Pieniądze z kont chrzanowian wypłacono w USA

  Pieniądze z kont chrzanowian wypłacono w USA

  Magdalena Balicka

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Na razie wiadomo o szesnastu chrzanowianach, którzy stracili wszystkie oszczędności zgromadzone na koncie bankowym. Złodzieje wyczyścili ich rachunki za pomocą karty bankomatowej, używając prawdziwych numerów PIN. Wcześniej zeskanowali je w bankomacie przy ul. Sikorskiego w Chrzanowie. Gotówkę podjęli w Stanach Zjednoczonych.
  Natalia Budzyńska z Chrzanowa, zanim wypłaci pieniądze z bankomatu, zawsze dokładnie sprawdza urządzenie

  Natalia Budzyńska z Chrzanowa, zanim wypłaci pieniądze z bankomatu, zawsze dokładnie sprawdza urządzenie ©Magdalena Balicka

  Złodzieje użyli tzw. nakładki. Zamontowali ją na bankomacie i w ciągu kilku dni skanowali dane klientów, którzy w tym czasie wypłacali gotówkę z umieszczonej tam maszyny. Posłużyły do tego paski magnetyczne kart. Następnie wyciągnęli nakładkę i z zapisanych danych prawdopodobnie ich wspólnicy wypłacili pieniądze za Wielką Wodą. Do tej pory ujawniono, że okradli mieszkańców Chrzanowa na łączną sumę 25 tys. złotych.

  - Jak na razie poszkodowanych jest 16, ale ciągle zgłaszają się kolejni - przyznaje Robert Matyasik, rzecznik chrzanowskiej policji. Dodaje, że w każdym przypadku właściciele kont stracili wszystkie oszczędności zgromadzone na rachunku.
  Wypłaty wynosiły od jednego do trzech tysięcy złotych. - Ofiarami są osoby, które miały konta w różnych bankach, ale ostatniej wypłaty dokonali właśnie przy ulicy Sikorskiego, koło Biedronki w Chrzanowie - zaznacza policjant. To nie pierwszy atak szajki specjalizującej się w tzw. skimmingu (przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej, bez wiedzy jej posiadacza, w celu przywłaszczenia jego pieniędzy). Niedawno krakowska policja zatrzymała grupę Bułgarów i Rumunów, którzy w ten sam sposób ogołocili kilkadziesiąt kont krakowian. Skimming zanotowano ostatnio także w Nowym Sączu. Tam poszkodowanych było aż trzystu.

  - W Chrzanowie prawdopodobnie też mamy do czynienia z szajką obcokrajowców. W poszukiwaniach będziemy się wzorować na kolegach z Krakowa, którzy szybko rozpracowali grupę - mówi Matyasik. Pomóc powinien też monitoring zainstalowany w bankomacie.

  Choć liczba poszkodowanych ciągle rośnie, bankomat przy ulicy Sikorskiego jest cały czas czynny. Mieszkańcy wypłacają z niego gotówkę. - Nakładka, umieszczona przez złodziei została przez nich zabrana. Po pierwszych zgłoszeniach o kradzieży, maszynę dokładnie sprawdzono i zabezpieczono - przekonuje Matyasik. Mimo wszystko Chrzanowianie są przerażeni.
  Jedną z okradzionych była ciotka Eweliny Puzar z Chrzanowa. - Zniknęło jej z konta 1,2 tys. zł. Teraz, by urządzić święta, musiała wziąć pożyczkę - opowiada chrzanowianka. Nie może uwierzyć, że bank nie namierzył złodzieja zanim doszło do kradzieży. - Przecież tam jest kamera. Musiała nagrać jak przestępca majstruje przy bankomacie - dziwi się kobieta. Marta Oczkowska z Chrzanowa po serii kradzieży boi się wypłacać pieniądze z bankomatów. Woli odstać swoje w oddziale banku. - Nie wiadomo, czy podobnych urządzeń nie zamontowali w innych maszynach - dzieli się obawami.

  Dobra wiadomość jest taka, że bank, który wydał kartę, każdemu z poszkodowanych zwróci pieniądze. - To, niestety, nie pierwszy raz, kiedy zorganizowana grupa włamuje się do bankomatu i okrada klientów w taki sposób - przyznaje Katarzyna Karpiuk, rzeczniczka Banku Pekao, którego bankomat znajduje się przy ulicy Sikorskiego. Zapewnia, że w ciągu kilku dni pieniądze znajdą się z powrotem na kontach klientów.

  - Trzeba jednak wcześniej zgłosić sprawę na policję, a potem przyjść do naszego oddziału. Każdą sprawę musimy rozpatrzyć indywidualnie - tłumaczy Karpiuk, dodając, że karty wszystkich poszkodowanych zostały zablokowane zaraz po zgłoszeniu na komendzie. Na nowe będą musieli poczekać kilka dni. - Wtedy też ich pieniądze wrócą na konto - obiecuje rzeczniczka.

  Nie daj się okraść


  Skimming to przestępstwo, które polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, kredytowej, itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty. By się przed nim ustrzec, wypłacajmy pieniądze w bankomatach nam dobrze znanych, nie tych umieszczonych w ruchliwych miejscach. Wtedy łatwiej zorientujemy się, że z bankomatem jest coś nie tak.

  Uważaj na:

  Zaniepokoić powinno nas: Wygląd szczeliny, w którą wkłada się kartę - w miejscu tym nie mogą znajdować się elementy, które są źle dopasowane, różnią się rodzajem tworzywa i kolorystyką od reszty bankomatu.
  Karta wsuwana do szczeliny przy wkładaniu i przy wyjmowaniu nie powinna się w niej blokować i musi się wysunąć na tyle, aby była łatwa do wyjęcia palcami.

  Należy zwrócić uwagę czy przy szczelinie nie znajdują się pozostałości kleju lub taśmy.
  Należy także sprawdzić czy w szczelinach bankomatu lub na klawiaturze nie ma podejrzanie wyglądających listw lub nakładek. W nich najczęściej zamontowana jest kamera złodziei.
  Zawsze: dla pewności zasłońmy ręką klawiaturę wstukując numer PIN.

  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo