Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda długoterminowa. Znaczna zmiana pogody w połowie lutego. Przymrozki i śnieżyce niemal w całej Polsce 1.02.21

redakcja
Prognoza długoterminowa
Prognoza długoterminowa Fot. K.Dobuszynski
Koniec ocieplenia, coraz większe mrozy, śnieżyce i porywy wiatru - tak najprawdopodobniej będzie wyglądać najbliższy miesiąc. Meteorolodzy są zgodni, że już w lutym może nastąpić kolejny atak zimy, podobny do tego, który mogliśmy zaobserwować w połowie stycznia. Sprawdź pogodę długoterminową dla Krakowa i Polski.

Pogoda długoterminowa: końcówka stycznia i początek lutego

Jak przewidują synoptycy, nagłe ocieplenie w końcówce stycznia nie oznacza końca zimy. - Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, zaburzenie wzorca pogodowego spowodowane zachodzącymi zmianami w Arktyce, nie pozwoli na ustabilizowanie warunków pogodowych. Mimo wzrostu temperatury w kończącym się tygodniu (...) zima będzie powracać do Polski, zarówno z opadami śniegu, jak również z niższymi temperaturami - czytamy na dobrapogoda24.pl.

Już od poniedziałku, 25 stycznia, mieszkańcy zwłaszcza wschodniej Polski mogą spodziewać się opadów śniegu, a nawet śnieżyc.

- Po przejściu niżu po jego zachodniej stronie z północy spłynie chłodniejsza masa powietrza, a to pozwoli na utrzymywanie się pokrywy śnieżnej, zwłaszcza, że w kolejnych dniach co jakiś czas dopada śniegu, szczególnie na południu, wschodzie i na północy Polski. W nocy wrócą ujemne temperatury, a w ciągu dnia temperatura miejscami nieznacznie przejdzie przez 0 st. C., lub gdzieniegdzie utrzyma się poniżej. W następnych dniach zima, w zależności od regionu, będzie walczyć z przedzimiem. Krótko mówiąc, na przedwiośnie, a tym bardziej wiosnę nie możemy się jeszcze nastawiać - podkreślają synoptycy.

Przełom stycznia i lutego: pierwsze przymrozki

Na przełomie stycznia i lutego ciśnienie będzie utrzymywać się na poziomie ok. 1000 hPa. Oznacza to, że pogoda dalej się nie ustabilizuje. Najprawdopodobniej już pod koniec pierwszego tygodnia lutego spadną pierwsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem. - Taki napływ chłodnego powietrze jest możliwy patrząc na to, co się działo w przeszłości - mówi rzecznik IMGW w rozmowie z tvp.info.

  • W nocy możliwy spadek temperatury nawet do -7 stopni. Ciśnienie będzie utrzymywać się na poziomie ok. 1020 hPa. Wiatr w porywach do 10 km/h.
  • W kolejnych dniach będzie się stopniowo ocieplać. Na niebie pojawi się słońce, a słupki termometrów wskażą 2 stopnie Celsjusza na plusie. Ciśnienie spadnie do 989 hPa. Nie należy spodziewać się opadów śniegu ani deszczu.
  • Od ok. 20 lutego może nastąpić znaczny spadek temperatury, któremu towarzyszyć będą opady śniegu oraz porywiste wiatry. W Krakowie w nocy nawet -10 stopni.

Przypomnijmy jednak, że prognoza długoterminowa może się zmieniać. Warto więc codziennie sprawdzać pogodę na najbliższe dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska