Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Nie ustają kontrowersje wokół nominacji Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Już cztery rezygnacje

Monika Pawłowska
Minister kultury Piotr Gliński, który powołał Radę Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wyjaśnia, dlaczego Beata Szydło powinna zasiadać w tym gremium.
Minister kultury Piotr Gliński, który powołał Radę Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wyjaśnia, dlaczego Beata Szydło powinna zasiadać w tym gremium. Kancelaria premiera, flickr.com
Czwarta osoba zrezygnowała z zasiadania w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. To prof. Edward Kosakowski, znany konserwator dzieł sztuki, były kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Lawina dymisji w dziewięcioosobowej Radzie nadeszła po tym, jak w jej skład powołana została Beata Szydło, była premier, a obecnie eurodeputowana z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej dymisję złożyli Krystyna Oleksy, prof. Stanisław Krajewski i dr Marek Lasota. Rezygnacje trafiły do ministra kultury, który powołuje skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, który powołuje skład Rady, w stanowisku opublikowanym na stronie resortu kultury 16 kwietnia br., nie kryje zdziwienia i wyjaśnia, dlaczego Beata Szydło powinna zasiadać w tym gremium.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Lawina dymisji po nominacji Beaty Szydło w skład Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Nominacja dla byłej premier Beaty Szydło wywołała skutek, którego chyba nikt się nie spodziewał. Najpierw z członkostwa w Radzie zrezygnował prof. Stanisław Krajewski, polski filozof żydowskiego pochodzenia, matematyk i publicysta. Wkrótce potem odeszli z niej Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz dr Marek Lasota, historyk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Muzeum Armii Krajowej.

Prof. Kosakowski powody swojej decyzji opisał w liście do wicepremiera Glińskiego. Cytuje go "Wyborcza".

Czytamy w nim m.in.: "Zgodę na kandydowanie na członka Rady w kolejnej kadencji wyraziłem chętnie, zakładając, że będzie ona działać w planowanym składzie i dotychczasowej atmosferze wyważonych merytorycznych dyskusji dalekich od politycznego tła. Wydarzenia ostatnich dni radykalnie zmieniły tę sytuację. Kontrowersje wokół nowego składu Rady i rezygnacja kilku jej członków powodują, że sprawa wraca do punktu wyjścia. Zapewne powołani zostaną nowi członkowie a styl pracy Rady będzie się dopiero kształtował. Przypuszczam, że towarzyszyć temu będą emocjonalne dyskusje w mediach. Z racji wieku nie mogę już sobie pozwolić na wkładanie energii w mało efektywne działanie w takich okolicznościach”.

Ministerstwo kultury nie odpowiedziało jeszcze na nasze pytanie dotyczące rezygnacji prof. Edwarda Kosakowskiego i terminu uzupełnienia składu Rady.

„Członkostwo Beaty Szydło stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt”

Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jest ciałem opiniodawczym powołanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy ustawy o muzeach. W połowie kwietnia minister kultury Piotr Gliński, „ze zdumieniem” przyjął decyzję o rezygnacji kilku osób z członkostwa w Radzie.

- Mam nadzieję, że rezygnacja ta nie wynika z przyczyn politycznych i nie jest wyrazem myślenia w kategoriach niedemokratycznych i wykluczających osoby o odmiennych poglądach czy wrażliwości społecznej z aktywności publicznej na rzecz dobra wspólnego – czytamy w zamieszczonym na stronie resortu stanowisku.

Minister Piotr Gliński wyjaśnia również, dlaczego Beata Szydło powinna zasiadać w tym gremium.

- Uważam, że członkostwo Pani Premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt – bo osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem  (na którą w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego oddało głos 525 tys. wyborców) i - co najważniejsze  - wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu – informuje minister.

FLESZ - Przedsiębiorcy otrzymają pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska