Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Potrójny jubileusz u salezjanów. Uroczyste obchody 70-lecia ustanowienia parafii oraz 25-lecia sanktuarium i konsekracji. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W parafii księży salezjanów w Oświęcimiu świętowano potrójny jubileusz, w tym 70-lecia ustanowienia właśnie parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 25-lecia sanktuarium maryjnego
W parafii księży salezjanów w Oświęcimiu świętowano potrójny jubileusz, w tym 70-lecia ustanowienia właśnie parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 25-lecia sanktuarium maryjnego Małgorzata Latawiec
W parafii księży salezjanów w Oświęcimiu świętowano potrójny jubileusz, w tym 70-lecia ustanowienia właśnie parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 25-lecia sanktuarium maryjnego i konsekracji. W uroczystościach wziął udział m.in. bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Przejdź do galerii i zobacz zdjęcia z jubileuszowych obchodów u oświęcimskich salezjanów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Główne obchody trzech jubileuszy w salezjańskiej parafii w Oświęcimiu

Dwudniowe główne obchody trzech jubileuszy w salezjańskiej parafii rozpoczęły się w sobotę, a przewodniczył im przełożony Salezjańskiej Inspektorii Św. Jacka z siedzibą w Krakowie ksiądz dr Marcin Kaznowski, który odprawił Eucharystię. Po niej odbyła się procesja różańcowa po placu św. Jacka a ceremonię zakończył Apel Jasnogórski.

W niedzielnej części obchodów jubileuszy wziął udział bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Przewodniczył on uroczystej mszy św., podczas której dokonał poświęcenia nowej chrzcielnicy, wspominał także 70. rocznicę ustanowienia najstarszej salezjańskiej parafii w Oświęcimiu oraz 25. rocznicę rekonsekracji tego kościoła, ustanowienia w nim sanktuarium maryjnego, a także ćwierćwiecze koronacji tutejszego obrazu Matki Bożej..

W homilii biskup zauważył, że są dwa powody salezjańskiego świętowania odnoszące się do wydarzeń przeszłych, trzeci natomiast znak, jakim jest chrzcielnica, „każe nam spoglądać w przyszłość”. Przypomniał historię związaną z oświęcimskim miejscem duszpasterzowania, w którym salezjanie rozpoczynali swe dzieło w Polsce, gdy przybyli do miasta nad Sołą w 1898 roku.

Biskup zwrócił uwagę, że konsekracja tej świątyni, która miała miejsce przed 25 laty, umożliwiła przeznaczenie budowli jedynie do kultu, słuchania słowa Bożego, sprawowania sakramentów i modlitwy.

- Bogactwem tej świątyni i parafii jest obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, flagowy całego zgromadzenia, którego oryginał znajduje się w Turynie i jest związany ze św. Janem Bosko. Obraz w tym kościele jest od 1907 roku i cieszył się taką czcią i kultem, że został ozdobiony koronami. Tego typu wyróżnienie wynika ze świadectwa wielu wiernych przybywających na to miejsce i zgromadzonych licznych świadectw otrzymania łask. Dziękujmy dziś także za ten obraz, 25 lat temu już koronowany – podkreślił biskup Pindel.

Na koniec otrzymał od wiernych salezjańskiej parafii specjalne puzzle z podobizną górującej nad miastem imponującej świątyni księży salezjanów.

Salezjanie przybyli do Oświęcimia w 1898 roku

Salezjanie – księża, których charyzmatem jest przede wszystkim ewangelizacja młodzieży biednej, opuszczonej i zagrożonej – przybyli na ziemie polskie pod koniec XIX w. Od początku zakładali szkoły i prowadzili domy dziecka. 15 sierpnia 1898 pierwsi salezjanie przybyli do Oświęcimia i przejęli ruiny podominikańskiego klasztoru. Wkrótce wybudowali szkołę z internatem i podnieśli z ruin dawny kościół pw. św. Krzyża, obecnie sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Działający od 1901 r. Zakład Salezjański w Oświęcimiu jako jedyna tego typu szkoła kościelna przetrwała czasy komunistyczne. Dziś placówka prowadzi koedukacyjne liceum ogólnokształcące, szkołę zawodową oraz technikum mechaniczne i drzewne.

Oświęcim od sierpnia 2013 r. jako pierwsze miasto w Polsce, ma za patrona św. Jana Bosko.

Jeszcze w średniowieczu w Oświęcimiu nad Sołą został wzniesiony kościół i klasztor dominikański. Jego pozostałością jest kaplica św. Jacka, wybudowana na początku XIV wieku. Po dekrecie cesarza Józefa II z 12 stycznia 1782 roku, który w ramach reform religijnych rozwiązywał ponad 700 klasztorów w całej Austrii, opuszczony przez dominikanów tutejszy konwent został sprzedany i popadł w ruinę.

Ks. prałat Andrzej Knycz, proboszcz oświęcimski, odkupił teren z resztkami klasztoru i zrujnowaną kaplicą św. Jacka. Na propozycję objęcia zakupionego terenu i odbudowy obiektów sakralnych odpowiedzieli tylko salezjanie. Pierwsi z nich przybyli do Oświęcimia w roku 1898, w następnych latach odbudowując i rozbudowując obiekty sakralne. Zgodnie ze swoim charyzmatem wybudowali szkołę z konwiktem dla chłopców oraz warsztaty. To właśnie ci zakonnicy tworzyli pierwszą parafię dla wciąż rosnącej liczby wiernych nie mających innego kościoła. Parafia powstała w 1952. Pierwszym proboszczem, na mocy dekretu abp. Eugeniusza Baziaka, został ks. Józef Ożóg SDB. Salezjanie od roku 1916 prowadzili duszpasterstwo także na oświęcimskim Zasolu. Osobna parafia powstała na tym terenie w 1983 r.

Źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska