Pogrzeb Mieczysława Święcickiego. Msza w Kościele Mariackim...

  Pogrzeb Mieczysława Święcickiego. Msza w Kościele Mariackim [ZDJĘCIA]

  Aleksandra Suława, Aneta Żurek

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Pogrzeb Mieczysława Święcickiego. Msza w Kościele Mariackim [ZDJĘCIA]
  1/68
  przejdź do galerii

  ©Aneta Żurek/ Adam Wojnar

  Rodzina, przyjaciele i krakowianie zgromadzili się w czwartek, w kościele Mariackim, by pożegnać Mieczysława Święcickiego - legendarnego artystę, współzałożyciela Piwnicy Pod Baranami.
  Mieczysław Święcicki urodził się 26 marca 1936 roku w Sokalu, ukończył technikum budowlane i Państwową Szkołę Muzyczną w klasie klarnetu, potem studiował w Krakowie, w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. „Jesienią 1958 roku, przybył nowy artysta Mietek Święcicki, przyszły Książę Nastroju. Zjechał do Krakowa, by zrobić karierę na miarę Maurice’a Chevaliera, chodził po Plantach w słomkowym kapeluszu i popielatym garniturze w niebieskie paseczki” - wspominała go Janina Garycka w monografii „Piwnicy pod Baranami” autorstwa Joanny Olczak Ronikier.

  To właśnie na Plantach Święcicki poznał Piotra Skrzyneckiego, razem z którym założył legendarny kabaret. Na piwnicznej scenie wykonywał stare romanse cygańskie i rosyjskie, głównie w repertuaru Aleksandra Wertyńskiego. W 1963 roku na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Nie wołaj mnie”. Grał też w Starym Teatrze, Teatrze Rapsodycznym i Teatrze 38, był założycielem Fundacji Kultury i Sztuki Europejskiej „Ars Longa”. W 2010 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Był aktywny artystycznie do końca swoich dni, ostatni koncert zagrał 3 lutego. „Nie czuję lat. Fakt, posiwiałem, ale to tylko lekka zmiana wizerunku. Poza tym - „w sercu ciągle maj” - mówił jeszcze kilka lat temu.

  Jego ciało ma zostać złożone na Cmentarzu Rakowickim.

  ZOBACZ KONIECZNIE:


  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie, odc. 40

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo