Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Złoty Krzyż Małopolski dla Antoniny Małysiak. Zarząd Województwa Małopolskiego uhonorował pośmiertnie niezwykłą katechetkę

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu odbyła się uroczystość przyznania pośmiertnie Złotego Krzyża Małopolski Antoninie Małysiak, katechetce, która uczyła kilka pokoleń oświęcimian
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu odbyła się uroczystość przyznania pośmiertnie Złotego Krzyża Małopolski Antoninie Małysiak, katechetce, która uczyła kilka pokoleń oświęcimian Bogusław Kwiecień
Zarząd Województwa uhonorował pośmiertnie Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski Antoninę Małysiak, znaną i bardzo szanowaną wśród kilku pokoleń oświęcimian świecką katechetkę. W czasie II wojny światowej i okupacji była m.in. zaangażowana w niesienie pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Uroczystość w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu

W niedzielę (21 sierpnia) w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu odbyła się uroczystość przyznania pośmiertnie Złotego Krzyża Małopolski Antoninie Małysiak, katechetce, która uczyła kilka pokoleń oświęcimian w latach 1958 - 1994.

- Bardzo się cieszę, że Zarząd Województwa Małopolskiego mógł w ten wyjątkowy sposób wyróżnić osobę śp. Antoniny Małysiak, osoby będącej przykładem bezinteresownej miłości do bliźniego, wzorem do naśladowania - powiedziała Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Przypomniała także m.in., że w latach 1944-1945 narażała życie dostarczając żywność i leki więźniom KL Auschwitz-Birkenau, a po wyzwoleniu obozu pomagała w opiece nad ciężko chorymi i wycieńczonymi więźniami w utworzonym dla nich szpitalu.

- Jako katechetka wychowała setki młodych ludzi. Było także bardzo zaangażowana we wspieranie stowarzyszeń misyjnych organizując zbiórki paczek, m.in. do Indii - przypomniał ks. Edward Mazgaj, proboszcz parafii WNMP.

Była pierwszą świecką katechetką w Archidiecezji Krakowskiej

Antonina Małysiak urodziła się w 1919 r. w Koconiu (pow. żywiecki). W czasie niemieckiej okupacji skierowana do pracy jako pomocnik palacza parowozu i wtedy właśnie zaangażowała się w pomoc więźniom KL Auschwitz, za co otrzymała Krzyż Kawalerski. W 1958 roku została pierwszą świecką katechetką w Archidiecezji Krakowskiej.

Uczyła dzieci z kilku oświęcimskich szkół. Wspierała wychowanków domu dziecka i oświęcimskich Romów. W trudnych dla Kościoła latach PRL w sekrecie przygotowywała do sakramentów rodziny ludzi, którzy ze względu na zajmowane stanowiska służbowe i polityczne nie mogli przyjść oficjalnie do kościoła.

Paweł VI w 1967 roku uhonorował ją medalem Pro Ecclesia et Pontifice. Otrzymała go jako pierwsza w Polsce w komunistycznych czasach. Była także odznaczona Medalem Edukacji Narodowej. Zmarła w 2013 roku w wieku 94 lat.

W 2021 r. Rada Miasta w Oświęcimiu nadała jej imię skwerowi na terenie parafii WNMP.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska