Pan Jezus nikogo nie odtrącał. Rozmowa z księdzem Bogdanem...

  Pan Jezus nikogo nie odtrącał. Rozmowa z księdzem Bogdanem Kordulą

  Rozmawiała Ewa Tyrpa

  Dziennik Polski 24

  Dziennik Polski 24

  Wiara. Ks. BOGDAN KORDULA, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie mówi o wizytach u parafian, ich pobożności i o tym, że rodzina jest u nich na pierwszym miejscu.
  Pan Jezus nikogo nie odtrącał. Rozmowa z księdzem Bogdanem Kordulą

  ©FOT. EWA TYRPA

  - Jest Ksiądz proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego od pół roku. Teraz, podczas wizyt duszpasterskich ma Ksiądz okazję bliżej poznać parafian…

  - …Którzy bardzo życzliwie mnie przyjmują i chętnie rozmawiają. Kolęda jest dla nich ważnym wydarzeniem, oznaką wiary. Dla mnie też jest bardzo ważnym spotkaniem z parafianami, przeżyciem, poznaniem ich.

  - Czego skawinianie oczekują przyjmując Księdza po kolędzie?

  - Kolęda, to wizyta duszpasterska podczas której parafianie oczekują błogosławieństwa kapłańskiego na cały rok, wspólnej modlitwy, przekazania im pewnej energii. To forma osobistego spotkania dusz, bliższego poznania się, nawiązania kontaktu kapłana z parafianami, porozmawiania z sobą.

  W Skawinie odczuwa się wspólnotę religijną. Parafia, którą objąłem, jest młoda. Ludzie pamiętają jak ją tworzyli, jak budowali kościół, przywozili materiały budowlane. Wspominają o tym w rozmowach ze mną. Tu zostawili cząstkę siebie i są z parafią przez to mocniej związani.

  - O czym najczęściej rozmawiają z Księdzem podczas kolędy?

  - Głównie o rodzinie, która jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. Dziadkowie cieszą się z wnuków, rodzice z dzieci. Często parafianie mówią o swojej pracy, starsi trochę o chorobach.

  Już miałem okazję poznać niektóre osoby podczas witania się w lipcu zeszłego roku po objęciu parafii i wzajemnie się już rozpoznajemy i kłaniamy się sobie, co jest bardzo miłe.

  - Ci, którzy księdza poznali mówią, że łatwo się z Księdzem nawiązuje kontakt, że nie przepytuje Ksiądz ludzi, nie poucza na przykład par, które nie zawarły kościelnego ślubu…

  - Uważam, że każdy, kto puka do drzwi czyjegoś domu i zostaną mu one otwarte, jest gościem. Nie wypada pouczać gospodarzy, którzy z różnych przyczyn postępują tak czy inaczej. Życie jest czasem bardzo pokręcone, dlatego ich zachowania są różne i należy to uszanować. Często na przykład pary o których pani wspomniała, same dojrzewają do podjęcia decyzji o sakramencie małżeństwa.

  - Mówi też ksiądz, że duszpasterstwo musi okazywać ludzką twarz…

  - Pan Jezus nikogo nie odtrącał, od nikogo się nie odwracał. Trzeba wykazywać dużo pokory, cieszyć się z kontaktu z każdym człowiekiem, nie oceniać jego życia, nie ciągnąć go za język. Jeśli ktoś chce porozmawiać, to sam da do tego sygnał.

  - Jest też Ksiądz znany z działalności w Caritasie Archidiecezji Krakowskiej oraz współtworzenia w Myślenicach Centrum Caritasu…

  - … Który ma pomagać osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym. Budowa obiektu jest na ukończeniu i Caritas ma rozpocząć działalność w ciągu kilku miesięcy.

  - Myślenice, to Księdza rodzinna miejscowość. Poznał Ksiądz też parafie w Jaworznie i ostatnio w Wieliczce. Jak porównuje ksiądz kontakty z parafianami?

  - Muszę przyznać, że w tych wszystkich wymienionych miejscowościach, mieszkańcy są bardzo pobożni, a im dalej od Krakowa, tym bardziej tę religijność widać.

  - Czy nie zaobserwował Ksiądz malejącej liczby parafian przyjmujących księży po kolędzie?

  - Nie, liczba wiernych jest podobna od lat. W Myślenicach jest bardzo dużo pobożnych ludzi - ponad 80 procent przyjmuje księży po kolędzie. W Wieliczce i Skawinie – 75 procent. Należy też wziąć pod uwagę, że siedem procent mieszkańców nie może w tym czasie być w domu z powodu różnych obowiązków, a pozostali są innej wiary lub poszukują Boga.

  - Parafia też ułatwia spotkania z księdzem…

  - Parafianie mogą określić porę wizyty i zgłosić czy dogodniej jest im spotkać się z księdzem w godzinach dopołudniowych czy popołudniu. Wprowadziłem te propozycje, bo mam więcej czasu w ciągu dnia.

  - Jak parafianie są przygotowani do wizyty duszpasterza?

  - Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. U 99 procent parafian zawsze na stole jest biały obrus, świece, krzyżyk, kropidło i w naczyniu święcona woda.

  NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Krótki wywiad. Czy w Polsce jest urbanistyka?

  Autor: Joanna Urbaniec

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobro dobro

  zuza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wiadomosci.wp.pl/powiesil-buciki-na-bramie-kosciola-sad-sprawdza-czy-16-latek-jest-zdemoralizowany-6338018491885697a

  a ten ksiadz to kanalia z dobrym PR

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo