Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Park Pamięci Wielkiej Synagogi nominowany do prestiżowej międzynarodowej nagrody. Jako jeden z dwóch polskich projektów! [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu jest jednym z dwóch polskich projektów wśród 40 z 18 krajów Europy, które kandydują do najważniejszej nagrody architektonicznej na Starym Kontynencie
Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu jest jednym z dwóch polskich projektów wśród 40 z 18 krajów Europy, które kandydują do najważniejszej nagrody architektonicznej na Starym Kontynencie Piotr Strycharski / Sky Foto Studio
Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu jest jednym z dwóch polskich projektów wśród 40 z 18 krajów Europy, które kandydują do najważniejszej nagrody architektonicznej na Starym Kontynencie - EU Mies Award 2022. W lutym spośród wspomnianej "czterdziestki" jury wybierze finałowych pięć projektów. Park Pamięci Wielkiej Synagogi, projektu pracowni NArchitekTURA, ma już na koncie szereg innych nagród.

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu - ZDJĘCIA

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu jednym z dwóch polskich kandydatów

Co dwa lata międzynarodowe jury nagradza najciekawsze i najbardziej znaczące dla europejskiej architektury współczesnej projekty w konkursie EU Mies Award, nazywanym "architektonicznymi Oscarami". Konkurs, którego pełna nazwa brzmi: European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award jest kilkustopniowy. W pierwszym etapie wyłaniani są kandydaci spośród poszczególnych krajów. Są to obiekty duże i małe, w tym związane z kulturą i historią.

W Polsce wytypowanych zostało 25 realizacji, w tym właśnie Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Niedawno zaś ogłoszona została tzw. krótka lista nominacji, czyli 40 projektów z 18 krajów, spośród których wyłoniona zostanie finałowa "piątka". Są wśród nich dwa polskie. Jeden to Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku, a drugi oświęcimski Park Pamięci, który powstał w miejscu, gdzie przed wojną stała największa świątynia żydowska w Oświęcimiu spalona przez Niemców na początku okupacji miasta w listopadzie 1939 roku.

- Świadczy o uznaniu sposobu upamiętnienia ważnych wydarzeń, czyli niebanalnej formy artystycznej w połączeniu z naturą - mówił przy okazji kolejnych laurów dla tego projektu Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, które jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Konkurenci parku z Oświęcimia w Londynie, Berlinie, Wiedniu

Konkurencja w konkursie jest ogromna. We wszystkich kategoriach nominowane zostały 532 projekty. Na ogłoszonej tzw. krótkiej liście jest 40 przedsięwzięć w 18 krajach, w tym po pięć z Francji, Hiszpanii, Austrii, a ponadto m.in. z Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Wśród miast, z których zgłoszono kandydatów są m.in.: Londyn, Berlin, Wiedeń. Spośród wspomnianej "40" w lutym jury wybierze pięć finałowych realizacji. Dwa miesiące później poznamy laureata.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska