 4 765 zł (prognoza dla 2019 r., wedle której ustalono przedsiębiorcom wysokość składek na 2019 r.) do 5 227 zł, a więc o prawie 10 proc. W praktyce oznacza to, że minimalne składki ZUS przedsiębiorców wzrosną o 9,7 proc., a dokładnie w sumie o 127 zł.

Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł.

Dla większości małych firm, zwłaszcza samozatrudnionych to ogromne dodatkowe obciążenie – im nikt dochodów nie podwyższa z automatu, na dodatkowe koszty prowadzonej działalności muszą zarobić zwiększając wysiłki dla uzyskania odpowiednio wyższych zysków.

Rząd nie ograniczy podwyżki

Rząd od razu uciął wszelkie spekulacje, że może w takim razie zmienić zasady ustalania składek ZUS by ich podwyżka nie była tak dotkliwa.
Ponad 60 proc. Polaków skorzysta na niższym PIT, zapowiedział 30 sierpnia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają obowiązywać już od 1 października 2019 r. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

"Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm. Rząd nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie. Od kilku lat widać lepszy standard życia oraz wzrost wynagrodzeń Polaków, który również prognozujemy w kolejnym roku. Dlatego też automatycznie będą korygowane składki na ubezpieczenia społeczne" - zakomunikowało Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej.

Korygowane czy waloryzowana czyli podwyższane mocno skoro mocno rosną przeciętne wynagrodzenia.

Obciążenia ZUS wzrosną też zaczynającym własny biznes

Faktem jest, że część osób prowadzących własny biznes ma prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek. Od dawna dotyczy to przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki we własnym biznesie, a począwszy od 2019 roku także uzyskujących niewielkie obroty. Dla obu tych grup wysokość składek na ZUS uzależniona jest wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę. To zaś od nowego roku także odnotuje rekordowy wzrost. Ile wyniesie ostatecznie dowiemy się co prawda dopiero we wrześniu, ale na pewno nie mniej niż 2 450 zł (wobec 2 250 zł aktualnie), co oznacza wzrost o 8,9 proc., a więc niewiele niższy niż składki przedsiębiorców nie mających prawa do preferencji.
O tyle też zapewne wzrosną składki osób, które przez pierwsze dwa lata prowadzenia biznesu. Wzrośnie za to grono osób, które zyskają prawo do płacenia ZUS nie od minimalnej podstawy wymiaru uzależnionej od przeciętnego wynagrodzenia, ale od faktycznie osiąganych przez siebie obrotów z działalności gospodarczej.

Na tym nie koniec. Z całą pewnością wzrośnie też składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jednak o ile, dowiemy się dopiero na początku 2020 r. bowiem jej wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, a tę kwotę GUS podaje dopiero pod koniec stycznia.

Pracownicy o dużym stażu w końcu się doczekali. Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek za staż pracy. Kto na tym skorzysta, ile, od kiedy - po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Mała firma mały ZUS 2020

Od 2019 r. firmy o małych obrotach płacą ZUS od faktycznie osiąganego przychodu a nie od jednakowej dla wszystkich podstawy wymiaru, którą stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Z takiej formy skorzystać mogą jednak przedsiębiorcy, których łączy obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualnie jest to 63 000 zł, na 2020 r. będzie zaś co najmniej 73 500 zł. Odpowiada to średnim obrotom miesięcznym 5 250 zł (za rok ubiegły) i 6 125 zł – w roku bieżącym.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

polecane: 60 Sekund Biznesu: W internecie jest wygodniej i większy wybór.

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy ZUS 2020. Ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent! [20.09.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 294

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mietek

To, że polityka gospodarczo-socjalna PIS ma taki poklask wśród plebsu, oznacza jedynie, że nasze społeczeństwo nacechowane jest zerowym pojęciem o podstawach ekonomii. Krajem rządzi marksista, wychowanek Stanisława Echrlihta - ekspert w dziedzinie gospodarki socjalistycznej. Więc czego oczekujecie? Gospodarki wolnorynkowej?

G
Gość
2019-07-28T08:34:40 02:00, Gość:

Nie ma się co dziwić, przecież dojna zmiana musi z kądś brać kasę na rozdawnictwo i swoje zachcianki.Przecież im się należy. Ci co głosowali pis dla 500 powinni sobie uświadomić że każde 500 trzeba oddać z nawiązką.

2019-08-06T09:27:13 02:00, Gość:

Dokładnie tak jest.

2019-08-08T09:20:28 02:00, Hanka Z.:

Te fizolof, pokaż mi państwo w Europie w którym nie płaci się podatków. A pisowcy chociaż dzielą się z tymi którzy mają najmniej. W przeciwieństwie do złodziei z PO, którzy kradli miliardy (patrz afera VAT, Amber Gold) dymając wszystkich obywateli.

17 sierpnia, 16:48, Gość:

Oni sie dziela Twoimi pieniedzmi nie zapomiaj

Dziś pisior potwierdził w telewizji, że dla dla przedsiębiorców, przy dochodzie 20tys/msc, zus 4000zł. Tego jeszcze nie grali, to jakieś totalne złodziejstwo. Przecież jeszcze podatek dochodowy, od nieruchomości i już nic nie zostanie. Nie wspominam, że dochody nie rosną, a ceny ostro w górę. Inflacja zakłamana. To jakaś komuna wraca pod płaszczykiem prawicy. O żadnych inwestycjach w firmie nie ma mowy.

t
tresować proli
12 września, 7:41, Gość:

Nie stać was pseudo przedsiębiorcy do opłacania składek to Wyp... Na etat, przyzwolenie do kombinowania się skończyło z odejściem POpaprancow. Nie masz 1,5k na ZUS to znaczy za jesteś zerem zwykłym cieciem a nie przedsiębiorcą i tskikicj właśnie US powinien gonić jak psów.

15 września, 12:54, o tak:

Chcą wprowadzić 3 - krotnosć ZUSU czyli 4,5 tys. na miesiąc.

18 września, 20:35, Gość:

Ciemnogrodzie, zacznij prowadzić działalność i wtedy pyskuj.... Na etat ??? A za czyje pieniądze to państwo żyje ???? Głównie malych i średnich przedsiębiorstw. Jak ich US pogoni to spakuje się sam, a później ty zobaczysz 500 jak świnia gwiazdy.

dobrze gadasz. Tylko co z tego jak PiS wszystko zarżnie a ci debile dalej będą winić Tuska i pracodawców???

Ja zamknąłem firmę 18 miesięcy temu i jestem szczęśliwy że nie muszę się co drugi dzień użerać ze skacowanym motłochem żądającym podwyżek. Wyrzucałem do domu wiele razy, w końcu raz pojechałem po premiach a jak to nie pomogło to wezwałem policję. I wszyscy mieli powyżej 1 promila. Przy prasach 5T i obrabiarkach pisia ich mać . Teraz dojeżdżają do KonzentrationLagerAmazon za mniej niż mieli u mnie 2 lata temu z czego jeden już wyleciał za kradzieże i nieobecności

P
PiS PO jedno zło

te 127 złotych dla samo zatrudnionego to mniej niż inflacja. A kolejne podwyżki i utrudnienia wyzwolą efekt krzywej Laffera.

Na Zachód wyemigruje kolejny milion młodych desperatów. A na końcu Ukraina będzie od Dniepru do Odry i wszyscy będa szczęśliwi ;))))

Z wyjątkiem polskich pedałów z ONR

G
Gość
12 września, 7:41, Gość:

Nie stać was pseudo przedsiębiorcy do opłacania składek to Wyp... Na etat, przyzwolenie do kombinowania się skończyło z odejściem POpaprancow. Nie masz 1,5k na ZUS to znaczy za jesteś zerem zwykłym cieciem a nie przedsiębiorcą i tskikicj właśnie US powinien gonić jak psów.

15 września, 12:54, o tak:

Chcą wprowadzić 3 - krotnosć ZUSU czyli 4,5 tys. na miesiąc.

Ciemnogrodzie, zacznij prowadzić działalność i wtedy pyskuj.... Na etat ??? A za czyje pieniądze to państwo żyje ???? Głównie malych i średnich przedsiębiorstw. Jak ich US pogoni to spakuje się sam, a później ty zobaczysz 500 jak świnia gwiazdy.

G
Gość
3 września, 23:16, Gość:

nawet ch.. z tym pisem...najgorsze że naród, nasi rodacy są tacy głupi...nie rozumieją nawet jak się ich okrada..Boże! O Panie - pokornie błagam Cię o zesłanie iskry inteligencji na ukochany i wybrany Twój Naród Polski!!!

9 września, 22:30, Gość:

tak ten system w tym kraju jest z konstruowany i szczegółowo pilnowany na każdym etapie ( tv,prasa,szkoły ) że to jest nie możliwe ,wszystko jest w sposób odgórnie przemyślany w celu ogłupienia i zniewolenia ludzkości po prostu barany można strzyc bez trudu i na koniec idą potulnie na rzeź ...to kolonia nie państwo pozdrawiam

13 września, 10:55, Gość:

Racja

13 września, 13:28, Dzings:

A PELO CIE CZŁOWIEKU NIE OKRADALO? NA PEWNO WIĘCEJ JAK PIS

15 września, 17:35, Gość:

I twój komentarz mówi wszystko o wyborcach pisu. I nie, PO nie wprowadzało takich zmian, nie okradało mnie.

16 września, 15:35, Fugier:

A 250 mld z vatu przez 8 lat to pryszcz o mój jaśnie oświecony wyborcy PO?

Policz ile Pis już wydał na samoloty, premie dla siebie, miesięcznice i Rydzyka...... O czym ty piszesz z vatem ???? Nie masz za grosz pojęcia. Czytaj że zrozumieniem.

G
Gość

Płace na ile zasłużył pracownik a nie ile mi rząd każe jak się nie podoba to dyscyplinarka za brak zangazowania w rozwój firmy. Leniom udającym że pracują nie będę płacił 2600.- koniec kropka . Jak sie nie podoba Polsce że podatki tu zostawiam to się rejestruje w wynajętym lokalu w Czechach i pozamiatane --- jasne !!!

F
Fugier
3 września, 23:16, Gość:

nawet ch.. z tym pisem...najgorsze że naród, nasi rodacy są tacy głupi...nie rozumieją nawet jak się ich okrada..Boże! O Panie - pokornie błagam Cię o zesłanie iskry inteligencji na ukochany i wybrany Twój Naród Polski!!!

9 września, 22:30, Gość:

tak ten system w tym kraju jest z konstruowany i szczegółowo pilnowany na każdym etapie ( tv,prasa,szkoły ) że to jest nie możliwe ,wszystko jest w sposób odgórnie przemyślany w celu ogłupienia i zniewolenia ludzkości po prostu barany można strzyc bez trudu i na koniec idą potulnie na rzeź ...to kolonia nie państwo pozdrawiam

13 września, 10:55, Gość:

Racja

13 września, 13:28, Dzings:

A PELO CIE CZŁOWIEKU NIE OKRADALO? NA PEWNO WIĘCEJ JAK PIS

15 września, 17:35, Gość:

I twój komentarz mówi wszystko o wyborcach pisu. I nie, PO nie wprowadzało takich zmian, nie okradało mnie.

A 250 mld z vatu przez 8 lat to pryszcz o mój jaśnie oświecony wyborcy PO?

G
Gość
3 września, 23:16, Gość:

nawet ch.. z tym pisem...najgorsze że naród, nasi rodacy są tacy głupi...nie rozumieją nawet jak się ich okrada..Boże! O Panie - pokornie błagam Cię o zesłanie iskry inteligencji na ukochany i wybrany Twój Naród Polski!!!

9 września, 22:30, Gość:

tak ten system w tym kraju jest z konstruowany i szczegółowo pilnowany na każdym etapie ( tv,prasa,szkoły ) że to jest nie możliwe ,wszystko jest w sposób odgórnie przemyślany w celu ogłupienia i zniewolenia ludzkości po prostu barany można strzyc bez trudu i na koniec idą potulnie na rzeź ...to kolonia nie państwo pozdrawiam

13 września, 10:55, Gość:

Racja

13 września, 13:28, Dzings:

A PELO CIE CZŁOWIEKU NIE OKRADALO? NA PEWNO WIĘCEJ JAK PIS

I twój komentarz mówi wszystko o wyborcach pisu. I nie, PO nie wprowadzało takich zmian, nie okradało mnie.

u
uhhaaaa
7 sierpnia, 17:55, Karolina76:

Można obejść te zusy, ja podpielam się pod działalność kuzyna, dopisaliśmy do tego dodatkowy PKD, on płaci składki w całości tak czy siak, a ja działam na swoim profilu bez żadnych opłat pod szyldem firmy kuzyna, tylko mu co miesiąc kupuje skrzynkę piwa i wszyscy są zadowoleni. Urząd skarbowy i ZUS może nas cmokać.

On teraz cmoknie Ciebie od nowego roku 3-krotny ZUS jak przekroczysz 15 tys. dochodu na miesiąc. O inwestycjach zapomnij chyba że jesteś malutkim wyrobnikiem za 2 tys,

o
o tak
12 września, 7:41, Gość:

Nie stać was pseudo przedsiębiorcy do opłacania składek to Wyp... Na etat, przyzwolenie do kombinowania się skończyło z odejściem POpaprancow. Nie masz 1,5k na ZUS to znaczy za jesteś zerem zwykłym cieciem a nie przedsiębiorcą i tskikicj właśnie US powinien gonić jak psów.

Chcą wprowadzić 3 - krotnosć ZUSU czyli 4,5 tys. na miesiąc.

A
Alan

Dzisiaj 15.09.2019 minister Dworczyk w Kawa na Ławę potwierdził że takie są założenia wysoki ZUS liczony od dochodów dla przedsiębiorców. Jak zarobisz 20 tys. to zapłacisz 4,5 tys. Zusu 19 % podatku czyli zostanie Ci 11 tys. z 20 tys.

W
Wit

Jak przedsiebiorcy nie bedzie sie opłacało to zwolni pracownika,zmniejszy produkcje.efekt taki że przedsiebiorca sobie poradzi a pracownik trafi na bruk. Nie ma obowiązku zatrudniania pracowników ale pracownicy mają obowiązek pracowania bo muszą z czegoś żyć

D
Dzings
12 września, 7:41, Gość:

Nie stać was pseudo przedsiębiorcy do opłacania składek to Wyp... Na etat, przyzwolenie do kombinowania się skończyło z odejściem POpaprancow. Nie masz 1,5k na ZUS to znaczy za jesteś zerem zwykłym cieciem a nie przedsiębiorcą i tskikicj właśnie US powinien gonić jak psów.

12 września, 10:09, Gość:

Haha przestanę płacić ZUS a ty nadal będziesz zgorzkniałym robolem.

Gość to ty jesteś ciota nieudaczników bo robisz u prywaciarza i nie masz żadnej własnej inicjatywy. Rząd niech tylko zrobi zdrowa oparta na tych samych kosztach prowadzenia działalności to nie będę narzekał. Zakazać dorabiania mundurowym emerytom strażakom i krusowcom

D
Dzings
3 września, 23:16, Gość:

nawet ch.. z tym pisem...najgorsze że naród, nasi rodacy są tacy głupi...nie rozumieją nawet jak się ich okrada..Boże! O Panie - pokornie błagam Cię o zesłanie iskry inteligencji na ukochany i wybrany Twój Naród Polski!!!

9 września, 22:30, Gość:

tak ten system w tym kraju jest z konstruowany i szczegółowo pilnowany na każdym etapie ( tv,prasa,szkoły ) że to jest nie możliwe ,wszystko jest w sposób odgórnie przemyślany w celu ogłupienia i zniewolenia ludzkości po prostu barany można strzyc bez trudu i na koniec idą potulnie na rzeź ...to kolonia nie państwo pozdrawiam

13 września, 10:55, Gość:

Racja

A PELO CIE CZŁOWIEKU NIE OKRADALO? NA PEWNO WIĘCEJ JAK PIS

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3