Oświetlenie elewacji w domu parterowym - pomysły, inspiracje

  Oświetlenie elewacji w domu parterowym - pomysły, inspiracje

  materiał informacyjny

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Oświetlenie elewacji w domu parterowym - pomysły, inspiracje
  Elewacja, czyli zewnętrzna ściana budynku, widoczna jest dla każdego. Decyduje o tym, jak prezentuje się dom. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, może być schludny, nierzucający się kolorystycznie w oczy, ale też efektowny - z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. W jednym, jak i drugim przypadku bardzo pomaga oświetlenie elewacji. Dowiedzmy się o tym więcej!
  Oświetlenie elewacji w domu parterowym - pomysły, inspiracje

  Może się wydawać, że oświetlenie domu to niepotrzebny wydatek, bo przecież opłaty za prąd nie są małe. Dzisiaj jednak już nie trzeba tak myśleć, bo dostępne są oszczędne źródła światła, które można właśnie wykorzystać, żeby podkreślić wygląd elewacji. Jak jednak to zrobić, aby efekt był rzeczywiście ciekawy?


  Liczy się kompozycja


  Przede wszystkim skupmy się na tym, aby wszystkie źródła światła stworzyły przemyślaną całość. Musi być spójna, akcenty zaś powinny być rozłożone równomiernie. Najintensywniej powinniśmy oświetlić dom, dopiero w dalszej kolejności inne zabudowania architektoniczne, a tylko trochę ogród. Oczywiście tam, gdzie są ścieżki czy podjazd trzeba skierować odpowiednią ilość światła, bo muszą być widoczne.


  Ważne, aby oprawy oświetleniowe skierowane były w konkretne miejsca, bo zapobiegnie to rozpraszaniu promieni. Koncentrujmy się więc na kilku najważniejszych punktach jak ganek, ważne wejścia czy ciekawe kompozycje roślinne. Nie marnujmy zaś światła na elementy, które nie są zbyt okazałe i mogą tylko popsuć cały obraz.


  Czym oświetlać?


  Wspomnieliśmy wcześniej, że oświetlenie elewacji wcale nie musi pochłaniać dużo prądu, bo są dzisiaj na to sposoby. Konkretnie chodzi o energooszczędne i trwałe diody LED. To ich niejedyna zaleta, bo dzięki temu, że mogą emitować zimne, ciepłe lub barwione światło, wspaniale podkreślają wygląd budynku. Nie dziwi więc, że są do tego celu powszechnie stosowane. Na pewno takich możliwości nie mają halogeny, które po pierwsze są mniej trwałe i oszczędne, po drugie dają tylko zimne światło. Alternatywą zaś mogą być światłowody, które ciekawe podkreślają zarys domu.


  Wybieramy oprawy. Na co zwrócić uwagę?


  Tego rodzaju światła najczęściej umieszcza się w takich miejscach jak chodniki, schody i podesty. Przed kupnem sprawdźmy szczególnie, jaka jest ich klasa szczelności IP. To dwucyfrowy symbol, gdzie pierwsza cyfra to poziom ochrony oprawy przed pyłami, druga natomiast przed wodą. Warto wiedzieć, że niektóre produkty mają i trzeci symbol, który określa odporność na uderzenia.


  Pamiętajmy, żeby oprawy były praktyczne, ale równie ważna jest ich estetyka, bo w ciągu dnia będą widoczne. Oferta producentów jest przebogata, a więc poza kinkietami elewacyjnymi i słupkami oświetleniowymi, dostępne są również zewnętrzne plafoniery, reflektorki, wpuszczane oprawy i lampy wiszące.


  To może zainspirować!


  Jest wiele sposobów, by atrakcyjnie rozświetlić elewację. Poznajmy je:  • Zawsze warto podświetlać materiały o ciekawych strukturach, na przykład kamień czy beton;

  • Jeśli chcemy wyłącznie rozjaśnić otoczenia, stawiajmy na dekoracyjne światło. Możemy być pewni, że stworzymy niezwykły klimat;

  • Ciekawe rezultaty można uzyskać, korzystając z lamp zewnętrznych. Szczególnie te o wyjątkowym designie będą prezentować się ponadprzeciętnie;

  • Przy pomocy światła możemy wydzielić konkretne obszary zewnętrznej części domu, na przykład strefę wypoczynkową czy żywopłot;

  • Schody koniecznie muszą być oświetlone i nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne, ale również bezpieczeństwa. Można zamontować światło ogólne, choć inną opcją jest podświetlenie każdego stopnia indywidualnie;

  • Pamiętajmy też, że światła wcale nie muszą być wyraziste. Równie dobrze prezentuje się delikatne punktowe oświetlenie.


  Już na etapie wyboru projektu domu parterowego powinniśmy zastanowić się nad tym, jak chcemy, aby wyglądał. Chociaż dostępne w sprzedaży oświetlenie zewnętrzne można dopasować do każdej bryły domu czy stylu posesji, to jednak od początku warto wiedzieć, jaki efekt nas interesuje. Z tego względu warto też wiedzieć o innych równie istotnych zagadnieniach, a o takich między innymi opowiada godny polecenia artykuł pt. “Położenie budynku na działce w kontekście odpowiedniego nasłonecznienia”.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

  SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI | Oceniamy władze!

  SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI | Oceniamy władze!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne

  W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne