Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: dworzec PKP z biblioteką i przedszkolem za 7 mln

Ewelina Żebrak
Lucjan Darosz z Grojca na dworcu w Oświęcimiu prowadzi sklep. Remontu nie może się doczekać. Twierdzi, że obecnie stan obiektu jest beznadziejny. Wstydzi się przed tysiącami turystów, którzy do miasta jeżdżą pociągami
Lucjan Darosz z Grojca na dworcu w Oświęcimiu prowadzi sklep. Remontu nie może się doczekać. Twierdzi, że obecnie stan obiektu jest beznadziejny. Wstydzi się przed tysiącami turystów, którzy do miasta jeżdżą pociągami Ewelina Żebrak
Obskurny budynek dworca kolejowego w Oświęcimiu ma spore szanse na gruntowną odnowę. PKP planuje ruszyć z remontem w przyszłym roku. Miałyby tu powstać oprócz nowoczesnej poczekalni, restauracje, sklepy, bary, a nawet biblioteka lub publiczne przedszkole. Kolej dogadała się już z władzami miasta.

PKP planuje wydać 20 mln zł na odnowę dworców w Wieliczce, Leżajsku, Zakopanem i Oświęcimiu.
To jednak przebudowa dworca przy ul. Powstańców Śląskich w Oświęcimiu ma pochłonąć największe koszty. Nakładem 7 mln złotych budynek ma zostać odnowiony z wewnątrz i na zewnątrz. Wymienione zostaną okna i drzwi, powstanie nowa toaleta, a przy dworcu pojawi się większy parking. Cały obiekt ma zostać również objęty monitoringiem.

- Wyremontowany budynek dworca w Oświęcimiu będzie również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Anna Socha, rzecznik prasowy PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie. - To bardzo istotne, ponieważ na tę chwilę nie ma praktycznie żadnych udogodnień dla takich osób - przyznaje.

PKP swój projekt już wstępnie skonsultowało z władzami Oświęcimia. Porozumieli się, że wspólnie zagospodarują obiekt. Oprócz bazy kolejowej, powstanie tu sieć usługowa oraz przestrzeń, którą wydzierżawi miasto.

- Jeszcze nie zdecydowaliśmy, co mogłoby tu powstać. W grę wchodzi filia budynku urzędu miasta, biblioteka miejska, a nawet przedszkole - przyznaje Katarzyna Kwiecień, rzecznik oświęcimskiego magistratu. - Przez pierwsze pięć lat płacilibyśmy czynsz za dzierżawę na preferencyjnych warunkach - dodaje.

Teraz piłeczka jest po stronie PKP. Tyle tylko, że kolej wyłącznie za własne pieniądze nie chce podjąć się zadania. - Zwróciliśmy się o dofinansowanie do tej inwestycji do ministerstwa transportu - przyznaje Anna Socha. - Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, remont może ruszyć w przyszłym roku. Oświęcimianie z takiego obrotu sprawy są zadowoleni.

- Korzystam z pociągów bardzo często. Bywa nawet tak, że kilka razy w tygodniu - mówi Julia Szczerbowska, mieszkanka Oświęcimia. - Najbardziej denerwuje mnie brak poczekalni. Na tych kamiennych ławkach długo się nie da siedzieć. I jeszcze ta toaleta. Koszmar!

Inny z podróżnych, Lucjan Darosz z Grojca jest zażenowany stanem dworca. - Każdego roku odwiedza nasze miasto ponad milion turystów. Spora ich część korzysta z kolei - tłumaczy pan Lucjan. - Wstyd mi, kiedy patrzę na ich miny, gdy wysiadając z pociągu i śmieją się z tego co widzą.

W Brzesku projekt PKP zdał egzamin. Dworzec już wypiękniał, a miasto otwarło na nim bibliotekę.
Teraz przyszedł czas na Oświęcim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska