Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ograniczone dostawy szczepionek AstraZeneca. Co z drugą dawką? "Rekomendacje nie wskazują na możliwość mieszania szczepionek"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Unia Europejska zrobiła zdecydowany zwrot w kierunku szczepionek mRNA, do których należą preparaty Pfizer-BioNTech i Moderny
Unia Europejska zrobiła zdecydowany zwrot w kierunku szczepionek mRNA, do których należą preparaty Pfizer-BioNTech i Moderny Waldemar Wylegalski
Z Komisji Europejskiej płyną jasne sygnały, że wspólnota planuje coraz mocniej stawiać na szczepionki mRNA, do których należą preparaty Pfizer-BioNTech i Moderny. Może mieć to związek z ograniczonymi dostawami szczepionek AstraZeneca. Pojawia się jednak pytanie, co w sytuacji, gdy ktoś został zaszczepiony pierwszą dawką preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego i czeka na drugą, a szczepionek AstraZeneca zabraknie? Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje możliwość mieszania szczepionek? - Na dziś żadne rekomendacje nie wskazują na możliwość mieszania szczepionek. Taka możliwość jest obecnie na poziomie analiz - odpowiada nam resort zdrowia.

FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń

Szczepienia przeciwko COVID-19 - co zrobi Komisja Europejska

Informacje z ostatnich dni wskazują, że Komisja Europejska ma zrezygnować z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson. Wcześniej zostały zagwarantowane jako opcje w ramach umów podpisanych z firmami farmaceutycznymi. Krótko mówiąc: KE chce zrezygnować z zakupu dodatkowych dawek. Jak przekonuje nas Ministerstwo Zdrowia, nie ma to wpływu na realizację bieżących dostaw. Decyzje Komisji mogą mieć związek z opóźnieniami w dostawach kolejnych dawek preparatu ochronnego koncernu AstraZeneca. Może to być również sygnał, iż KE stawia na szczepionki Pfizera.

Jak informuje radiopogoda.pl, Unia Europejska zrobiła zdecydowany zwrot w kierunku szczepionek mRNA, do których należą preparaty Pfizer-BioNTech i Moderny, odchodząc od szczepionek opartych na technologiach, takich jak AstraZeneca i Johnson&Johnson. Przytacza słowa Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, która powiedziała, że "musimy się teraz skupić na technologiach, które udowodniły swoją wartość: szczepionki mRNA są tego wyraźnym przykładem".

Wszystkie te informacje powodują, że niektórzy zaszczepieni pierwszą dawką AstraZeneci powątpiewają w to, że otrzymają drugą w przewidywanym terminie. A może szczepionek tego koncernu w ogóle zabraknie, co wtedy? - zastanawiają się. Przypominają przykład Niemiec, które według nowych zaleceń mogą szczepić swoich obywateli, którzy otrzymali już pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca, innymi szczepionkami. Mają to być produkty firm Pfizer/BioNTech lub Moderny. Czy w Polsce taki scenariusz jest też możliwy? - Żadne rekomendacje nie wskazują na możliwość mieszania szczepionek. Taka możliwość jest obecnie na poziomie analiz - mówi nam Joanna Koc z biura komunikacji resortu zdrowia.

Ministerstwo nie było natomiast w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy jest ryzyko, że w związku z ograniczonymi dostawami szczepionek AstraZeneca, osoby zaszczepione już pierwszą dawką preparatu tego koncernu, nie otrzymają drugiej w wyznaczonym terminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska