Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Gminy pytają mieszkańców, ile węgla potrzebują na zimę. Potem zaczną handlować opałem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Podhalańskie gminy sondują mieszkańców ws. węgla
Podhalańskie gminy sondują mieszkańców ws. węgla Pixabay
Podhalańskie samorządy zaczęły sondować mieszkańców pod kątem zapotrzebowania na węgiel. Gminy rozpytują ludzi, ile węgla potrzebują i czy będą chcieli go kupić od samorządów – gdy te zaczną nim handlować.

Z pytaniem do mieszkańców wystąpiła m.in. gmina Kościelisko. Poprzez stronę internetową szuka mieszkańców, którzy muszą kupić węgiel.

- Zebranie danych pozwoli nam ustalić wstępnie liczbę zainteresowanych gospodarstw na terenie gminy i przygotować się w najbliższym czasie do sprzedaży węgla. Prosimy osoby zainteresowane zakupem węgla (ekogroszek, węgiel gruby, kostka) o kontakt z Urzędem Gminy Kościelisko pod numerami telefonów: 18 20 23 400 i 18 20 23 401 – czytamy w komunikacie.

Podobne ogłoszenie znaleźć mogą także mieszkańcy gminy Ochotnica Dolna. Tamta gmina również przygotowuje się do sprzedaży węgla.

Badanie zainteresowania to jednak dopiero przymiarki do samego handlu. Tak naprawdę podhalańskie gminy do dziś nie wiedzą, w jaki sposób będą handlowały węglem.

- Rozmawiamy aktualnie o tym. Projekt ustawy w tej sprawie cały czas jest w legislacji. My idziemy w kierunku podpisania umowy z przedsiębiorcami, którzy handlują już opałem na naszym terenie. W grę wchodzą dwa składy budowlane, które handlem węglem również się zajmowały. To składy z Witowie i Kościelisku – mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

W gminie Nowy Targ, największej gminie na terenie całego Podhala, również jest plan, by zlecić to zadanie przedsiębiorcom, którzy dotychczas zajmowali się handlem węglem.

- W tym tygodniu mamy spotkanie z przedsiębiorcami z terenu naszej gminy. Chcemy ich spytać, czy mogliby się tego podjąć. Nie ukrywam, że mamy obawy związane z jakością tego węgla, certyfikacją i co do zasad dystrybucji tego opału. Jak będzie taka potrzeba, będziemy pomagać naszym mieszkańcom, by mieli czym palić na zimę – mówi Marcin Kolasa, wicewójt gminy Nowy Targ.

W podobny sposób kwestię handlu węglem chce rozwiązać Zakopane. Jeśli jednak pod Giewontem nie uda się znaleźć chętnej firmy, wówczas zadanie to spadnie najprawdopodobniej na miejską spółkę komunalną Tesko, która zajmuje się odbiorem śmieci od mieszkańców, sprzątaniem i odśnieżaniem ulic.

Zgodnie z przygotowywanymi przepisami tona węgla sprzedawanego przez gminy na kosztować maksymalnie 2 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska