Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Kontrowersje po nominacji Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz. Już trzy rezygnacje!

Monika Pawłowska
Prof. Stanisław Krajewski nie chce być w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz z byłą premier PiS Beatą Szydło i rezygnuje z funkcji.
Prof. Stanisław Krajewski nie chce być w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz z byłą premier PiS Beatą Szydło i rezygnuje z funkcji. Arch.GK/Arch.prywatne
Nominacja Beaty Szydło, byłej premier, a obecnie eurodeputowanej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do składu Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wzbudziła spore kontrowersje. Z członkostwa w Radzie zrezygnowały już trzy osoby, w tym były kandydat PiS na prezydenta Krakowa.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Najpierw decyzja o powołaniu byłej premier do Rady nie spotkała się z aprobatą innego jej członka prof. Stanisława Krajewskiego. Zrezygnował z bycia w tym gremium, bo jak twierdzi, nominacja Beaty Szydło, to upolitycznienie rady o czym poinformował wicepremiera Piotra Glińskiego w przesłanym liście.

O kolejnych rezygnacjach poinformowała "Wyborcza". Wg gazety z członkostwa w Radzie zrezygnowali też Marek Lasota, były dyrektor w IPN i ongiś kandydat PiS na prezydenta Krakowa, dyrektor Muzeum AK oraz Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Muzeum Auschwitz.

Prof. Stanisław Krajewski nie chce zasiadać w Radzie Muzeum Auschwitz obok Beaty Szydło

Stanisław Krajewski, polski filozof żydowskiego pochodzenia, matematyk i publicysta, działacz mniejszości żydowskiej w Polsce, profesor zwyczajny na wydziale filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, do niedawna przewodniczący rady naukowej instytutu filozofii UW. Nagrodzony m.in. razem z żoną Moniką, przez Fundację Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej oraz Amerykański Komitet Żydowski, nagrodą za Całokształt Twórczości w uznaniu ich wybitnego wkładu w budowanie żydowskiej przyszłości w demokratycznej Polsce. Monika i Stanisław Krajewscy są filarami odradzającej się społeczności żydowskiej w Polsce od lat 70. XX wieku i wnieśli wielki wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Prof. Stanisław Krajewski, zrezygnował natychmiast (13 kwietnia 2021 r.) po doniesieniach medialnych o powołaniu go w skład Rady Państwowego Muzeum Auschwitz obok Beaty Szydło.

List, który wysłał na e-mailowy adres wicepremiera Piotra Glińskiego, zamieścił także na swoim profilu na FB. Oto jego pełna treść.

- Dzisiaj dowiedziałem się (z prasy), że zostałem powołany na kolejną kadencję (2021–2025) do Rady przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wyraziłem kiedyś na to zgodę, będąc w kontakcie z dyrekcją Muzeum. Jednak okazało się, że tym razem obok osób zajmujących się tematyką dotyczącą obozu znalazła się tam p. Beata Szydło. Rozumiem to jako upolitycznienie Rady. W takiej sytuacji nie widzę dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach. Rezygnuję zatem z członkostwa w tej Radzie

- napisał prof. Stanisław Krajewski.

Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na straży historii

Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jest ciałem opiniodawczym powołanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy Ustawy o muzeach.

- Sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez Muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, ocenia, na podstawie przedłożonego przez dyrektora muzeum sprawozdania rocznego z działalności, działalność muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan działalności

– informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Członkami Rady minionej kadencji (2017-2021) byli:

  • Krystyna Oleksy – przewodnicząca
  • Bogdan Bartnikowski
  • dr Grzegorz Berendt
  • prof. dr hab. Tomasz Gąsowski
  • prof. Stanisław Krajewski
  • prof. Edward Kosakowski
  • dr Marek Lasota
  • ks. Jan Nowak
  • Zbigniew Starzec
  • Aharon Tamir.

W poprzedniej kadencji profesor zasiadał w radzie obok starosty oświęcimskiego Zbigniewa Starca, który też raczej jest politykiem a nie fachowcem.

– No chyba, że widział interes w dobrych stosunkach z lokalnymi politykami, którzy mogą coś załatwić dla muzeum, choćby jakieś pozwolenia. Ja bym się bardziej martwiła o relacje pani premier z dyrektorem muzeum, który jest krewnym Władysław Bartoszewskiego. To dwa różne światy i sympatie polityczne – mówi oświęcimianka, dość dobrze zorientowana w sprawach lokalnych. Nie chce zgodzić się na publikację swojego nazwiska.

Skład nowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zarządzeniem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wszedł w życie 8 kwietnia 2021 r. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński powołał dziewięciu członków Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, na kadencję w latach 2021–2025. Są to:

  • Bogdan Bartnikowski,
  • dr hab. Grzegorz Berendt,
  • prof. dr hab. Tomasz Gąsowski,
  • prof. Edward Kosakowski,
  • ks. dr hab. Jan Nowak,
  • Beata Szydło,
  • Krystyna Oleksy,
  • prof. dr hab. Stanisław Krajewski,
  • dr Marek Lasota,

Troje ostatnich już zrezygnowało.

FLESZ - Czy Polskiej Akademii Nauk grozi likwidacja?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska