Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Tutaj stała kamienica Haberfelda, zanim powstał nowy hotel Hampton by Hilton [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na miejscu, gdzie powstał hotel Hampton by Hilton stał kiedyś kompleks rodziny Haberfeldów
Na miejscu, gdzie powstał hotel Hampton by Hilton stał kiedyś kompleks rodziny Haberfeldów Archiwum GK
Kamienica była przed wojną częścią dużego kompleksu, na który składała się także fabryka wódek i likierów Haberfeldów. Jego początki sięgają 1804 roku

5 maja 2003 roku przy wjeździe do centrum Starego Miasta w Oświęcimiu zawaliła się kamienica przedwojennej żydowskiej rodziny Haberfeldów. Dziś już mocno zatarł się widok tej zabytkowej budowli, a młodzi ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy, co stało w tym miejscu, zanim powstał tutaj nowy hotel Hampton by Hilton.

Kamienica była przed wojną częścią dużego kompleksu, na który składała się także fabryka wódek i likierów Haberfeldów. Jego początki sięgają 1804 roku, gdy Jakub Haberfeld, syn Simona i Jachety, którzy przybyli do Oświęcimia w drugiej połowie XVIII wieku, założył Parową Fabrykę Wódek i Likierów w Oświęcimiu - na tzw. Podzamczu.

Po jego śmierci rodzinny interes odziedziczył jego syn, także Jakub (1839-1904), a w 1906 roku jako właściciel fabryki wymieniany jest Emil Haberfeld. Umierając w 1925 r. zapisał cały swój majątek synowi Alfonsowi. W sierpniu 1939 roku Alfons Haberfeld z żoną Felicją uczestniczyli w Wystawie Światowej w Nowym Jorku, prezentując swoje produkty w ramach polskiego pawilonu. W drodze powrotnej, w chwili wybuchu II wojny światowej, statek został zatrzymany i skierowany do Szkocji, uniemożliwiając im powrót do okupowanej przez Niemców Polski. Podczas Zagłady zginęła m.in. ich córka Franciszka Henryka. Alfons i Felicja wrócili do USA. W roku 1952 wraz z innymi ocalonymi z Zagłady założyli w Los Angeles organizację pod nazwą Club 1939. Oboje zmarli w Los Angeles, Alfons w roku 1970, a Felicja 2010.

Po wojnie majątek Haberfeldów został upaństwowiony. W latach 1945-1947 fabryka nosiła nazwę "Fabryka Jakuba Haberfelda pod zarządem państwowym", a po roku 1947 posiadała m.in. nazwy: "Oświęcimskie Zakłady Przemysłu Terenowego. Przedsiębiorstwo Państwowe. Wytwórnia Wód Gazowanych", "Wytwórnia Napojów Bezalkoholowych i Rozlewnia Piwa w Oświęcimiu". Po 1989 roku rozlewnie poddano w stan upadłości. W drugiej części mieszkalnej znajdowały się m.in. restauracja, bar mleczny, spółdzielnia rzemieślnicza, sklepy, a na wyższych kondygnacjach mieszkania. W 1995 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków woj. bielskiego. W 2003 roku podjęto decyzję o rozbiórce kamienicy i fabryki.

Oświęcim. Hotel Hampton by Hilton pokazał, jak się w nim mie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska