Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Park pamięci powstanie na miejscu wielkiej synagogi spalonej w czasie wojny przez Niemców [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja Parku Pamięci Wielkiej Synagogi (NArchitukTURA oraz Imaginga Studio)
Wizualizacja Parku Pamięci Wielkiej Synagogi (NArchitukTURA oraz Imaginga Studio) Materiały Muzeum Żydowskie
Na pustym obecnie placu przy ul. Berka Joselewicza w Oświęcimiu, gdzie przed wybuchem wojny stała największa w mieście żydowska świątynia, powstanie park pamięci

Na miejscu zburzonej przez Niemców w czasie II wojny światowej wielkiej synagogi powstanie park pamięci, który przybliży wielokulturowe oblicze miasta, tworzone od XVI wieku przez chrześcijan i żydów.

W tej chwili przy ul. Berka Joselewicza w Oświęcimiu, gdzie przed wybuchem wojny stała największa w mieście żydowska świątynia, jest pusty plac. O historii tego miejsca świadczą tylko dwie tablice informacyjne.

Wkrótce to miejsce ma się jednak zmienić. Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu postanowiło urządzić tutaj park pamięci. - Oprócz drzew, krzewów i kwiatów, znajdzie się tutaj instalacja z historycznymi zdjęciami, modelem Wielkiej Synagogi, a także odsłoniętym fragmentem jej oryginalnej posadzki - zapowiada Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego.

Placówce udało się już zebrać na ten cel blisko 300 tys. zł, pozyskanych z grantów, od lokalnych firm i instytucji, wsparciu osób indywidualnych z Polski i zagranicy, wśród których są potomkowie oświęcimskich żydów.

Muzeum chce pozyskać jeszcze 7 tys. zł. Za te pieniądze w parku będzie można zainstalować trójwymiarowy model żyrandola. Oryginał przez dziesięciolecia oświetlał wnętrze świątyni. Od zburzenia świątyni spoczywał głęboko w ziemi. Udało się go odnaleźć dopiero kilkanaście lat temu podczas prac archeologicznych prowadzonych na miejscu dawnej synagogi. Tym samym każdy będzie mógł wspomóc zachowanie pamięci o historii Oszpicina (w jęz. jidysz "goście" - tak żydowscy mieszkańcy nazywali nasze miasto) Można to zrobić dołączając swoją wpłatę na zrzutka.pl. Muzeum zapowiada w zamian ciekawe nagrody.

Park będzie także miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów coraz chętniej odwiedzających nie tylko były obóz, ale również oświęcimską starówkę. - Będzie to ponadto kolejne ważne miejsce edukacji o wielokulturowym dziedzictwie miasta nieopodał Auschwitz dla polskiej i zagranicznej młodzieży - dodaje Tomasz Kobylański, zaangażowany od początku społecznie w działania związane z powstanie parku przy Berka Joselewicza.

W tej chwili już wielowiekowe współistnienie chrześcijan i żydów w Oświęcimiu oddają Muzeum Żydowskie z jedyną zachowaną w mieście synagogą czy klubokawiarnia Cafe Bergson, miejsce licznych wydarzeń kulturalnych.

Wielka synagoga została spalona doszczętnie przez Niemców w nocy z 29 na 30 listopada 1939 roku.

WIDEO: Trzy Szybkie. Jerzy Lackowski: Należy zmienić Kartę Nauczyciela

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska