Opony całoroczne - czy warto kupić?
Opony całoroczne zyskują na popularności z roku na rok. Zwłaszcza w miastach. Sprawa jest prosta. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, gdzie drogi są w dobrym stanie, a w zimie odśnieżane, nie podróżujemy często poza miasto, zwłaszcza w teren, to wtedy opony całoroczne wydają się jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zdarza nam się wyjeżdżać, chociażby w góry na narty, wtedy lepiej zmieniać opony na zimowe.

Opony całoroczne - opinie
Jakie są opinie o oponach całorocznych? Zdecydowanie negatywne u wulkanizatorów. Im więcej kierowców używa opon całorocznych, tym mniejsze zyski zakładów wulkanizacyjnych. Dobre opony całoroczne wytrzymują wiele lat bez potrzeby ich wymiany. Dla kierowców, którzy przez większość roku poruszają się tylko po mieście, wybór opon całorocznych jest naturalnym rozwiązaniem, które polecają też innym.
Opony całoroczne - jakie warto kupić?
Jeśli decydujemy się więc na opony całoroczne, od razu rodzi się pytanie – jakie opony całoroczne wybrać? Tu jak zwykle pomocny okazuje się internet.
Opony całoroczne: Dębica, Michelin, Goodyear i inne
W popularnej wyszukiwarce Oponeo mamy ponad 130 wskazań dla opon całorocznych w zakresie cenowym od 170 do ponad 800 zł za jedną oponę. Co znajduje się w tej gamie? Katalog zawiera opony właściwie wszystkich liczących się producentów, m.in.:
- Dębica
- Michelin
- Continental
- Kleber
- Bridgestone
- Dunlop
- Dayton
- Imperial

Jeśli zależy nam na jak najlepszych oponach, powinniśmy wybrać te z półki premium, jak Goodyear czy Michelin. Do klasy średniej pośród opon całorocznych zaliczają się Kleber czy Hankook, a do klasy ekonomicznej np. Dębica. To jakie wybierzemy opony całoroczne, zależy więc od zasobności naszego portfela.
Testy i co radzą eksperci
Według Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego już 8 proc. Polaków wybiera opony całoroczne i jest to tendencja wzrostowa. Co nie umyka firmom oponiarskim poszerzającym swoją ofertę.
Czy zatem warto wybrać opony całoroczne? Pamiętajmy, że złoty środek nie istnieje. W testach opon całorocznych wypadają one gorzej niż ich sezonowe odpowiedniki. Np. opona całoroczna ma o kilka metrów dłuższą drogę hamowania przy prędkości 100 km/h niż jej letni odpowiednik.
Opinie ekspertów na temat opon całorocznych są więc takie, że powinni z nich korzystać ci, którzy poruszają się autami o małej mocy, przede wszystkim w mieście i nie pokonujące rocznie więcej niż 4-6 tys. km.
Coraz więcej Polaków wybiera opony całoroczne. To trend, który zauważyły firmy oponiarskie działające na naszym rynku. Takie ogumienie ma jednak spore wady i słabo radzi sobie w skrajnych warunkach.
Sprzedaż opon całorocznych wzrosła w Polsce o 30 procent
Źródło: TVN Turbo