Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłka nożna. Pamiętasz Kabel Kraków? Pomóż go reaktywować po 17 latach

Artur Bogacki
Artur Bogacki
Kabel: Reaktywacja
Kabel: Reaktywacja Facebook
Po 17 latach przerwy na futbolowej mapie Krakowa znów pojawi się Kabel. Nowe stowarzyszenie chce nawiązać do tradycji zasłużonego klubu sportowego.

W 1929 r. przy Krakowskiej Fabryce Kabli na ul. Wielickiej został założony Klub Sportowy Kabel. Istniał ponad 70 lat, trwale wpisując się w piłkarski krajobraz w regionie. W sezonie 1963/64 grał w 1/16 finału Pucharu Polski, ulegając Wiśle Kraków. W latach 90. ubiegłego wieku występował w III lidze (1992-98), rywalizując m.in. z Sandecją i Cracovią. W drużynie grało wielu znanych, nie tylko w Małopolsce, piłkarzy. Wychowankami są m.in. Piotr Giza, który ma na koncie występy w reprezentacji kraju, czy Mirosław Spiżak, który później przez wiele sezonów był zawodnikiem klubów niemieckiej Bundesligi. Grali także m.in. Dawid Bułka, Wojciech Rajtar, Piotr Bania, Artur Czerwiec, Krzysztof Kusia i Krzysztof Filipczak (dwaj ostatni byli reprezentantami Polski w futsalu).

Ostatni oficjalny mecz Kabel rozegrał w listopadzie 2000 r., wówczas w IV lidze. Do rundy wiosennej już nie przystąpił, w 2001 r. musiał zakończyć działalność. Stało się to po przejęciu przez Tele-Fonikę wspomniane fabryki kabli, a w planach nowych właścicieli nie było miejsca na ten klub sportowy (Bogusław Cupiał inwestował wówczas w Wisłę). Sekcja piłkarska została pozbawiona środków finansowych i eksmitowana z obiektu przy ul. Wielickiej (obecnie należy do Cracovii). To oznaczało koniec klubu.

Teraz Kabel ma wrócić do gry, za sprawą piłkarzy i działaczy skupionych wokół amatorskiej Futbolowej Ligi Szóstek. Ta organizacja zaczął działalność w 2011 r. właśnie na boisku przy ul. Wielickiej. Od trzech lat FLS dzierżawi od miasta stadion przy ul. Parkowej, który jest modernizowany. Powstała fundacja Reaktywacja Klub Sportowego Kabel i stowarzyszenie pod szyldem Kabel.

- Osoby z naszej ligi sugerowały, żeby zgłosić do rozgrywek drużynę, która będzie naszą reprezentacją - mówi Maciej Ziemba, prezes klubu i fundacji, główny pomysłodawca FLSa. - Pojawił się pomysł, aby nawiązać do Kabla. Mamy zawodników i działaczy, którzy kiedyś byli z nim związani, nasza liga zaczęła się na boisku przy Wielickiej, a nasz obecny obiekt jest niedaleko tego miejsca. A Kabel to jedyny w Krakowie klub z tak bogatą tradycją, który przestał istnieć. Postanowiliśmy go reaktywować.

Nowe stowarzyszenie zamierza zgłosić drużynę do rozgrywek MZPN (prawdopodobnie w klasie C). Czynione są też starania o możliwość formalnego kontynuowania tradycji zlikwidowanego Kabla, PZPN ma wypracowaną taką procedurę (przeszedł ją m.n. Widzew Łódź). Plany sportowe i organizacyjne są ambitne. Ma to być klub z prawdziwego zdarzenia, skupiający lokalną społeczność, ludzi związanych ze "starym" Kablem i szkolący młodzież (przy FLS działa już akademia piłkarska).

- Zainteresowanie tą inicjatywą jest duże, liczymy, że nam powiedzie - mówi Ziemba. - Szukamy trenera, chcielibyśmy, aby była to osoba związana z Kablem i FLS. Skontaktowali się z nami m.in. trenerzy Maciej Podsiadło i Jan Cyniewski, a także zawodnicy, którzy kiedyś grali tam w drużynach młodzieżowych.

Do projektu można dołączyć, m.in. rejestrując się na stronie nowego klubu; fls-kabel.pl.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Piłka nożna. Pamiętasz Kabel Kraków? Pomóż go reaktywować po 17 latach - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska