https://gazetakrakowska.pl
reklama
Głosowanie zakończone
Plebiscyt: OSOBOWOŚĆ ROKU 2024

Wybieramy Osobowość Roku w kategorii Nauka



Nominacja za:


badania i przybliżanie historii Polonii na świecie, w szczególności mało znanych śladów Polonii na Pacyfiku. Za stworzenie projektu Poland helps Poland, który ma na celu wspieranie maleńkiej wioski POLAND na wyspie Kiritimatii (Wyspa Bożego Narodzenia na Pacyfiku) w państwie Kiribati.


____________



Nie uważam się za osobowość roku, biorąc pod uwagę, że w akademickim Krakowie jest tylu znakomitych naukowców. Ja po prostu „zachorowałem na Pacyfik” 25 lat temu:) i od tego czasu z uporem staram się przekonać Polaków, że świat nie kończy się na Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Region Australii i Oceanii leży w Polsce odłogiem, ale zamiast narzekać, że się nic w tym temacie nie dzieje, zacząłem działać. Naturalnie bez wsparcia innych pasjonatów i badaczy wiele bym nie zrobił. W 2008 r. Założyliśmy Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, (www. anzora.org.pl), co roku organizując międzynarodową konferencje o jednym z krajów Pacyfiku.

W 2011 r. zacząłem pracę dla Ambasady Nowej Zelandii w Warszawie. Rok później rozpocząłem badania naukowe wioski Poland leżącej na środku Oceanii, a dokładniej należącej do Kiribati. Zobaczyłem tam ogromną biedę i brak słodkiej wody na środku największego oceanu świata.

https://www.youtube.com/watch?v=aXrZ-k333aw

Z ludźmi dobrej woli stworzyliśmy Fundację Poland helps Poland, (https://www.facebook.com/profile.php?id=100065030670415), która działa do dziś i stara się pomagać jak może.

Jeśli dwie największe gazety Małopolski nominowały działania na rzecz badania polskich śladów na Pacyfiku, to może jest to szansa na wypromowanie, w ten sposób, tematów łączących Polskę i region Australii i Oceanii. Np.pomoc wiosce Poland na Kiribati, co staramy się robić w Fundacji Poland helps Poland.

Zatem jeśli ktoś z was będzie chciał oddać swój głos, to będę go traktował jako głos oddany nie na mnie, ale jako głos świadczący, że pamięć o polskich sprawach na odległych Antypodach i wiosce Poland nie jest dla was bez znaczenia.

Notka biograficzna

Dariusz Zdziech - historyk, pochodzi z Szydłowca. Studia magisterskie oraz doktorat obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pomysłodawca i prezes Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii zrzeszającego naukowców zajmujących się tym odległym regionem świata (www.anzora.org.pl ). Autor wielu publikacji dotyczących Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, a także historii Polski. Twórca projektów: Pahiatua – Mała Polska małych Polaków (Nowa Zelandia) oraz Poland helps Poland (Kiribati). Autor i kurator wystaw dotyczących kultur regionu Oceanu Spokojnego. Organizator konferencji nt. Australii, Tuvalu, Nowej Zelandii, Polinezji Francuskiej, Polaków na Pacyfiku, Kiribati oraz Vanuatu. W latach 2011 – 2014 pracownik Ambasady Nowej Zelandii w Warszawie. W 2013 r. pełnił rolę zewnętrznego eksperta Ministerstwa Środowiska RP ds. Kiribati. Od 2015 r. specjalista ds. marketingu i sprzedaży pierwszej w Polsce restauracji ze smakami regionu Australii i Oceanii, promującej kulturę dalekiego kontynentu. Prezes Fundacji Poland helps Poland (www.poland-helps-poland.pl). Rok później rozpoczął współpracę z Instytutem Studiów Międzykulturowych UJ w Krakowie, jako wykładowca Kultur Australii i Oceanii. W latach 2017/2018 Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Od 2018 r. pilot wyjazdów turystycznych w regionie Pacyfiku (Kalifornia, Nevada, Arizona, Hawaje, Australia, Nowa Zelandia, Polinezja Francuska). Od 2022 r. Adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.


____________


UWAGA! Ważna informacja dla osób

nominowanych do tytułu Osobowość Roku:

warto zadbać o swoją prezentację

w plebiscycie - można dodać zdjęcia

i opis lub zaktualizować dane


KLIKNIJ i EDYTUJ prezentację

____________


Czytaj więcej o plebiscycie

na www.gazetakrakowska.pl/osobowosc