Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. W poniedziałek 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Cały świat będzie patrzył [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polskapresse
Ponad dwustu ocalonych z Holokaustu i byłych więźniów Auschwitz-Birkenau oraz 54 delegacje z całego świata weźmie udział w poniedziałek, 27 stycznia, w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady. Będą to największe rocznicowe uroczystości w historii tego miejsca.

Najważniejsi byli więźniowie

W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau podkreślają, że najważniejszymi gośćmi obchodów będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu. Przyjadą z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich.

Obecność na uroczystościach potwierdzili prezydenci m.in. Polski, Austrii, Niemiec, Finlandii, Izraela, Litwy, Łotwy, Malty, Cypru, Słowenii, Szwajcarii; premierzy: Czech, Francji, Grecji, Węgier, król Hiszpanii oraz kilkadziesiąt innych delegacji państwowych, kościołów i wyznań, instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych. Wśród gości będzie także m.in. Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i Fundacji Pamięci Auschwitz-Birkenau z Nowego Jorku, która wsparła przyjazd ocalonych zza oceanu na rocznicę. Co ciekawe, Lauder nie pojechał kilka dni temu V Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Przywódca Światowej Ligi Muzułmańskiej odwiedził Miejsce Pam...

– Ta rocznica, ta pamięć, ten symbol, jakim jest wyzwolenie Auschwitz, ukazują jeden z najważniejszych fundamentów europejskich i światowych powojennych czasów. Dlatego nie dziwi mnie, że tak wielu decydentów doskonale rozumie, że trudno być w tym akurat dniu gdziekolwiek indziej – powiedział Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Główna część uroczystości, których gospodarzem będzie prezydent Andrzej Duda, odbędzie się w wielkim, ogrzewanym namiocie, który stanął nad Bramą Śmierci w Brzezince. Cały teren wokół namiotu jest już ogrodzony i pilnowany przez ochroną oraz policję.

Namiot może pomieścić kilkaset osób. Tutaj głos zabiorą jedni z ostatnich świadków historii i przedstawiciele delegacji państwowych. Następnie przedstawiciele poszczególnych delegacji przejdą pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, gdzie zapalą znicze.

W Miejscu Pamięci Auschwitz w ostatnich dniach w związku 75. rocznicą wyzwolenia była już kilka dni temu przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, a w czwartek sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej dr Mohammad bin Abdul Karim Al-Issa.

- To do tej pory najwyższa rangą wizyta świata muzułmańskiego w historii Muzeum - zaznaczył Bartosz Bartyzel, rzecznik placówki. Towarzyszyli mu przedstawiciele American Jewish Committee z jego dyrektorem Davidem Harrisem.

Będą duże utrudnienia

- Rzeczywiście nie przypominam sobie tak wielkich obchodów rocznicy wyzwolenia. Przygotowania trwają już od dłuższego czasu

- mówi Andrzej Ryszka, sołtys Brzezinki.

Jak dodaje, w tym roku w związku z oddaniem nowej drogi, która odsunęła ruch od Bramy Śmierci, organizacja uroczystości nie jest już tak uciążliwa dla mieszkańców wsi jak w poprzednich latach.

W związku z obchodami i przyjazdem tak wielu gości i oficjeli na terenie powiatu oświęcimskiego wprowadzono stopnie alarmowe dla służb. Już od kilku dni na ulicach Oświęcimia i Brzezinki widać więcej policyjnych patroli. Kierowcy muszą liczyć się 27 stycznia z dużymi utrudnieniami w ruchu na terenie Oświęcimia i Brzezinki.

- W tym dniu kierowcom proponujemy wybranie tras alternatywnych, z pominięciem Oświęcimia i Brzezinki. Natomiast kierowców, którzy będą musieli tędy jechać prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu

- podkreśliła Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Znalazł makabryczny dowód zbrodni i ludobójstwa w niemieckim...

Część ulic zostanie całkowicie wyłączona dla ruchu samochodowego, także komunikacji miejskiej. Pasażerowie powinni wcześniej sprawdzić sobie, gdzie zostaną przeniesione przystanki. Zakaz ten obejmuje pięć ulic w Brzezince: Ofiar Faszyzmu, Męczeństwa Narodów oraz w części Bocznej, Czernichowskiej i Kombatantów.

Na części będzie obowiązywał także zakaz poruszania się pieszych. Zamknięta będzie także część parkingów, m.in. także w centrum Oświęcimia - na ulicach Bulwary i Zamkowej od godz. 20 w dniu 26 stycznia do 27 stycznia do 20. Wprowadzone zostaną dodatkowe zakazy postoju i parkowania. Kierowcy powinni więc dobrze zwracać uwagę na znaki, jeśli nie chcą, by ich samochód został odholowany.

Ponadto 27 stycznia na terenie miasta Oświęcim i Brzezinki będzie zakazany ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton oraz przewóz towarów niebezpiecznych i ruch pojazdów nienormatywnych. Ograniczenia będą obowiązywać od północy do godz. 24. Osoby naruszające te zakazy muszą liczyć się z karami grzywny w razie zatrzymania przez policję.

"Nie" dla Rybaka

Przyjazd do Muzeum Auschwitz zapowiadał także znany z antysemickich poglądów i wystąpień Piotr Rybak wraz z grupą kilkudziesięciu zwolenników. Dyrekcja Muzeum Auschwitz odmówiła zgody na tę wizytę.

Przed rokiem jego przyjazd do Oświęcimia i Muzeum Auschwitz zakończył się skandalem. Rybak usłyszał zarzuty szerzenia nienawiści na tle różnic narodowościowych. CZYTAJ WIĘCEJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska