Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera Krakowska w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu. "Diabły z Loudun" na platformie Play Kraków

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Diabły z Loudun" wystawiono w Operze Krakowskiej siedem lat temu. Spektakl można będzie obejrzeć teraz na platformie Play Kraków
"Diabły z Loudun" wystawiono w Operze Krakowskiej siedem lat temu. Spektakl można będzie obejrzeć teraz na platformie Play Kraków Jacek Jarczok
W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Opera Krakowska zaprasza na spektakl "Diabły z Loudun" w reżyserii Laco Adamika, zarejestrowany w 2014 roku w krakowskim teatrze. Projekcja odbędzie się 29 marca o godzinie 18:30 na platformie Play Kraków.

FLESZ - Nowy lockdown i nowe zasiłki

Spektakl w reżyserii Laco Adamika został przygotowany z okazji siedemdziesięciopięciolecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Premiera nowej interpretacji miała miejsce 13 grudnia 2008 roku podczas uroczystego otwarcia nowej siedziby Opery Krakowskiej z udziałem samego kompozytora. "Diabły z Loudun" są trzecią operą Krzysztofa Pendereckiego wystawioną przez krakowską scenę po dziełach "Król Ubu" (1993) i "Czarna maska" (1998).

"Diabły z Loudun" to pierwsze i jedno z najważniejszych dzieł operowych w twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Inspirowane powieścią Aldousa Huxleya pod tym samym tytulem i dramatem Johna Whitinga "The Devils", od pierwszego wystawienia w 1969 roku w Hamburgu, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem reżyserów. Powstało ok. 30 realizacji, które wystawiono w największych teatrach operowych w Polsce i na świecie.

Libretto opery traktuje o opętaniu, szaleństwie fanatyzmu, ambicji politycznych i erotycznych namiętnościach. Opowiada o wydarzeniach, jakie rozegrały się we francuskim Loudun na początku XVII wieku, gdzie odbył się proces księdza Urbana Grandiera, oskarżonego o konszachty z diabłem. Główny bohater jest postacią historyczną, a jego proces i śmierć uważane są za najciemniejsze z kart historii związanej z wiarą w diabelskie opętania.

Opera reprezentuje najbardziej awangardowy okres twórczości Pendereckiego – i wpisuje się w nurt sakralny, zapoczątkowany w 1958 roku przez "Psalmy Dawida". Utwór wywodzi się z tradycji dramatów Richarda Wagnera, gdzie orkiestra traktowana jest jako aktywny bohater o wielkiej roli dramaturgicznej. Spektakl nawiązuje również do tradycji dramma per musica Claudio Monteverdiego, co objawia się występowaniem solowych i dialogujących partii śpiewanych, przeplatanych fragmentami w całości mówionymi, które scalają dramaturgicznie całość.

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, odbędzie się projekcja opery zarejestrowanej w krakowskim teatrze w 2014 roku. Spektakl będzie można obejrzeć bezpłatnie na platformie Play Kraków 29 marca o godzienie 18.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska