Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca Muzeum Auschwitz-Birkenau znów będzie otwarte dla zwiedzających. Można już dokonywać rezerwacji w serwisie online [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Od 1 lipca ponowne będzie można zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych.

Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można już teraz dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Dostępne są tam terminy od 1 lipca do 30 września. Tam także znajduje się nowy regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań Muzeum w czasie trwającej pandemii.

Tylko z kartami wstępu

Wejście na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywać się będzie wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie.

Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w Muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżający bez rezerwacji nie mogą mieć gwarancji wejścia na teren Miejsca Pamięci.

– Czas pandemii pokazuje, że w każdej trudnej, kryzysowej sytuacji, wzrastają lęki, napięcia, niechęci i budzą się dawne upiory. Właśnie teraz potrzebujemy wszyscy mądrego wsłuchania się w ostrzeżenia z przeszłości, by przeżywane i prognozowane trudności ekonomiczne nie były zarzewiem kryzysu moralnego, kryzysu człowieczeństwa

– powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.

Jak dodaje, brak odwiedzających placówka bardzo mocno odczuła, także ze strony finansowej. Wiele programów i inwestycji musiało zostać odwołanych lub odłożonych na przyszłe lata.

- W przeszłości otrzymywaliśmy pytania, czy nie można by wprowadzić odpłatnych biletów wstępu, skoro zgromadzone w ten sposób fundusze pomagałyby w realizacji misji Muzeum. Mimo aktualnej bardzo trudnej sytuacji, chcemy, by wejście w obszar Miejsca Pamięci pozostało darmowe. Ale wychodząc naprzeciw osobom, które były i chcą nadal gotowe nas wspierać, wprowadzamy system, w którym każdy będzie mógł zadać sobie pytanie, czy chce wejść za darmo, czy może chce także wspomóc nas jakąś sumą. W ten sposób troska o naszą misję może stać się naszą wspólną sprawą – uważa dr Cywiński.

Mniejsze grupy

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywać się będzie w mniejszych nich dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób. Zmniejszona będzie też liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą także musieli zachować bezpieczny dystans - zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania.

Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

– Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykać się będą ze sobą odwiedzający Muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania

– powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.

– Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy muzealni będą nosić podczas oprowadzania przyłbice ochronne. Odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Oczywiście odwiedzający mogą korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack – dodał Kacorzyk.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I stanęły tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

Zmianie ulegają także godziny otwarcia placówki. Miejsce Pamięci zwiedzać będzie można od godziny 9 od lipca do września do godziny 16. Zwiedzanie odbywać się będzie wyłącznie z przewodnikiem.

FLESZ: Oddając krew ratujesz życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska